Bylinky

Medvědí česnek pro jarní očistu

Veronika Tůmová
03.05.2014

Cítíte příznaky jarní únavy? Nemůžete se dočkat čerstvých zelených bylinek? Zkuste medvědí česnek. Jeho nezaměnitelná vůně je skutečným znamením, že jaro je tu v plné síle. Objevuje se brzy, už v prvních teplejších březnových dnech. Medvědí česnek je plný energie a vitamínů.

Medvědí česnek roste ve volné přírodě, obvykle v kyselejší půdě listnatých lesů, nejčastěji v nížinách. Právě v těchto dnech tam můžete narazit na celé lány těchto typických, hladce zelených listů, připomínajících konvalinky. Kvete drobnými, bílými kvítky a je nezaměnitelný díky skutečně typicky česnekové vůni. Listy se sbírají přibližně od konce března do poloviny května a můžeme je skutečně mnohostranně využít.

Medvědí česnek v jarním jídelníčku

Medvědí česnek patří v kuchyni všude tam, kam obvykle přidáváte běžný česnek či pažitku. Je skvělý do salátů, polévek i těstovin, připravíte z něj lahodné pesto i samostatnou přílohu, můžete si jím jen posypat chléb s máslem nebo vařené brambory, nedávno jste jej mohli skvěle využít i do velikonoční nádivky. Často se přidává také do listového špenátu nebo do špenátové polévky. Samotný špenát jím můžete také úplně nahradit a vytvořit tak příjemnou změnu pro typicky jarní jídelníček.

Medvědí česnek pro zdraví

Medvědí česnek je skutečný zelený poklad. Pokud se na jaře rozhodnete využít jeho síly, určitě neprohloupíte.

  • je to silný přírodní antioxidant a antibiotikum
  • má močopudné a projímavé účinky
  • působí proti bakteriím a zánětům
  • snižuje krevní tlak a riziko kornatění tepen
  • obsahuje velké množství vitamínu C
  • snižuje nadýmání
  • zabraňuje vzniku mykóz
  • pročišťuje ledviny a močový měchýř
  • chrání před vznikem rakovinného bujení
  • pomáhá při dušnosti, závratích, stavech spojených s menopauzou aj.

Medvědí česnek je samozřejmě nejlepší čerstvý, jeho sušení se nedoporučuje, rostlina tak ztrácí aroma i vitamíny. Můžete však nasekané listy zamrazit, několik dnů vydrží čerstvý ve sklenici s vodou, nebo v lednici ve vlhkém pytlíku či zabalený do navlhčené utěrky.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Nejzdravější druhy ovoce a zeleniny
Evropský den melanomu

Další články

Thajská masáž
Relaxace a wellness

Thajská masáž

15.04.2014

Thajská masáž je popisována jako metodika práce s tělem na základě prvků akupresury a jógy. Je v ní obsaženo časté, dlouhé a procítěné protahování, díky tomu bývá lidově nazývána j ...

Krabičková dieta
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Krabičková dieta

12.04.2014

Krabičková dieta je bezpochyby fenomén. Hubnou podle ní údajně mnohé celebrity u nás i ve světě. A i vy, pokud se pokoušíte už nějaký čas zdravě zhubnout, jste o ní určitě také sly ...