zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Co si představit pod pojmem fyzioterapie?

Veronika Tůmová
12.11.2016

Fyzioterapie se stala v posledních letech vyhledávanou záležitostí. Počet lidí trpících tzv. civilizačními chorobami pohybového aparátu vzrůstá a tím se zvyšuje i poptávka po fyzioterapii. Mít svého osobního fyzioterapeuta již není jen výsadou vrcholových sportovců a hvězd. Kdo má svého právníka, svého výživového poradce či kadeřníka, má obvykle i svého fyzioterapeuta. Co si však můžeme představit pod pojmem fyzioterapie a s čím nám může, nebo naopak nemůže pomoci?

Fyzioterapie a rehabilitace

Fyzioterapie spadá do oblasti léčebné rehabilitace. Fyzioterapie a rehabilitace však není totéž, ve skutečnosti je rehabilitace nadřazený pojem pro fyzioterapii. Fyzioterapie je nelékařský, avšak zdravotnický obor zabývající se diagnostikou, léčbou a prevencí pohybových poruch. Řadí se také mezi konzervativní metody léčby a nevyužívá např. operačních metod k léčení pacienta. Fyzioterapie dává možnost lidskému organismu vypořádat se s potížemi nenásilně, bez operačního zásahu, v případech, kdy tento operační zákrok není nutný. Svůj velký význam má především při rekonvalescenci, která může následovat např. po chirurgickém řešení problému.

Kdo je fyzioterapeut?

Fyzioterapeut je proškolený odborník se znalostmi v oboru diagnostiky, terapie a hlavně prevence pohybových obtíží. Moderní fyzioterapie je založena na nových poznatcích o funkci mozku v oblasti kontroly a učení pohybu. Fyzioterapeut zná techniky cílené např. k uvolnění určitých svalů či kloubů, i u vážných onemocnění vede pacienty k tomu, aby chtěli sami na sobě pracovat a také díky správné životosprávě a přístupu ke svému problému vedli plnohodnotný a kvalitní život.

Příklady potíží, kdy se přistupuje k léčebným metodám fyzioterapie

U dětí

 • po dětské mozkové obrně
 • při centrální koordinační poruše pohybového systému
 • při skolióze
 • pro asymetrické držení trupu a hlavy
 • při bolestech zad
 • při různých neurologických onemocněních

U dospělých

 • po cévní mozkové příhodě
 • při bolestech hlavy a páteře
 • při bolestech zad a kloubů
 • po úrazech
 • při skolióze
 • při různých neurologických onemocněních

Kdy fyzioterapie nepomůže?

Ani fyzioterapie samozřejmě nemůže vyléčit nevyléčitelné. Se správným přístupem však může vždy alespoň dočasně či částečně ulevit od potíží, nebo pomoci s psychickým stavem pacienta, depresemi apod. Bezvýsledná je fyzioterapie u pasivních pacientů, pacientů s nezájmem o spolupráci či výsledek celého procesu, bez vůle a snahy cokoli měnit k lepšímu.

Zdroj: wikipedia.cz, klinikazdravi.cz (Bc. Martin Srp - Revmatologické a rehabilitační oddělení Thomayerovy nemocnice)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Fluoridové tablety pro děti - ano, či ne?
Krev v moči - co může znamenat?

Další články

10 nebezpečných chorob, které mohou začít chrapotem
Chrapot

10 nebezpečných chorob, které mohou začít chrapotem

27.10.2016

Chrapot je příznakem upozorňujícím na poruchu v oblasti horních cest dýchacích, přesněji řečeno v oblasti hlasivek. Většinou jde o jejich krátkodobé postižení vlivem virové infekce ...