zdroj: istockphoto.com
Detoxikace organismu

Detoxikace organismu

Michaela Holá
30.12.2008

Během života se díky mnoha negativním vlivům v našem těle hromadí velké množství různých škodlivých látek. Mohou být důsledkem znečištěného ovzduší či vody, nevhodného jídla nebo uspěchaného životního stylu plného stresu. Nadměrné užívání léků, alkohol nebo kouření nám také neprospívají, a právě proto je občasná detoxikace těla velmi důležitá.

Během života se díky mnoha negativním vlivům v našem těle hromadí velké množství různých škodlivých látek. Mohou být důsledkem znečištěného ovzduší či vody, nevhodného jídla nebo uspěchaného životního stylu plného stresu. Nadměrné užívání léků, alkohol nebo kouření nám také neprospívají, a právě proto je občasná detoxikace těla velmi důležitá.

Vysvětlení samotného pojmu detoxikace není nikterak složité. Základem je právě postup, při němž se z těla snažíme zbavit látek, které pro něj mohou mít jedovatý vliv. Tyto látky bývají označovány také jako toxiny. Jejich přítomnost v těle lze pocítit některými signály, mezi něž lze uvést:

 • únavu, oslabení a pocit celkového vyčerpání
 • častá nachlazení či chronická onemocnění
 • kožní problémy
 • potíže se spánkem
 • celulitidu
 • bezdůvodné přibývání na váze
 • revma a bolesti kloubů

Cílem očistné kůry je zlepšení fyzického i duševního stavu. Po takovémto očištění je organismus lépe připraven na příjem látek nezbytných pro život, jako např. vitamínů z přirozené stravy. Výsledkem je posílení imunitního systému, který následně může fungovat tak, jak je pro organismus nejlepší. Ač můžeme slyšet o očistě jarní či podzimní, vhodný čas je prakticky kdykoliv.

Přestože lze nalézt mnoho druhů detoxikačních programů, je možné zmínit některé obecně platné zásady. Základem bývá dostatečný příjem tekutin, vhodná strava, pohyb a dále využívání postupů, jakými jsou např. masáže, relaxační koupele atd. K pití bývá doporučována voda či neslazený ovocný čaj v množství 3 - 4 litry denně. Důležité je pít pravidelně, protože při nedostatku vody by se tělo nemohlo toxinů zbavovat, zhoršil by se oběh lymfy a vylučování by nebylo dostatečné.

Při detoxikační kůře se snažte jíst tak, aby jídlo zbytečně váš organismus nezatěžovalo. Omezte konzumaci kofeinu, kávy, černého čaje, alkoholu či cigaret. Ve stravě dbejte zejména na dostatek zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin a v rozumném množství i ovoce. Naopak se vyvarujte mastným jídlům, živočišným tukům, uzeninám, cukrovinkám a konzervovaným potravinám.

K detoxikačnímu procesu patří též masáže, koupele a sauny. Ty sice nejsou samy o sobě schopny přímého čištění, ale působí pozitivně na naši imunitu a také na duševní pohodu.

Pro detoxikaci bývají dále doporučovány různé prostředky. Velmi oblíbeným prostředkem jsou výrobky s vysokou koncentrací výtažků z rostliny aloe vera, užívány bývají též jiné bylinky, mezi nimiž je možné jmenovat:

 • Kopřiva dvoudomá - vhodná v podobě čajů. Čistí organizmus, odvodňuje a působí na lymfu.
 • Pampeliška lékařská - působí protizánětlivě, čistí organizmus, stimuluje játra a žluč.
 • Řeřicha - užívá se do různých zeleninových salátů či pomazánek. Posiluje imunitu, je prospěšná ledvinám a močovým cestám, podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater.
 • Řebříček obecný - podporuje látkovou výměnu, krevní oběh, vylučování žaludečních šťáv, má protizánětlivé a čistící účinky.
 • Sedmikráska chudobka - lístky i květy se používají do salátů, polévek nebo jako čaj. Je vhodná při potřebě zvýšit činnost jater, žlučníku, sleziny a ledvin, působí močopudně a má čistící účinky.

K detoxikaci je samozřejmě možné nalézt pomocníky v lékárně, kde jsou k dostání přípravky s přírodními extrakty. Podstatné je neplést si detoxikaci těla s dlouhodobou jednostrannou úpravou jídelníčku. Úplné vynechání určité složky stravy, opomenutí pitného režimu či vynechání pohybu jistě tělu neprospívá.

Autor: Michaela Holá

Feng Shui
Je vodní dýmka škodlivá?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...