Cestování - dovolená

Bezpečné a klidné cestování s dětmi

Dominika Škamlová
18.07.2013

Více než polovina prázdnin je naštěstí ještě před námi. Spousta lidí se na dovolenou teprve chystá. V dnešním článku proto přinášíme pár rad, jak zvládnout dlouhou cestu autem s dětmi.

Cestujte v noci

Delší pobyt v rozpáleném autě není zdravý ani bezpečný pro nikoho. Řidiči, který je několik hodin vystaven teplotám nad třicet stupňů, hrozí únava a malátnost, tím pádem snížená schopnost soustředění za volantem.

Pro malé děti je dlouhý pobyt v horku rovněž vyčerpávající. Proto si cestu dál za hranice naplánujte raději na noc. Cestování v noci má dvě výhody. Nejen že se vyhnete největšímu vedru, také máte větší jistotu, že vaše děti většinu jízdy prospí, nebudou se tedy nudit a stresovat vás případným zlobením, pláčem atp.

Přestávky a pitný režim

I když si zvolíte jízdu přes noc, stejně je nutné občas zastavit, protáhnout se a občerstvit. Dlouhé sezení v sedačce bez možnosti volného pohybu není pro děti moc příjemné. Pokud dítě nespí, je proto vhodné dělat krátké přestávky každé dvě až tři hodiny, aby se dítě alespoň trošku protáhlo, proběhlo a samozřejmě napilo.

Proti nudě

Umožněte dětem mít u sebe v sedačce svou oblíbenou hračku, plyšáka, knížku. Volte takové hračky, které nejsou tvrdé a těžké, aby dítěti v případě nárazu nemohly ublížit.

Alespoň po nějaký čas cesty děti šikovně zabavíte, když jim pustíte jejich oblíbené pohádky či písničky. Větší děti uvítají, když si budou moct zahrát hru na telefonu, notebooku či tabletu. V takovém případě myslete předem na dostatečně nabitou baterku.

Vděčné jsou ale také hry, ke kterým nepotřebujete vůbec nic. Vedle osvědčeného slovního fotbalu, nebo hry otázek a odpovědí "Kdo nebo co to je?", můžete hrát takzvané pozorovací hry. Počítat auta jednotlivých barev, soutěžit, kdo první uvidí podél cesty nějaké zvíře atd. Hry podobného typu určené přímo na cesty autem se dají také koupit.

Lékarnička na cesty

Správně vybavená lékarnička je nezbytnost, bez které na dovolenou nevyrážejte. Kromě léků, které vy a vaše děti pravidelně užíváte, by měla obsahovat přípravky, které vám pomohou, potká-li vás v cizině nějaký zdravotní problém.

Co všechno by měla obsahovat lékárnička na cestu k moři či jiné vzdálené místo, si povíme v některém z příštích článků na Zdravě.cz.

Autor: Dominika Škamlová

Kouření z třetí ruky
Lékárnička na dovolenou

Další články

Kouření z třetí ruky
Kouření

Kouření z třetí ruky

To, že si aktivním kouřením poškozujeme zdraví, je všeobecně známo. Známý je i neblahý vliv pasivního kouření. Nejnovější studie ukazuje, že dokonce i kouření tzv. „z třetí ruky“ d ...

Zdravotní nástrahy moderní doby
Poruchy sluchu

Zdravotní nástrahy moderní doby

Rozhlédněte se kolem sebe na zastávce autobusu nebo v tramvaji. Většina pasažérů zuřivě vyťukává cosi do svých mobilních telefonů nebo nezúčastněně hledí před sebe se sluchátky v u ...