zdroj: Shutterstock.com
Komerční prezentace
Nemoci a léčba

Zánět šlach: co ho způsobuje a jak na jeho léčbu?

Zdravě.cz
16.05.2023

Zánět může postihnout jakoukoliv šlachu v těle. Nejčastěji jsou to šlachy na předloktí a zápěstí nebo Achillova šlacha. Proč se zánět objevuje, jaké ho doprovází příznaky a co dělat proto, abyste se mu vyhnuli?

Proč k zánětu šlach dochází?

Šlacha je tkáň tvořená kolagenními vlákny, která zajišťuje spojení mezi svalem a kostí. Na vznik zánětu má největší vliv opakované přetěžování jedné části těla bez nedostatečné regenerace. Často tak dělá starost sportovcům nebo lidem, kteří část těla přetěžují při práci.

Kromě přetěžování může zánět šlach vzniknout také v důsledku bakteriální infekce, která na šlachu přechází z jejího okolí nebo jiných míst v těle.

Kde se zánět šlach nejčastěji objevuje?

Zánět šlach na ruce

Nejčastějším typem je tzv. tenisový loket, který se objevuje v důsledku namáhání svalových úponů na vnější straně lokte. Pozor by si měli dát nejen sportovci, ale i lidé pracující na počítači nebo studenti, kteří si dělají poznámky ručně.

Zánětem bývají často postiženy také šlachy palců na rukou. Onemocnění se v takovém případě projevuje lupáním a blokací prstu při natažení nebo ohnutí. Stále častěji bývá tento typ zánětu spojován s používáním telefonu.

Zánět šlach na noze

Nadměrně přetěžovaná bývá Achillova šlacha. Za rozvoj zánětu mohou nejčastěji sportovní aktivity, při kterých dochází k rychlým změnám směru, prudkým odrazům nebo nárazům chodidel na tvrdý povrch. Často tak trápí běžce, volejbalisty nebo tenisty.

Zánět Achillovy šlachy může vzniknout i v důsledku nošení nevhodné obuvi a ponožek. Vlivem špatně zvolené velikosti nebo modelu dochází k mechanickému tření až odřeninám, které se snadno zanítí.

Příznaky onemocnění

Zánět šlach se zpravidla neprojevuje náhle, příznaky se postupem času vyvíjí a nabývají na síle. Obvykle se objevují v následující posloupnosti:

  • zvýšená citlivost postiženého místa,
  • svědění,
  • otok a zarudnutí v místě vznikajícího zánětu,
  • bolestivost,
  • objevit se může také pálení.

Léčba zánětu šlach

Nejzásadnější částí léčby je omezení pohybu svalu, jehož šlacha je postižena. K tomu se využívají ortézy nebo tejpování, v krajním případě sádrová fixace. Vhodné je aplikovat protizánětlivé gely nebo masti.

Vyzkoušet můžete například Aulin gel, který účinkuje přímo v bolavém místě, příjemně chladí a působí protizánětlivě. Gel nanášejte na postižené místo 2–3 krát denně. Množství závisí na velikosti poranění. Pokud bolest během týdne neustoupí nebo se bude zhoršovat, navštivte lékaře.

Kromě používání protizánětlivého gelu se doporučuje také celkový klidový režim a ledování. Něž s chlazením začnete, je dobré mít diagnózu potvrzenou lékařem. Podobná bolest totiž doprovází i syndrom karpálního tunelu nebo artrózu, kterým chlad neprospívá.

Jak dlouho léčba trvá?

Délka trvání zánětu se odvíjí od způsobu léčby a dodržování klidového režimu. Obvykle příznaky zmizí do několika dnů, při zanedbání léčby vás mohou trápit i několik týdnů. Po odeznění zánětu je dobré podpořit správnou funkci dané oblasti pomocí jednoduchých cviků.

Jak zánětu šlach předcházet?

Pokud se chcete zánětu šlach vyhnout, řiďte se následujícími radami:

  • Před cvičením se nezapomeňte důkladně protáhnout.
  • Zátěž zvyšujte postupně.
  • Pokud se při práci nemůžete vyhnout jednosměrné fyzické aktivitě, průběžně se protahujte.
  • Po vyléčení zánětu šlachu nepřetěžujte.

Pro správnou funkci svalů a šlach potřebuje naše tělo minerály a vitamíny, které si neumí samo vytvořit. Nezapomínejte proto na správnou výživu.

Galerie

Autor: Zdravě.cz

Menopauza a zdraví pohybového aparátu – vyšetření, podpůrné doplňky stravy a fytoterapie
Fototerapie aneb léčba světlem: Proč byste ji měli vyzkoušet?

Další články