Deprese

9 přírodních cest k léčbě deprese

Tereza Keilová
27.02.2009

Přinášíme vám devět přírodních způsobů k léčbě a prevenci deprese. V dnešní době, kdy na nás „krize“ útočí ze všech stran, je dobré vědět co a jak když k vám deprese přijde „na návštěvu“. Důležité je uvědomit si, že vše se dá řešit! Jen se musíme rozhodnout, že chceme.

1. Psychoterapie
Psychoterapie může pomoci zmírnit symptomy způsobené depresí (např. pocit beznaděje a hněv). Takže můžete znovu získat pocit štěstí a kontroly ve svém životě. Důležité je najít tu správnou formu terapie, která bude právě pro vás nejúčinější. Nebojte se obrátit na odborníka.

2. Přírodní léky
Červené barvivo hypericin, které obsahuje Třezalka, působí jako sedativum a psychofarmakum, proto se Třezalka už staletí používá jako uklidňující prostředek. V lékárně se ptejte na Třezalkové kapsle nebo kapky. Poraďte se se svým lékařem, než začnete tyto doplňky stravy užívat, protože mohou mít nepříznivé účinky s některými léky.

3. Cvičení
Kromě všech ostatních přínosů vám zaručeně zvedne náladu. Bylo zjištěno, že cvičení funguje pro mírnou až středně těžkou depresi jako antidepresivum. Může trvat déle než se účinky projeví, ale je lepší než léky v prevenci recidivy deprese.

4. Stravování
Potraviny bohaté na vitamíny B a omega-3 mastné kyseliny mohou pozvednout vaši náladu - ať už Vám byla diagnostikována deprese nebo ne. Ujistěte se, že budete konzumovat dostatek omega-3, stačí jíst tři porce mořských ryb (plodů) týdně. Nebo si kupte rybí olej v kapslích. Losos, tuňák a pstruzi jsou výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin.
Účiná je také kyselina listová, ta je přítomna v potravinách jako jsou fazole, hrách, čočka, pomeranče, celozrné výrobky, chřest, brokolice, zelený salát a špenát.

5. Jóga
Dech je to nejpřirozenější co máme. Provází nás celým životem. Správně dýchat je umění. Dech ovlivňuje nejenom správné fungování těla, ale také psychiku – duševní stav.
Jóga vás naučí mimo jiných přínosů, jak užívat dech pro zklidnění.

6. Spánek

Jeden z problémů spojených s depresí je nespavost. Jak se dobře vyspat je klíčem k vaší léčbě. Pokuste se jít spát každý den ve stejnou hodinu. To pomůže posílit Váš usínací rituál. V ložnici vytvořte co největší tmu. Světlo a elektromagnetické pole elektroniky a mobilních telefonů zvyšují hladinu melatoninu. Melatonin reguluje váš cirkadiánní rytmus (vnitřní biologické hodiny).   

7. Meditace
Naučit se soustředit mysl může být prospěšné, když se snažíte vyléčit depresi. Meditace pomáhá kontrolovat negativní myšlení. Umožňuje opustit myšlenky na selhání nebo bezcennost.

8. Masáž
Kromě toho, že přispívá k fyzické relaxaci, masáže způsobí, že tělo produkuje méně stresových hormonů. Rovněž zvýšují produkci endorfinů, které tiší bolest a také serotoninu - náladu měnícího hormonu.

9. Akupunktura
Akupunktura se používá jako alternativní řešení pro různé problémy. Akupunktura pomáhá obnovit v těle emocionální rovnováhu stimulováním toku energie. Nemluvě o tom, že může pomoci snížit fyzické bolesti, které jsou s depresí spojeny. Vždy se obraťe pouze na odborníka.

Autor: Tereza Keilová

Může snídání ovlivnit pohlaví dítěte?
Veřejné záchody?...To nikdy

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...