zdroj: istockphoto.com
Celiakie

Celiakie

Kateřina Loyková
23.01.2009

První popis tohoto onemocnění pochází z roku 1888, kdy bylo popsáno onemocnění v dětském věku, v roce 1932 bylo popsáno i u dospělých. Teprve v roce 1950 byla zjištěna souvislost mezi onemocněním a požíváním obilovin.

Jedná se o zánětlivé postižení tenkého střeva, které je vyvoláno intolerancí gliadinu, což je bílkovinná část lepku, u geneticky predisponovaných osob. Výskyt onemocnění je poměrně vzácný a projevuje se především v dětském věku, může se však projevit i v dospělosti.

Lepek je příčinou nemoci

Příčinou onemocnění je nesnášenlivost lepku, který je obsažen v zrnech pšenice, žita, v menší míře ječmene a ovsa. Lepek ve střevě působí jako antigen, způsobuje imunitní reakci, zánět a následně poškození střevní sliznice.

V dětském věku se onemocnění projevuje převážně zpožděním růstu, neprospíváním, v dospělosti se onemocnění projevuje malabsorpčním syndromem, to znamená, že je narušeno vstřebávání a trávení potravy, projevuje se průjmy, příznaky z nedostatku živin, minerálů a vitaminů, hubnutí, chudokrevnost, slabost a únava.

Potíže způsobené celiakií

Celiakie tedy způsobuje trávicí potíže a poruchu vstřebání živin. S tím souvisí i další projevy onemocnění jako je anemie - chudokrevnost, z důvodu nedostatku železa a folátů, na anémii se může podílet i nedostatek vitaminu B12. S nedostatkem kalcia souvisí u dětí porucha růsru kostí, mohou být přítomny bolesti kostí a častější zlomeniny. Dále mohou být přítomny i neurologické příznaky, jako jsou svalové slabosti, poruchy čití.

Diagnostika celiakie

Pro diagnostiku onemocnění je rozhodující enterobiopsie - biopsie sliznice, provádí se při gastroskopii. Gastroskopie je endoskopické vyšetření horní části trávicí trubice. Endoskop se zavádí přes dutinu ústní, optikou se prohlédne sliznice, za dvanácterníkem se provádí odběr vzorku sliznice na mikroskopické vyšetření. Dále se používají imunologická vyšetření, pro pacienta představují odběr krve pro další vyšetření. Mohou se také používat resorbční testy k ověření absorpční schopnosti střeva.

Průběh onemocnění je chronický a do jisté míry závisí na důsledném dodržování dietního režimu.  Základem léčby je bezlepková dieta. Z potravy je nutno vyloučit mouku pšeničnou, žitnou, ječnou i ovesné produkty, včetně těch potravin, které tyto složky obsahují i v malém množství (omáčky, konzervy, uzeniny, pivo). Dovolena je sójová a rýžová mouka, rýže, brambory, kukuřice. Dále škrob kukuřičný a bramborový. Dieta se dodržuje celoživotně.

Může být současně přítomna i nesnášenlivost laktózy - cukr mléčný - pak je nezbytná bezlaktózová dieta, většinou však stačí vyloučit potraviny, kde není laktóza zkvašena.

Je potřeba dále dodávat vitaminy a minerály, které organismu chybí. Nestačí-li dietní režim, podávají se glukokortikoidy.

Autor: Kateřina Loyková

Jak na obezitu
Cholecystolitiáza – žlučové kameny

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...