zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Co je to oxidační stres a proč je jo-jo efekt nebezpečný?

Veronika Tůmová
10.02.2018

Na každém kroku nás obklopují výzvy k pokusům o rychlé zhubnutí, díky kterému získáte zaručeně skvělou postavu, a to nejlépe během pár měsíců či týdnů. Je obvyklým jevem, že začátkem roku zaznamenávají fitcentra a posilovny největší přírůstek nových klientů. Jste na tom letos podobně? A víte, že při rychlých dietách trápíte své tělo i oxidačním stresem?

Cvičení a pohybové aktivity jsou jistě chvályhodné, možná ale věříte spíš na zázračné diety. Víte, že tyto zaručené procedury, ke kterým nás štíhlé krásky z reklamních ploch nabádají, neberou v potaz změny, ke kterým při nich v našem těle dojde? V čem je tento způsob hubnutí riskantní a proč při něm vystavujeme největšímu riziku právě naše srdce?

Rychlé zhubnutí a následný jo-jo efekt zatíží tělo víc než obezita

Jakákoli forma diety, která znamená dočasné omezení energetického příjmu je vlastně nezdravá. Přináší s sebou mnohá zdravotní rizika, po jejím ukončení se většina lidí vrátí k původnímu životnímu stylu, tukové zásoby se obnoví i znásobí a nastane tzv. jo-jo efekt. Zhubnout a znovu přibrat je pro naše tělo větším problémem než samotná nadváha. Mnohem důležitější a bezpečnější je proto hubnout pomalu, s ohledem na aktuální zdravotní stav, dosavadní způsob stravování a pravidelnost pohybu. Podle Americké kardiologické asociace působí rychlý úbytek a následný příbytek na váze zhoubně na oběhovou soustavu. Přitom může také podstatně zvýšit obávané riziko infarktu.

Oxidační stres - látková nerovnováha v důsledku příliš rychlé diety

Rychlá dieta způsobí nerovnováhu látek v těle a může nastat proces známý jako oxidační stres. Tělo se sice dokáže přizpůsobit a mnohé nerovnováhy vyrovnat, ale je-li oxidační stres dlouhodobější, objeví se různé chronické zánětlivé nemoci a objevit se mohou i další příznaky, jako je zhoršení kardiovaskulárních potíží, únava, deprese, autoimunitní potíže, ateroskleróza, infarkt myokardu a v neposlední řadě pak i srdeční selhání nebo Parkinsonova nemoc.

Jak začít hubnout zdravě a zodpovědně?

Je rozumné a důležité konzultovat plánovanou změnu stravovacích návyků a životního stylu s lékařem či přímo dietologem, který vám pomůže se správným postupem a způsobem, jak dosáhnout trvalé změny bez jo-jo efektu. Pozvolný postup je v tomto případě opravdu důležitý a snaha věci uspěchat se nemusí vyplatit. Začínat s dietou po prodělání jo-jo efektu je vždycky složitější, vůle slábne a často neustále odkládáme den, kdy chceme s dietou opět začít. Důležité je zauvažovat také o změně přístupu k životu a k sobě samému, aniž by člověk jakkoli strádal a žil s pocitem, že se vědomě ochuzuje o požitek z jídla a radosti ze života.

Nesnídáte? Děláte chybu!

Zdroj: Zena.aktualne.cz, MUDr. Petra Vysočanová - Interní kardiologická klinika FN Brno

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zánět uší jako důsledek rýmy? Léčbu nepodceňujte, můžete si poškodit sluch!
Sport a pitný režim

Další články

Marfanův syndrom
Nemoci a léčba

Marfanův syndrom

05.02.2018

Marfanův syndrom si vysloužil zvláštní přezdívku - nemoc pavoučích prstů. Je to genetická porucha pojivové tkáně, postihuje tak kosti, kůži, vazivo, oční čočky i krevní cévy.

Hypochondrie - terapie a příznaky
Hypochondrie

Hypochondrie - terapie a příznaky

28.01.2018

Je váš partner, známý nebo blízký přítel neustále ve střehu ohledně svého vlastního zdraví, změn na těle, jakýchkoliv příznaků značících možné propuknutí jakékoliv nemoci? Děsí se ...

Co je to furunkl?
Kožní onemocnění

Co je to furunkl?

23.01.2018

Že jste tento zvláštní výraz nikdy neslyšeli? Nevadí. Možná vám spíš něco napoví výraz karbunkl nebo lidový název - nežit. Jde o kožní absces, tedy hnisavý vřídek na kůži, často v ...