Péče o tělo

Přehledně: včelí produkty v péči o pokožku – jaký produkt na co použít?

Pavlína Klaudová
24.05.2023

Pro život nezbytná včelstva dávají mnoho produktů, které se úspěšně využívají nejen v naturopatii, ale rovněž v kosmetice. Jsou bohaté na vitamíny a minerály, které mají antioxidační účinky a prospějí vaší pleti i vlasům.

Kosmetické použití medu a včelího vosku má odvěkou tradici

Produkty, které se získávají neúnavnou prací včel, lidé používají už od nepaměti jako skvělé léčivé i kosmetické prostředky. Med a včelí vosk sloužil k depilaci obličeje a těla. V ájurvédské tradici má tekuté zlato místo jako lék na mnohá kožní onemocnění, aplikoval se na ekzémy nebo jizvy, pro eliminaci černých teček.

Najdete jej i jako součást čisticích obličejových prostředků, pro dodání pleťové hydratace a samozřejmě v péči o vlasy. Bohatí Číňané si zdobili nehty bezbarvou směsí arabské gumy, želatiny, vajec a včelího vosku. A v renesanci se kombinace černé síry, kamence a medu používala k barvení vlasů.

Med a včelí vosk jako kosmetické produkty

Med je jednou z nejpoužívanějších kosmetických složek (v INCI jej najdete jako honey nebo mel). Obsahuje převážně cukry a vodu, dále volné aminokyseliny, vitamíny, minerály, různé antioxidanty (flavonoidy), enzymy a přírodní antibiotické faktory. Změkčuje, zjemňuje, zvlhčuje pokožku. Působí i jako detoxikační, protizánětlivá látka, je regenerační a hojivý. Vhodný pro všechny typy pleti. V kosmetice se používá v široké škále produktů, od těch, určených pro děti až po parfémy.

Velké zastoupení v kosmetice má rovněž včelí vosk. Je blízký rostlinným voskům jako kandelilový nebo karnaubský. Není rozpustný ve vodě. Je složen hlavně z esterů, přírodních uhlovodíků a mastných kyselin. V kosmetice je používán jako změkčovadlo, vyživující prostředek a filmotvorná aktivní složka. Používá se i pro emulgační a stabilizační schopnosti.

Najdete ho v krémech, balzámech, dekorativní kosmetice (rtěnky, kompaktní a podkladové báze), v kosmetice na a po holení, barvicích směsích na vlasy. Název včelího vosku v INCI je Cera alba (bílý vosk), který prošel procesem čištění a deodorizace. Surový včelí vosk (Cera flava) obsahuje pryskyřice, pyl a další přirozené nečistoty, má typickou medovou vůni. Existují také esterifikované včelí vosky s příměsí dalších látek, které jsou více hydrofilní nebo se lépe roztírají.

Vsaďte i na mateří kašičku, propolis a pyl pro šťastnou pleť

Mateří kašička (INCI Royal Jelly Extract) je látka produkovaná včelími dělnicemi, určená ke krmení mladých larev i královny. Je bohatá na esenciální aminokyseliny, stopové prvky a specifické proteiny, cukrů a lipidy. Používá se pro výživu pokožky, tonizaci, jako silný antioxidant a antibakteriální prostředek. Jde tedy především o aktivní složku proti stárnutí, která se používá zejména ve formulacích pro suchou, unavenou nebo zralou pleť.

Propolis (INCI „Propolis Cera“) je lepkavá látka produkovaná včelami z jejich slin, vosku a rostlinných pryskyřic, které jsou tedy spolu s esenciálními oleji hlavní složkou tohoto kosmetického pokladu. Používá se k těsnění uvnitř úlu nebo jako dezinfekční prostředek v buňkách pro kladení vajíček. V kosmetice je klasifikován jako hydratační a změkčující prostředek, najdete ho třeba v produktech proti seboree. Má antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé, hojivé, antioxidační vlastnosti a podporuje přirozené funkce kožní mikrocirkulace.

Z tohoto důvodu se propolis hojně používá v produktech pro problematickou pleť, podrážděnou a poškozenou pokožku, jako součást ústní hygieny, proti lupům, a v deodorantech. Další prospěšnou kosmetickou složkou, za kterou vděčíme včelám je včelí pyl. Sesbíraný materiál z květů je sbírán jako potrava pro larvy. Je smíchaný s medem a nektarem, bohatý na sacharidy a bílkoviny, vlákninu, minerály, vitamíny, laktofermenty, antioxidanty. Funguje jako pleťové tonikum, hojí poškozenou pokožku, vyživuje suchou a unavenou pleť. Díky antioxidačnímu působení je ideální do anti-agingových produktů.

Proč vsadit na včelí produkty jako pomocníka krásy dnes

Včelí produkty z kosmetiky nevymizely ani dnes, ba naopak. Získávají si stále větší popularitu. Ať už jde o med, včelí vosk, mateří kašičku, pyl nebo propolis, ale můžete se setkat i s výrobky s obsahem včelího jedu. Jejich přednosti jsou opravdu rozmanité, poskytují pleti hydrataci, působí jako slibné antioxidační prostředky a antibakteriální látky. Protože jsou 100% přírodní, jsou ideální pro výrobu čisté kosmetiky, u které její uživatelé kladou důraz na účinky i důležitost původu ingrediencí. Dnes pochází většina produktů s obsahem včelích produktů z Francie či Německa.

 

zdroje: Beecosmetics.co.uk, ncbi.nlm.nih.govcosmeticobs.com

Autor: Pavlína Klaudová

Rebarbora – bezpečně si ji vychutnáte jen několik týdnů v roce
Správná péče o mléčný chrup dětí

Další články