Feng shui

Feng Shui

Alena Mrákotová
12.01.2009

Feng Shui není žádný druh náboženství či označení jiné víry. Jeho původ pochází z Číny a je starší více než 5000 let. Je to jakési označení proudění energií.

Feng znamená vítr, shui je voda. Mezi zemí a vesmírem existuje energie pozitivně nebo negativně působící na náš organismus. Právě Feng Shui se věnuje tomu, jak pozitivní energii podpořit a umožnit jí vstup např. do prostředí, ve kterém žijeme, a negativní naopak vytěsnit nebo ji alespoň minimalizovat. Tato pozitivní energie se označuje pojmem ČCHI.

Vliv ČCHI se pak může blahodárně odrazit na lidském organismu ve smyslu:

 • zdravotního stavu
 • psychického naladění
 • schopností jedince
 • majetkovém

Cíl Feng Shui

 • předcházet negativní energii
 • výběr vhodného místa pro bydlení (aby energie ČCHI mohla nejlépe proudit)
 • vhodné uspořádání interiérů (opět, aby mohla ČCHI proudit)
 • najít vyváženost mezi pozitivní a negativní energií
 • posílit zdraví, mysl, štěstí a blahobyt

Každý už určitě slyšel mnohé pověry a rady, jak by měla být např. v místnosti nejlépe umístěna postel, tak aby byl spánek důkladný a efektivní. Právě Feng Shui se zabývá nejvhodnějším uspořádáním zařízení domácnosti tak, aby byla podpořena pozitivní energie a naopak doporučuje, čemu se vyvarovat, aby se negativní energii u Vás doma nelíbilo.

Posazení domu

 • za zády domu by měla být nějaká opora (kopec, vysoké budovy,..)
 • na levé straně by měla být krajina lehce kopcovitá
 • po pravé straně by měly být kopce nižší než na levé straně
 • před domem je nejvhodnější otevřený prostor a rozhled do krajiny

Správné rozložení místností

 • východ a jih = nejvíce obývané místnosti (obývací pokoj, jídelna, kuchyň)
 • západ, severozápad = místnosti pro klid a odpočinek (ložnice)
 • sever = dodatkové místnosti (technická místnost, WC, koupelna, …)

Kuchyň:

Důležité je především udržení čistoty v kuchyni, což symbolizuje zvýšení energie pro bohatství. Dostatek květin, ovoce a zeleniny podporuje proudění energie ČCHI. Kuchyň by neměla být shlédnuta od vstupních dveří. Měla by mít nejlépe bílé zdi a nebo volíme barvy teplé. Nutností je, aby byla snadno větratelná a osvětlená. Nábytek by měl být buď masivní a nebo v jeho imitaci. Myčka a sporáky by neměly být situovány na jedné zdi. Trouba či sporák by neměl být v rohu místnosti – značí zranitelnost. Za spotřebič, který ničí energii, je považován elektrický sporák, proto raději volíme plynový. Odpadkový koš by neměl být na viditelném místě.

Obývací pokoj:

Měl by se nacházet na stejném patře, jako jsou hlavní dveře, a měl by být blízko nich. Pohovka nebo sedací souprava by měla být nejlépe z přírodních materiálů, potažena přírodní látkou a posezení má nejvhodnější umístění, pokud není v jedné řadě. Velkým plusem je krb, na který je vidět za všech stran. Opět jsou zde důležitá okna, aby propouštěla do místnosti dostatek světla. Televize by měla být umístěna na nejhorším místě a daleko od sedací soupravy nebo křesla.

Koupelna:

Neměla by být situována před hlavními dveřmi a blízko schodiště, kuchyně nebo jídelny. Opět je zde důležité udržování čistoty. Prostor by neměl být příliš velký, zkrátka akorát. K oživení koupelny jsou vhodné zelené květiny. Odpadkový koš a koš na prádlo by měl být opatřen víkem. Pro navození příjemné a relaxační atmosféry je výborné provonět koupelnu jemnými vůněmi. Pokud je koupelna společná s WC, tyto dvě části by měly být od sebe odděleny alespoň závěsem a záchodovou mísu vždy při nepoužívání zakryjeme poklopem.

Ložnice:

Protože v posteli trávíme nejvíce času svého života, měli bychom jí věnovat co nejvíce pozornosti. Umístění postele je například zcela nevhodné v případě, že čelo postele je pod oknem, pod trámy či směrem ke dveřím. Neměla by být ve stejné rovině s dveřmi. Nad hlavou se nedoporučují obrazy či jiné těžké zavěšené předměty. Velmi moderním prvkem je mít v ložnici prostornou skříň s velkým zrcadlem. Esteticky to vypadá velmi krásně, ale bohužel, dle Feng Shui tím zvete někoho třetího do postele a může vás postihnout nevěra. Ani při ranním probuzení byste se neměli vidět v zrcadle. Přístroje jako televizor či počítat jsou v ložnici zcela vyloučeny. Do odpočinkové místnosti volíme mírné osvětlení a z nočního stolku si nevytváříme pracovní plochu neboť bychom klidně nespali.

Feng Shui zkrátka radí jak podpořit pozitivní energie v prostředí, ve kterém žijeme, a zlepšit si tak styl života.

 

Jaký máte na vliv energií názor vy? Myslíte si, že je možné, aby energie proudící ve vašem domově navozovala pohodu či naopak vedla k nepříjemnostem? Budete po přečtení tohoto článku více přemýšlet nad tím, jestli si třeba jen pořídíte odpadkový koš s víkem?

Autor: Alena Mrákotová

Hladovka
Detoxikace organismu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...