zdroj: pixabay.com
Sport a relaxace

Kdy začít učit děti na lyžích?

Veronika Tůmová
21.11.2016

Jezdíte na hory a těšíte se, že si letos začnete užívat lyžování i se svými nejmenšími? Nebo jste sami naopak do tajů lyžařského umění nikdy nepronikli, ale nechcete tyhle ryze zimní radovánky odepřít svým ratolestem?

Začít stavět děti na lyže nemusí být tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Určitě je dobré dodržovat některé zásady, na kterých se shodují instruktoři a další odborníci. Kdy tedy začít s lyžováním? Co by mělo dítě alespoň částečně splňovat?

Učíme se na lyžích - věk a pohybová vyspělost

Obecně se doporučuje začínat s lyžováním od tří let věku dítěte, nezřídka se však na svahu potkáte i s mladšími dětmi. S lyžařským výcvikem dítěte by se rozhodně nemělo spěchat, je třeba posoudit, zda je na něco takového připravené. K základním předpokladům patří fyzická vyspělost dítěte, zda je schopné vydržet alespoň nějakou dobu na svahu, zda se mu do této aktivity vůbec chce a těší se na ni, má-li rádo zimu, umí-li si poradit s držením rovnováhy (jezdí-li na kole), apod.

Nezájem dítěte znamená nepřipravenost na lyžování

U nejmenších dětí úplně postačí hodina (maximálně dvě) denně. Dítě se na čerstvém vzduchu rychle unaví, první nezdary pak často vedou k pláči a nechuti pokračovat. Dopřejte dítěti odpočinek, na čas se můžete zase vrátit třeba k oblíbenému sáňkování nebo stavění sněhuláka. Děti zvyklé na zimní pobyt venku a hrátky ve sněhu budou na začátek výuky na lyžích lépe připravené. Pokud však dítě zatím nejeví zájem o tento druh sportu a chová se vyloženě odmítavě či mrzutě, je lépe dopřát mu ještě nějaký čas a začínat pomalu.

Jak vybírat první lyže?

Zapomeňte na drahé značkové modely, první lyže pro vaše dítě nemusí být dokonce vůbec nové. Děti jim rychle odrostou a kupovat dlouhé lyže, aby vydržely do dalších let, patří k nejčastějším chybám rodičů. Lyže z bazaru nejsou předurčením pro špatně fungující lyže, ale určitě si nechte seřídit vázání.

Délka lyží by měla být taková, aby vašemu dítěti sahaly zhruba pod bradu, tedy o 10 až 20 cm kratší, než je výška dítěte. Nechte dítě, ať si lyže vybere samo, i když barva a design pro něj budou bezpochyby tím nejdůležitějším.

V těchto dnech, tedy na začátku lyžařské sezóny, už v prodejnách snadno seženete použité dětské lyže včetně ostatní kompletní výbavy.

Zdroj: cestovani.idnes.cz, snow.cz (rozhovor O.Nováka s instruktorkou Mgr. Simonou Skočdopolovou)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Péče o tělo podle fází měsíce
Akutní gastritida ve spojení s vánočním hodováním

Další články

Čím nám může prospět jablečný ocet?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Čím nám může prospět jablečný ocet?

04.11.2016

Jablečný ocet je doslova zázračný elixír a k léčení nejrůznějších neduhů se používá od pradávna. Už Kryštof Kolumbus měl na palubě své lodi sudy s jablečným octem, aby ochránil svo ...