zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Kontaktní alergie: co ji nejčastěji způsobuje a jak ji efektivně řešit?

Klára Vojkůvková
20.05.2023

S projevy kontaktní alergie se setkává čím dál více lidí. Problém bývá kosmetika, potraviny, ale i oblečení nebo šperky. Kdy a proč se objevuje a můžeme se vůbec vyhnout alergenům, které nás denně obklopují?

Pozor na kosmetiku a čistící prostředky

Vůbec nejčastěji se můžete setkat s kontaktní alergií na prostředky denní potřeby, ať už se jedná o kosmetiku nebo čističe, prací gely a prášky a další běžně součásti domácnosti, barvy na vlasy, esenciální oleje. Ty, i když jsou čistě přírodního původu a mohou být jakkoli biologicky certifikované, mohou působit jako alergeny a tak se s nimi v rámci předběžné opatrnosti také zachází i v profesionální aromaterapii.

V konvenční kosmetice se jako o jedněch z největších alergenů mluví například o syntetických vůních, které najdete v INCI (mezinárodní kosmetická nomenklatura) pod názvem parfum. Ten se nachází také na výrobcích s bio certifikacemi, ale bývá u něho poznámka, že vůně je přírodního původu. V rámci Evropské unie existuje seznam 26 kosmetických ingrediencí, u kterých existuje riziko, že jsou původem kontaktní alergie.

Odstavec 49 preambule nařízení ES 1223/2009 uvádí, že řada složek byla identifikována jako látky, které pravděpodobně způsobují alergické reakce, a je nezbytné omezit jejich použití nebo zajistit určité podmínky týkající se jejich používání. Aby byla zajištěna dostatečná informovanost spotřebitelů, měla by být přítomnost těchto látek uvedena v seznamu složek a měla by na ně být zaměřena zákazníkova pozornost.

Účelem uvádění plného znění složení výrobků a také procentuální omezení použití v dokumentu jmenovaných látek na poli Evropské unie napomáhá lepší prevenci vzniku kontaktní dermatitidy. Umožňuje se tak spotřebiteli vyhnout látkám, u kterých se u něho projevily projevy nesnášenlivosti. Velmi často se stává, že se látky, které jsou opravdu problematické v Evropské unii na doporučení odborníků úplně zakážou.

Další možní původci kontaktní alergie

Dnešní člověk je plně zahlcen nejen informacemi, ale také všemi možnými reklamními triky, které jej přesvědčí ke koupi určité věci. Je kolem nás tolik různých podnětů a látek, které mohou mít vliv na vznik kontaktní alergické dermatitidy. Někdy je opravdu oříšek přijít na to, co konkrétně je jejím spouštěčem nebo zda se jedná o více látek, působících v kumulativním efektu. O tom se dá mluvit velmi obsáhle v rámci používání kosmetiky.

Kromě kosmetiky a drogerie se je potřeba také zaměřit na možnost alergické reakce na léky či potravinové doplňky (například kurkumin, skořice, chilli a další, typicky koření s obsahem kapsaicinu), ale také textil nebo povrchové úpravy domácích užitkových předmětů. V oděvech je velmi častým alergenem například formalín nebo různá barviva či látky povrchových úprav. Pro nositele mohou být dráždivé také vlna nebo syntetické tkaniny.

Kontaktní alergii mohou způsobit také:

  • Šperky (náušnice, prsteny, náhrdelníky, náramky).
  • Oděvní doplňky přezky na opasku, knoflíky na džínách, spony na podprsence.
  • Celkově věci s obsahem niklu.

Existuje dobrá prevence proti kontaktní alergii?

Pokud víte, co ji způsobuje, celkem dobře se vyhnete látkám, které vás dráždí. Pokud máte podezření, že se výrobce schovává za „obchodní tajemství“ a neříká vám pravdu o všem, co jeho produkt obsahuje, zkuste se zaměřit na non toxic produkty. Svou funkčností se vyrovnají těm komerčním a mnohdy je také předčí. Obzvláště u některých čističů byste vůbec nepoznali, že jsou bez agresívní chemie.

Stejně tak si můžete pořídit naprosto spolehlivé gely nebo prášky na praní, které vám nezpůsobí zarudnutí kůže, její praskání a nepříjemné svědění. V českých non toxic e-shopech narazíte na vzdělané odborníky, kteří vám velmi rádi poradí s výběrem startovacího balíčku tak, aby vás přechod co nejméně finančně zatížil. Používání co nejčistších produktů denní potřeby totiž nemusí stát majlant a můžete z nich mít opravdovou radost. A vaše pokožka je navíc opravdu ocení.

 

Zdroje: mayoclinic.org, nhs.ukdermnetnz.orgaaaai.org

Autor: Klára Vojkůvková

Fototerapie aneb léčba světlem: Proč byste ji měli vyzkoušet?
Rebarbora – bezpečně si ji vychutnáte jen několik týdnů v roce

Další články