Detoxikace organismu
Během života se díky mnoha negativním vlivům v našem těle hromadí velké množství různých škodlivých látek. Mohou být důsledkem znečištěného ovzduší či vody, nevhodného jídla nebo uspěchaného životního stylu plného stresu. Nadměrné užívání léků, alkohol nebo kouření nám také neprospívají, a právě proto je občasná detoxikace těla velmi důležitá.
Během života se díky mnoha negativním vlivům v našem těle hromadí velké množství různých škodlivých látek. Mohou být důsledkem znečištěného ovzduší či vody, nevhodného jídla nebo uspěchaného životního stylu plného stresu. Nadměrné užívání léků, alkohol nebo kouření nám také neprospívají, a právě proto je občasná detoxikace těla velmi důležitá.
Vysvětlení samotného pojmu detoxikace není nikterak složité. Základem je právě postup, při němž se z těla snažíme zbavit látek, které pro něj mohou mít jedovatý vliv. Tyto látky bývají označovány také jako toxiny. Jejich přítomnost v těle lze pocítit některými signály, mezi něž lze uvést:
- únavu, oslabení a pocit celkového vyčerpání
- častá nachlazení či chronická onemocnění
- kožní problémy
- potíže se spánkem
- celulitidu
- bezdůvodné přibývání na váze
- revma a bolesti kloubů
Cílem očistné kůry je zlepšení fyzického i duševního stavu. Po takovémto očištění je organismus lépe připraven na příjem látek nezbytných pro život, jako např. vitamínů z přirozené stravy. Výsledkem je posílení imunitního systému, který následně může fungovat tak, jak je pro organismus nejlepší. Ač můžeme slyšet o očistě jarní či podzimní, vhodný čas je prakticky kdykoliv.
Přestože lze nalézt mnoho druhů detoxikačních programů, je možné zmínit některé obecně platné zásady. Základem bývá dostatečný příjem tekutin, vhodná strava, pohyb a dále využívání postupů, jakými jsou např. masáže, relaxační koupele atd. K pití bývá doporučována voda či neslazený ovocný čaj v množství 3 - 4 litry denně. Důležité je pít pravidelně, protože při nedostatku vody by se tělo nemohlo toxinů zbavovat, zhoršil by se oběh lymfy a vylučování by nebylo dostatečné.
Při detoxikační kůře se snažte jíst tak, aby jídlo zbytečně váš organismus nezatěžovalo. Omezte konzumaci kofeinu, kávy, černého čaje, alkoholu či cigaret. Ve stravě dbejte zejména na dostatek zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin a v rozumném množství i ovoce. Naopak se vyvarujte mastným jídlům, živočišným tukům, uzeninám, cukrovinkám a konzervovaným potravinám.
K detoxikačnímu procesu patří též masáže, koupele a sauny. Ty sice nejsou samy o sobě schopny přímého čištění, ale působí pozitivně na naši imunitu a také na duševní pohodu.
Pro detoxikaci bývají dále doporučovány různé prostředky. Velmi oblíbeným prostředkem jsou výrobky s vysokou koncentrací výtažků z rostliny aloe vera, užívány bývají též jiné bylinky, mezi nimiž je možné jmenovat:
- Kopřiva dvoudomá - vhodná v podobě čajů. Čistí organizmus, odvodňuje a působí na lymfu.
- Pampeliška lékařská - působí protizánětlivě, čistí organizmus, stimuluje játra a žluč.
- Řeřicha - užívá se do různých zeleninových salátů či pomazánek. Posiluje imunitu, je prospěšná ledvinám a močovým cestám, podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater.
- Řebříček obecný - podporuje látkovou výměnu, krevní oběh, vylučování žaludečních šťáv, má protizánětlivé a čistící účinky.
- Sedmikráska chudobka - lístky i květy se používají do salátů, polévek nebo jako čaj. Je vhodná při potřebě zvýšit činnost jater, žlučníku, sleziny a ledvin, působí močopudně a má čistící účinky.
K detoxikaci je samozřejmě možné nalézt pomocníky v lékárně, kde jsou k dostání přípravky s přírodními extrakty. Podstatné je neplést si detoxikaci těla s dlouhodobou jednostrannou úpravou jídelníčku. Úplné vynechání určité složky stravy, opomenutí pitného režimu či vynechání pohybu jistě tělu neprospívá.
Autor: Michaela Holá