Feng Shui
Feng Shui není žádný druh náboženství či označení jiné víry. Jeho původ pochází z Číny a je starší více než 5000 let. Je to jakési označení proudění energií.
Feng znamená vítr, shui je voda. Mezi zemí a vesmírem existuje energie pozitivně nebo negativně působící na náš organismus. Právě Feng Shui se věnuje tomu, jak pozitivní energii podpořit a umožnit jí vstup např. do prostředí, ve kterém žijeme, a negativní naopak vytěsnit nebo ji alespoň minimalizovat. Tato pozitivní energie se označuje pojmem ČCHI.
Vliv ČCHI se pak může blahodárně odrazit na lidském organismu ve smyslu:
- zdravotního stavu
- psychického naladění
- schopností jedince
- majetkovém
Cíl Feng Shui
- předcházet negativní energii
- výběr vhodného místa pro bydlení (aby energie ČCHI mohla nejlépe proudit)
- vhodné uspořádání interiérů (opět, aby mohla ČCHI proudit)
- najít vyváženost mezi pozitivní a negativní energií
- posílit zdraví, mysl, štěstí a blahobyt
Každý už určitě slyšel mnohé pověry a rady, jak by měla být např. v místnosti nejlépe umístěna postel, tak aby byl spánek důkladný a efektivní. Právě Feng Shui se zabývá nejvhodnějším uspořádáním zařízení domácnosti tak, aby byla podpořena pozitivní energie a naopak doporučuje, čemu se vyvarovat, aby se negativní energii u Vás doma nelíbilo.
Posazení domu
- za zády domu by měla být nějaká opora (kopec, vysoké budovy,..)
- na levé straně by měla být krajina lehce kopcovitá
- po pravé straně by měly být kopce nižší než na levé straně
- před domem je nejvhodnější otevřený prostor a rozhled do krajiny
Správné rozložení místností
- východ a jih = nejvíce obývané místnosti (obývací pokoj, jídelna, kuchyň)
- západ, severozápad = místnosti pro klid a odpočinek (ložnice)
- sever = dodatkové místnosti (technická místnost, WC, koupelna, …)
Kuchyň:
Důležité je především udržení čistoty v kuchyni, což symbolizuje zvýšení energie pro bohatství. Dostatek květin, ovoce a zeleniny podporuje proudění energie ČCHI. Kuchyň by neměla být shlédnuta od vstupních dveří. Měla by mít nejlépe bílé zdi a nebo volíme barvy teplé. Nutností je, aby byla snadno větratelná a osvětlená. Nábytek by měl být buď masivní a nebo v jeho imitaci. Myčka a sporáky by neměly být situovány na jedné zdi. Trouba či sporák by neměl být v rohu místnosti – značí zranitelnost. Za spotřebič, který ničí energii, je považován elektrický sporák, proto raději volíme plynový. Odpadkový koš by neměl být na viditelném místě.
Obývací pokoj:
Měl by se nacházet na stejném patře, jako jsou hlavní dveře, a měl by být blízko nich. Pohovka nebo sedací souprava by měla být nejlépe z přírodních materiálů, potažena přírodní látkou a posezení má nejvhodnější umístění, pokud není v jedné řadě. Velkým plusem je krb, na který je vidět za všech stran. Opět jsou zde důležitá okna, aby propouštěla do místnosti dostatek světla. Televize by měla být umístěna na nejhorším místě a daleko od sedací soupravy nebo křesla.
Koupelna:
Neměla by být situována před hlavními dveřmi a blízko schodiště, kuchyně nebo jídelny. Opět je zde důležité udržování čistoty. Prostor by neměl být příliš velký, zkrátka akorát. K oživení koupelny jsou vhodné zelené květiny. Odpadkový koš a koš na prádlo by měl být opatřen víkem. Pro navození příjemné a relaxační atmosféry je výborné provonět koupelnu jemnými vůněmi. Pokud je koupelna společná s WC, tyto dvě části by měly být od sebe odděleny alespoň závěsem a záchodovou mísu vždy při nepoužívání zakryjeme poklopem.
Ložnice:
Protože v posteli trávíme nejvíce času svého života, měli bychom jí věnovat co nejvíce pozornosti. Umístění postele je například zcela nevhodné v případě, že čelo postele je pod oknem, pod trámy či směrem ke dveřím. Neměla by být ve stejné rovině s dveřmi. Nad hlavou se nedoporučují obrazy či jiné těžké zavěšené předměty. Velmi moderním prvkem je mít v ložnici prostornou skříň s velkým zrcadlem. Esteticky to vypadá velmi krásně, ale bohužel, dle Feng Shui tím zvete někoho třetího do postele a může vás postihnout nevěra. Ani při ranním probuzení byste se neměli vidět v zrcadle. Přístroje jako televizor či počítat jsou v ložnici zcela vyloučeny. Do odpočinkové místnosti volíme mírné osvětlení a z nočního stolku si nevytváříme pracovní plochu neboť bychom klidně nespali.
Feng Shui zkrátka radí jak podpořit pozitivní energie v prostředí, ve kterém žijeme, a zlepšit si tak styl života.
Jaký máte na vliv energií názor vy? Myslíte si, že je možné, aby energie proudící ve vašem domově navozovala pohodu či naopak vedla k nepříjemnostem? Budete po přečtení tohoto článku více přemýšlet nad tím, jestli si třeba jen pořídíte odpadkový koš s víkem?
Autor: Alena Mrákotová