zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Muži a kosmetika: co potřebuje mužská pleť a jaké látky jí prospívají?

Pavlína Klaudová
02.06.2023

Běžný muž se na poli kosmetiky cítí jako Alenka v říši divů. Buď mu ji kupuje jeho drahá polovička nebo pokud martyriem výběru z nějakého důvodu prochází sám, může to pro něho znamenat hotové peklo. Kosmetika pro muže by měla být v prvé řadě praktická a nezabírat hodně místa v koupelně nebo kufru. Co mužská pleť potřebuje a v čem spočívá základní péče?

Jaký je vlastně rozdíl v pokožce mužů a žen?

Muži jako majitelé hormonu testosteronu mají prostě a jednoduše jinou strukturu kůže, na těle a obličeji je obecně silnější v průměru o 20%, dvakrát mastnější než ženská, proto stárne v jiném módu, pomaleji, ale poměrně rapidně. Obsahuje více kolagenu, vypadá hustší a pevnější. Má větší zastoupení mazových žláz, póry jsou viditelnější a vykazuje silnější náchylnost k průniku nečistot. U žen je naopak větší tendence mít suchou pokožku.

Dalším mužským specifikem je holení. Pokožka se díky němu stává citlivější a může nepříznivě reagovat na nevhodné kosmetické produkty. Každodenní holení odstraňuje kožní buňky z horní vrstvy epidermis. Nezralá pokožka, která je obzvláště citlivá, se pak stává daleko náchylnější k vnějším agresím. S potížemi po holení bojuje více než třetina mužů, obzvláště v mladém věku. Nejčastěji za ně může tupá žiletka, poranění během procesu.

Specifické potřeby mužské pleti potřebují správnou péči

Zatímco ještě před pár lety byl pro mnohé muže krém na obličej div ne sprostým slovem, mnoho z nich již dnes chápe, že tomu tak rozhodně není. Muži samozřejmě chtějí mít zdravou pleť. Stejně jako ženy mohou trpět citlivou pokožkou, akné a předčasným stárnutím, navázaným na působení oxidativního stresu. Ale chtějí jí dosáhnout tak nějak nenápadněji než jejich polovičky. A hlavně dávají přednost kvalitě před kvantitou.

Na co je potřeba brát ohled při péči o mužskou pleť:

 • Při stárnutí nastává u mužů úbytek svalové hmoty a objevuje se povislá kůže spojená s oteklýma očima a tmavými kruhy, kvůli kterým vypadají unaveně.
 • Pravidelná péče o pokožku plus vnitřní doplňování kolagenu a vitamínu C podporuje zachování její celkové svěžesti a snižuje viditelné známky stárnutí.
 • S oteklýma očima pomůže třeba helichrysum italicum, chrpový nebo heřmánkový hydrolát, který je rovněž skvělý pro ošetření pokožky po holení, čištění pleti či její tonizaci během každodenního ošetření.
 • Správný výběr holícího přípravku, který podporuje hladké klouzání břitu po pokožce snižuje možnost poranění. Kromě toho, že ji zvláční by měly obsahovat také zklidňující složku pro citlivou pokožku, aby neporušovaly její přirozený lipidový film.
 • Holení by mělo probíhat po směru růstu vousů, čistým strojkem s ostrým břitem. Produkt na holení by neměl být příliš hutný a mastný.
 • Pravidelný peeling jednou týdně pomůže uvolnit póry a sníží možnost zarůstání vousů.

Minimalismus mužské pleti prospěje

Mužská péče nemusí být zrovna složitá. Místo krémů můžete používat lehčí séra, která tolik nezatěžují pokožku. Výbornými pomocníky vám budou například niacinamid (v případě mastné pleti) který reguluje sekreci kožního mazu, stahuje póry, zabraňuje tvorbě pupínků a redukuje zarudnutí a výkyvy kožní pigmentace. Jednoduché, lehké sérum z kyseliny hyaluronové, které je vhodné pro všechny typy pleti a může pomoci také zklidnění po holení ocení ti muži, kteří nemají rádi olejovou péči.

Zralá mužská pleť s nedokonalostmi je jako stvořená pro bakuchiol (rostlinná alternativa retinolu), který omezuje známky stárnutí pleti, snižuje viditelnost nedokonalostí a redukuje tmavé skvrny. Výborný pro hydrataci a zároveň zklidnění pleti je rovněž aloe vera gel, který je vůbec nejlepším domácím kosmetickým prostředkem bez větších investic. Pokud si budete pěstovat aloe doma, můžete ho mít vždy čerstvý.

Jaké jsou tedy základní kosmetické „must have“ produkty pro muže:

 • Pokud si pěstujete vousy, určitě zatoužíte po příjemném, přírodním oleji na jejich úpravu.
 • Deodorant pro skvělou ochranu proti otravnému pachu můžete najít také v non toxic variantě.
 • Hydroláty jsou víceúčelovým přítelem muže nejen po holení.
 • Kvalitní obličejové sérum pomůže pleti bojovat s nepříznivými vlivy okolí v každém ročním období.
 • Každopádně je dobré mít po ruce malé balení bambuckého másla, které je výborné pro ošetření rukou po těžké práci i unavených nohou, dodá jim potřebnou měkkost a vláčnost.
 • Pro úsporu místa v koupelně a bezplastovou domácnost lze pořídit tuhý šampon, který vydrží stejně jako 250 ml lahev běžného tekutého. Navíc je vcelku praktický.
 • Velmi oblíbené jsou i tuhé sprchové gely.

 

Zdroje: healthline.commayoclinic.orgmy.clevelandclinic.orgwww.webmd.com

Autor: Pavlína Klaudová

Jak zvládnout stres před přijímacími zkouškami na vysokou školu?
Laserové operace křečových žil – kdy jsou vhodné a na jakém principu fungují?

Další články

Zánět šlach: co ho způsobuje a jak na jeho léčbu?
Nemoci a léčba

Zánět šlach: co ho způsobuje a jak na jeho léčbu?

16.05.2023

Zánět může postihnout jakoukoliv šlachu v těle. Nejčastěji jsou to šlachy na předloktí a zápěstí nebo Achillova šlacha. Proč se zánět objevuje, jaké ho doprovází příznaky a co děla ...