zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Jak zvládnout stres před přijímacími zkouškami na vysokou školu?

Veronika Tůmová
30.05.2023

Přijímací zkoušky jsou pochopitelně významnou záležitostí, kterou není radno podceňovat. Jejich výsledek mnohdy rozhoduje o tom, kam se budeme v našem životě ubírat dál. Stres před přijímacími zkouškami na vysokou školu trápí mnoho studentů. Není určitě dobré se mu zcela poddat a nechat se jím ochromit, určité míře nervozity však není třeba se bránit, je zcela přirozená.

Ve snaze vyhnout se stresu před přijímacími zkouškami je bezesporu právě dobrá příprava tím nejlepším předpokladem. Důvěra ve vlastní schopnosti díky nezanedbání přípravy bude vždy dost dobrým důvodem, proč se stresu tolik neoddávat. Někteří z nás samozřejmě zvládají stres hůř než ostatní, vždy ale existují triky, jak jej alespoň zmírnit, aby neohrožoval naše studijní výsledky.

Na trému je možné se připravit

Vědomí, že tréma v určitém okamžiku zcela jistě udeří, můžeme brát jako výhodu a možnost se na ni připravit. Její příchod nás tak nemusí nepříjemně zaskočit, překvapit ani znejistit. Můžeme pociťovat zrychlení dechu, bušení srdce a pocení dlaní, někdy i ztuhlost v zátylku, třas rukou nebo kolenou. Je nutné nenechat se tím rozladit, nevěnovat trémě a jejím projevům přílišnou pozornost a snažit se soustředit na to, co si naši pozornost zaslouží. Pokud bude nervozita příliš velká, pohltí naši schopnost soustředění a pravděpodobně podáme horší výkon, než jaký bychom podat mohli.

Nezapomínejte na odpočinek

Dostatečný odpočinek a relaxace – na to že nemáte před zkouškami ani pomyšlení? To je právě veliká chyba. Odpočinek je naprosto zásadní pro to, abyste na zkoušky přišli s čistou hlavou, svěží a psychicky posílení. Pár dní před přijímacími zkouškami na vysněnou vysokou školu v žádném případě neponocujte, ani si nedodávejte odvahu alkoholem. Myslete na to, že spánek je nesmírně důležitý pro váš výkon a vaše šance na úspěšné složení zkoušky díky němu výrazně vzrostou.

Pomohou dechová cvičení

Díky správnému způsobu dýchání si můžeme účinně pomoci ke zklidnění, a to kdykoliv, i těsně před zkouškou. Zrychlené dýchání prozrazuje stres, pokud se nám podaří dýchání zpomalit, tělo si to vyloží jako pominutí nebezpečí a mozek vydá příkaz ke zmírnění projevů stresu. Když dostaneme pod kontrolu naše dýchání a budeme se soustředit na počítání délky nádechů a výdechů, nebudeme mít už prostor pro přílišné vnímání trémy. Naše myšlení tak přesměrujeme jinam než k vnímání příznaků trémy, a její míra se tak o poznání sníží.

Tipy na zvládnutí stresu před zkouškou

  1. Nepodceňujte přípravu a věnujte jí dostatek času i energie.
  2. Přijímejte projevy podpory a povzbuzení od svého okolí.
  3. Den před zkouškou jděte brzy spát, učení se do pozdních hodin na poslední chvíli už k dobrým výsledkům příliš nepřispěje.
  4. Před zkouškou se odreagujte, pusťte si například dobrý film, udělejte si něco skvělého k jídlu, vypněte u oblíbené knížky nebo se zaposlouchejte do uklidňující hudby.
  5. Dopřejte si delší relax ve vaně, ať uvolníte své tělo i mysl.
  6. Večer a ráno před přijímačkami je nejpodstatnější klid a pak to neméně podstatné, vyrazit na ně ráno včas a správným vlakem nebo autobusem. Hodně štěstí!

 

Zdroj: rexter.czvelka-prestavka.cz

Autor: Veronika Tůmová

Správná péče o mléčný chrup dětí
Muži a kosmetika: co potřebuje mužská pleť a jaké látky jí prospívají?

Další články