Chřipka

Léčba chřipky bez prášků

Milena Mocková
15.11.2011

Nastalo období, kdy se střídají teplé, studené a sychravé dny, navíc většinu Česka sužuje inverze. Ideální počasí pro chřipku a nachlazení. V dnešním článku se seznámíme s recepty pro léčbu chřipky bez prášků.

Horečka, zimnice, bolest hlavy, bolest kloubů a svalů. To jsou příznaky začínající chřipky. Pokud jde o nekomplikovanou formu tohoto infekčního onemocnění, stačí vlézt do postele, vypotit se, zajistit dostatečný přísun tekutin, vitamínů a za pár dnů je člověk zdravý.

Chřipka je velmi nakažlivá choroba, která se šíří kapénkovou infekcí vzduchem nebo přímým kontaktem s nemocným. Obvyklým způsobem přenosu je kašlání, kýchání, používání společných příborů, kapesníků, ale také líbání.

První příznaky se objevují asi tři dny od proniknutí viru do organismu. Nemoc probíhá relativně rychle. Největší a nejnepříjemnější obtíže do několika dnů ustoupí. Při nekomplikovaném průběhu trvá chřipka přibližně sedm dní.

Zvýšenou teplotu bychom neměli za každou cenu srážet prášky. Teplota je totiž obranný mechanismus, s jehož pomocí se tělo zbavuje škodlivin.

Pokud máme teplotu, je dobré se vyhýbat fyzické zátěži, prudkým změnám teplot a průvanu. Jelikož se z těla vyplavují škodliviny, je třeba doplňovat dostatek tekutin. V případě, že horečka přetrvává, je dobré udělat několikrát za sebou studené zábaly.

Recepty na léčbu chřipky bez „chemie“

Zázvorový čaj je účinný lék proti chřipce. Připravíme si ho tak, že asi 2 cm oddenku oloupeme, nastrouháme, zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat. Čaj dochutíme medem, citronem a můžeme použít i hřebíček či skořici.

Extrakt z grepových jader je vynikající přírodní antibiotikum, které na rozdíl od syntetických antibiotik neničí střevní mikroflóru.

Dalším dobrým přírodním antibiotikem je česnek. Stimuluje pocení, podporuje čištění dýchacích cest a zlepšuje odkašlávání. Je protizánětlivý a zvyšuje celkovou obranyschopnost. Je třeba ho jíst syrový, protože tepelnou úpravou ztrácí účinnost.

Nejúčinnějším přírodním lékem proti chřipce je křen a med. Nastrouhaný křen smícháme s medem, čímž získáme zázračnou bombu proti bacilům. Extrakt, který má silné dezinfekční účinky, užíváme až 8 x denně.

Jak se vyhnout chřipce

  • Omezit kontakt s nemocnými
  • Nechodit na místa s velkou koncentrací lidí
  • Často si mýt ruce mýdlem
  • Při kašli a kýchání si kapesníkem vždy zakrývat nos a ústa
  • Nepůjčovat si od ostatních hrnky, skleničky, příbor
  • Pravidelně sportovat
  • Nezdravit se líbáním a podáváním ruky
  • Otužovat se a saunovat
  • Nedotýkat se rukama obličeje
  • Jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce

 

Máte nějaký jiný osvědčený přírodní recept proti chřipce? Podělte se o své zkušenosti.

Autor: Milena Mocková

Vyhrajte balíčky kosmetiky od Garnier
Kvalitní matrace je základ zdravého spánku

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Co způsobuje bolesti hlavy a migrénu?
Migréna

Co způsobuje bolesti hlavy a migrénu?

13.12.2011

Bolest hlavy čas od času přepadne každého z nás. Důvody mohou být nejrůznější a obvykle bolest sama odezní, nebo si pomůžeme nějakým práškem. Chronické bolesti hlavy a migréna však ...

Robotická operace
Nemoci a léčba

Robotická operace

07.12.2011

Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde sk ...

Přehnaná péče o zuby škodí
Zuby

Přehnaná péče o zuby škodí

06.12.2011

Ze všech stran slyšíme, že bychom si měli čistit zuby několikrát denně. Bohužel to není zase až taková pravda. I zde platí přísloví – všeho s mírou. V dnešním článku se proto budem ...