zdroj: unsplash.com
Nemoci a léčba

Kdy začít zvažovat očkování proti chřipce a komu je hradí pojišťovna?

Veronika Tůmová
22.01.2023

Zima nám dává jasně na srozuměnou, že jsme uprostřed období chřipky. K preventivním opatřením, která nám mají pomoci se chřipce vyhnout, patří pestrá strava, vitamíny a zdravá životospráva, pravidelný pohyb či otužování, bezpochyby však také očkování proti chřipce.

Právě očkování je nejúčinnější ochranou proti chřipce i s ní spojenými komplikacemi. Chřipku není radno podceňovat, může dát pořádně zabrat i zdravému člověku a my už dnes víme, že nejde o tak docela banální záležitost. Dvoutýdenní absence ve škole či v zaměstnání je jen první z řady nepříjemností, která jsou s tímto onemocněním spojené.

Kdy a kde se nechat očkovat

Očkování je vhodné absolvovat každoročně, a to na podzim před začátkem chřipkové sezóny, tedy zhruba od konce září do listopadu. Ani později není zbytečné nechat se proti chřipce očkovat. Očkování probíhá běžně v ordinacích praktických lékařů nebo v očkovacích centrech. Vakcíny proti chřipce jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších a lze jimi očkovat děti od 6 měsíců věku, stejně tak i ženy v kterékoli fázi těhotenství.

Účinnost očkování a rizikové skupiny

Chřipka způsobuje v některých případech vážné komplikace, které mohou skončit hospitalizací nebo i smrtí. Chřipkovou infekcí u nás každý rok onemocní statisíce lidí, umírá na ni přibližně 1 500 lidí. Mnohé studie z posledních let ukazují, že účinnost očkování proti chřipce může klesat už v rámci dané chřipkové sezóny, pokles hladiny protilátek a ochranného efektu se v rámci některých sezón a určitých chřipkových kmenů prokázal už v době 3-4 měsíců po očkování, a to zejména u osob nad 65 let, dále pak dospívajících dětí a u osob se sníženou imunitou. Přesto platí, že včasné očkování je nejlepší ochranou, a i ve výše zmíněných skupinách rizikových pacientů je zřejmý pokles výskytu těžkých infekcí, počtu hospitalizací i úmrtí. Očkování bychom měli každoročně opakovat. Dále samozřejmě platí, že i pozdější očkování je lepší než žádné. Očkovat by se měli zejména starší osoby a chronicky nemocní.

Může vakcína způsobit onemocnění?

To je jeden z nejčastějších mýtů o očkování, samotná očkovací vakcína proti chřipce však nemůže chřipku způsobit. Vakcíny obsahují buď zcela usmrcené viry, oslabené živé viry nebo jen jejich bílkovinné části – subjednotky. Pokud se po očkování objeví příznaky chřipky, může to mít řadu příčin, například nakažení chřipkou v době, kdy si tělo po očkování stále ještě vytváří protilátky, a tudíž není dostatečně chráněno, což trvá zhruba dva týdny od podání vakcíny.

Kdo má částečně či plně hrazené očkování proti chřipce?

Včasné očkování je obzvláště důležité pro osoby s vyšším rizikem zdravotních komplikací. To jsou především starší lidé, těhotné ženy, zdravotníci, děti a lidé s chronickým onemocněním srdce nebo plic, dále lidé trpící astmatem nebo cukrovkou. Ti mají očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pro ostatní je možné čerpat příspěvek ve výši až 200 Kč, který je dostupný pro děti i dospělé do 65 let věku.

Zdroj: www.vakciny.net, www.ockovacicentrum.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Jak co nejlépe udržet hydrataci pleti během náročného zimního období
Cvičení po nemoci aneb kdy a jak opět začít s tréninkem

Další články