Nemoci trávicího ústrojí

Cholecystolitiáza – žlučové kameny

Kateřina Loyková
13.02.2009

Cholecystolitiázou rozumíme přítomnost žlučových kamenů ve žlučníku nebo ve žlučových cestách. Běžně ale označujeme jako chlelitiázu především kameny ve žlučníku.

Cholelitiáza je velmi časté onemocnění. V průmyslových zemích postihuje 10 -20% dospělé populace. Výskyt prudce stoupá s věkem, u žen je nejméně 2x častější než u mužů. Ve vyšším věku se pohlavní diference zmenšuje.

Nejčastěji se vyskytují kameny cholesterolové, tvoří 80 - 90% všech konkrementů v rozvinutých zemích. Pigmentové kameny obsahují především bilirubin (žlučové barvivo) a jeho soli, vápenaté soli a vápník. Za rozhodující krok pro vznik kamenů je považována tvorba cholesterolových krystalů. Cholesterol přechází z fáze tekuté do fáze krystalické.

Klinický obraz cholelitiázy je velmi pestrý. Může to být asymptomatická cholelitiáza, která je nejčastější formou, tvoří 60-80% všech případů. Konkrementy jsou objeveny náhodně, nejčastěji při ultrasonografickém vyšetření břicha z jiného důvodu. Pacient nemá žádné potíže, o litiáze neví. Symptomatická cholelitiáza - specifickým příznakem je žlučníková bolest. Bolest vzniká náhle, bez varovných signálů,  obvykle ve večerních hodinách. Nezačíná časněji než 1 h po jídle. Bolest je nejčastěji lokalizována do pravého podžebří, může všask být i v levém podžebří. Bolest má charakteristickou propagaci podél pravého žeberního oblouku do zad až pod lopatku. Někdy vyzařuje do pravého ramene a pravé paže.  Bolest je často doprovázena zvracením, toto však nepřináší úlevu.

Diagnostika spočívá v laboratorním vyšetření krve, ultrasonografii břicha. Léčíme hladovkou, klidem na lůžku, teplými obklady na podjaterní krajinu, podáváním spasmoanalgetik. Kolika by měla odeznít maximálně do 4 h. Při delším trvání je riziko komplikací a je potřebná hospitalizace.

Cholecystektomie (operace žlučníku) je jediným řešením komplikované cholecystolitiázy. Rozpouštění kamenů je v současné době tento postup vhodný jen u malého počtu nemocných. Podmínkou úspěšné léčby jsou kameny do velikosti 1 cm, funkční žlučník, dostatečně volná kapacita žlučníku.

Choledocholitiáza je přítomnost žlučových kamenů ve žlučových cestách. Manifestuje se bolestmi břicha lokalizovanými pod hrudní kostí, trvá několik hodin. Může se také manifestovat příznaky částečné nebo úplné překážky žlučových cest, což se projeví žlutým zbarvením kůže a sliznic. Pokud jsou přítomny teploty a zimnice, to již svědčí o probíhajícím zánětu žlučových cest.

Diagnostika opět staví na laboratorním vyšetření krve, ultrasonografickém vyšetření. Zásadní význam má provedení přímé cholangiografie endoskopicky - ERCP nebo, při nemožnosti provedení ERCP, perkutánní technikou (PTC). ERCP je endoskopické vyšetření žlučových cest, endoskopický přístroj se zavádí přes dutinu ústní do dvanácterníku, kde se kanylují žlučové cesty. Je možné touto cestou kameny ze žlučových cest odstranit. V těchto případech je nutná hospitalizace pro zajištění adekvátní léčby.

 

Autor: Kateřina Loyková

Celiakie
Arteriální hypertenze – vysoký krevní tlak

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...