zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Správná péče o mléčný chrup dětí

Veronika Tůmová
27.05.2023

Mléčný chrup se skládá z dvaceti mléčných zubů, které se prořezávají postupně zhruba od šestého měsíce života. Celý proces může trvat až tři roky. I mléčné zuby potřebují řádnou péči, protože jejich sklovina je měkčí a k tvorbě zubního kazu i náchylnější.

Mléčný chrup má rozhodující vliv na správnou polohu stálého chrupu, tedy trvalých zubů. Dnes už je naštěstí všem jasné, že nepečovat o mléčný chrup v přesvědčení, že zuby stejně vypadnou, se může později velmi nevyplatit.

První čištění zoubků – proč bychom s ním neměli otálet?

Péče o zuby by měla začít už s prvním dětským zoubkem, v ústech dítěte se totiž zároveň s ním objevují i první bakterie způsobující zubní kaz. Mléčné zuby vytváří prostor pro zuby stálé a jejich předčasná ztráta může být jednou z příčin nepravidelnosti druhých zubů. S pravidelným čištěním a tím poskytnutím ochrany zubů je proto potřeba začít co nejdříve, nejlépe hned. Správná péče a předcházení zubnímu kazu v raném dětství zvyšuje pravděpodobnost, že v dospělosti budeme mít silné a zdravé zuby, které nám mohou vydržet až do stáří. Při čištění zubů ovšem nejde jen o zdravé zuby, ale i o dásně, které ohrožuje zánět. Je to tedy zároveň nejlepší prevence paradontózy. Do šesti až osmi let věku se doporučuje dítěti s čištěním pomáhat, je také nutné dbát na dostatečnou obměnu kartáčků, které by měly mít správnou měkkost.

První kontrola u zubního lékaře

Na první kontrolu u zubního lékaře bychom se měli s dítětem vypravit již v prvním roce jeho života nebo v průběhu roka druhého. V průběhu zubní prohlídky se lékař vyptá na celkový zdravotní stav dítěte, informuje rodiče o zubní péči, výživě, používání dudlíků a podobně. Zubní lékaři stále častěji apelují na znepokojivou skutečnost, že stav mléčného chrupu u malých dětí se neustále zhoršuje. Podle statistik se zubní kaz objeví alespoň na jednom mléčném zubu u každého druhého předškoláka. 

První návštěva zubní hygienistky

Navštívit poprvé dentální hygienistku už nemusí být pro dítě tak velký krok do neznáma. Prostředí ordinace už zná a k návštěvě zubní hygieny se doporučuje věk zhruba kolem pěti až šesti let. Na návštěvu si děti přinesou svůj zubní kartáček, bude jim názorně ukázáno, jak řádně vyčistit zoubky, seznámí se se škodlivostí přílišného množství sladkostí. Můžete se přitom zeptat na cokoli, ohledně dětské zubní hygieny, včetně vhodného výběru dětské zubní pasty. Při nákupu zubní pasty pro děti je potřeba dbát na množství v ní obsaženého fluoridu, tedy je vhodné zaměřit se vždy na aktuální věkovou kategorii, která je na dětské zubní pastě vždy uvedena.

Proč nezanedbávat péči o dětský chrup?

Je velmi důležité a přínosné, aby se rodiče starali nejen o správný vývoj, ale především o hygienu chrupu dítěte. Kazy nemusí znamenat vždy jen malou a banální vadu, kterou zubní lékař bez problémů odstraní. Neléčený zubní kaz může přerůst i v zánět zubní dřeně, který se snadno rozšíří do celého zubního ložiska. Následuje léčba antibiotiky, často bývá nutná i hospitalizace. Je tedy nutné začít co nejdříve s důsledným dodržováním rutiny ranního a večerního čištění zubů, s důrazem na to, že po večerním čištění už se nejí a pije se jen čistá voda. Pokud má vaše dítě k čištění zubů averzi, zkuste elektrický kartáček, které dítě obvykle vnímá zároveň jako hračku a zubní hygiena se tak pro něho může stát příjemnější činností.

Zdroj: diente.cznzip.czcistimesizuby.cz

Autor: Veronika Tůmová

Přehledně: včelí produkty v péči o pokožku – jaký produkt na co použít?
Jak zvládnout stres před přijímacími zkouškami na vysokou školu?

Další články