Dětské nemoci

Co je Angelmanův syndrom?

Michaela Holá
28.05.2010

Anglický název tohoto syndromu v minulosti zněl Happy puppet neboli šťastná loutka, v současné době se též používá Angel child (Andělské dítě) nebo Angelman syndrome. Česká lékařská terminologie tuto nemoc označuje Syndrom šťastného dítěte. Tento syndrom byl poprvé popsán doktorem Angelmanen v roce 1965. Ten si všiml několika dětí se shodnými příznaky - nemotorná chůze, absence řeči, nadměrný smích, záchvaty.

Odhaduje se, že pravděpodobnost výskytu Angelmanova syndromu je u jednoho z 10 - 30 tisíc jedinců. Onemocnění je však často chybně diagnostikováno a mylně označováno za dětskou mozkovou obrnu nebo autismus. Syndrom je neléčitelný, avšak dají se potlačovat některé jeho příznaky (např. záchvaty). Příčinou onemocnění je genetická porucha.

Jak a kdy poznat Angelmanův syndrom

Obvyklá doba na stanovení diagnózy je mezi 3. -7. rokem dítěte, kdy se charakteristické chování a rysy stávají více evidentní. Novorozenci se nijak fyzicky neliší od zdravých dětí. U některých dětí starších 12 měsíců dochází ke zpomalení růstu lebky, děti mají velmi často ploché záhlaví. Jejich výška bývá podprůměrná, většina z nich se však vyvíjí v normálním diagramu. U malých dětí se někdy objevuje nižší váha z důvodů problémů s krmením, větší děti bývají váhově normální.

Spánek a epilepsie

Děti postižené Angelmanovým syndromem mají jiný spánkový režim, jejich potřeba spánku je nižší než u zdravých dětí. Dítě si někdy v noci po určitou dobu hraje. V případech, kdy nespavost dítěte narušuje chod rodiny, jsou indikovány medikamenty. Ty však jistě není vhodné užívat dlouhodobě.

Velké množství těchto dětí trpí epilepsií. Většinou se záchvaty objevují kolem tří let a mohou být různých typů. Obvykle vyžadují četnou antizáchvatovou terapii. Puberta u těchto dětí bývá zpožděna o 1 - 3 roky, rozvoj sekundárních pohlavních znaků je jako u normálních dětí.

Někteří jedinci, kteří mají při chůzi strach a úzkost, mohou zcela ztratit schopnost chůze. Tomu lze předcházet pouze soustavnou rehabilitací a tréninkem. Je nutno co nejintenzivněji podporovat hybnost. Velmi často se objevuje skolióza, která se věkem zhoršuje.

Hlavní příznaky Angelmanova syndromu

  • neschopnost mluvit, pouze minimum slov, nonverbální komunikace převyšuje verbální
  • opožděný psychomotorický vývoj
  • problémy s pohybem, koordinací chůze a stabilitou
  • mávání a vyvažování horními končetinami, vibrující paže
  • zvláštní chování, velmi často se usmívá, obvykle má šťastnou náladu, v excitaci mává a tleská rukama
  • udrží špatně pozornost
  • hypotonie
  • mikrocefalie (u dětí starších jednoho roku)
  • velmi problematický nácvik udržení čistoty
  • kolem třetího roku věku dítěte se objevují záchvaty
  • abnormální EEG
  • poruchy spánku

 

Slyšeli jste již někdy o tomto syndromu?

Autor: Michaela Holá

Flowin - hubněte vahou svého těla
Jak předejít cukrovce?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...