zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Co je to oxidační stres a proč je jo-jo efekt nebezpečný?

Veronika Moreira Tůmová
10.02.2018

Na každém kroku nás obklopují výzvy k pokusům o rychlé zhubnutí, díky kterému získáte zaručeně skvělou postavu, a to nejlépe během pár měsíců či týdnů. Je obvyklým jevem, že začátkem roku zaznamenávají fitcentra a posilovny největší přírůstek nových klientů. Jste na tom letos podobně? A víte, že při rychlých dietách trápíte své tělo i oxidačním stresem?

Cvičení a pohybové aktivity jsou jistě chvályhodné, možná ale věříte spíš na zázračné diety. Víte, že tyto zaručené procedury, ke kterým nás štíhlé krásky z reklamních ploch nabádají, neberou v potaz změny, ke kterým při nich v našem těle dojde? V čem je tento způsob hubnutí riskantní a proč při něm vystavujeme největšímu riziku právě naše srdce?

Rychlé zhubnutí a následný jo-jo efekt zatíží tělo víc než obezita

Jakákoli forma diety, která znamená dočasné omezení energetického příjmu je vlastně nezdravá. Přináší s sebou mnohá zdravotní rizika, po jejím ukončení se většina lidí vrátí k původnímu životnímu stylu, tukové zásoby se obnoví i znásobí a nastane tzv. jo-jo efekt. Zhubnout a znovu přibrat je pro naše tělo větším problémem než samotná nadváha. Mnohem důležitější a bezpečnější je proto hubnout pomalu, s ohledem na aktuální zdravotní stav, dosavadní způsob stravování a pravidelnost pohybu. Podle Americké kardiologické asociace působí rychlý úbytek a následný příbytek na váze zhoubně na oběhovou soustavu. Přitom může také podstatně zvýšit obávané riziko infarktu.

Oxidační stres - látková nerovnováha v důsledku příliš rychlé diety

Rychlá dieta způsobí nerovnováhu látek v těle a může nastat proces známý jako oxidační stres. Tělo se sice dokáže přizpůsobit a mnohé nerovnováhy vyrovnat, ale je-li oxidační stres dlouhodobější, objeví se různé chronické zánětlivé nemoci a objevit se mohou i další příznaky, jako je zhoršení kardiovaskulárních potíží, únava, deprese, autoimunitní potíže, ateroskleróza, infarkt myokardu a v neposlední řadě pak i srdeční selhání nebo Parkinsonova nemoc.

Jak začít hubnout zdravě a zodpovědně?

Je rozumné a důležité konzultovat plánovanou změnu stravovacích návyků a životního stylu s lékařem či přímo dietologem, který vám pomůže se správným postupem a způsobem, jak dosáhnout trvalé změny bez jo-jo efektu. Pozvolný postup je v tomto případě opravdu důležitý a snaha věci uspěchat se nemusí vyplatit. Začínat s dietou po prodělání jo-jo efektu je vždycky složitější, vůle slábne a často neustále odkládáme den, kdy chceme s dietou opět začít. Důležité je zauvažovat také o změně přístupu k životu a k sobě samému, aniž by člověk jakkoli strádal a žil s pocitem, že se vědomě ochuzuje o požitek z jídla a radosti ze života.

Nesnídáte? Děláte chybu!

Zdroj: Zena.aktualne.cz, MUDr. Petra Vysočanová - Interní kardiologická klinika FN Brno

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Moreira Tůmová

Zánět uší jako důsledek rýmy? Léčbu nepodceňujte, můžete si poškodit sluch!
Sport a pitný režim

Další články

Hypochondrie - terapie a příznaky
Hypochondrie

Hypochondrie - terapie a příznaky

Je váš partner, známý nebo blízký přítel neustále ve střehu ohledně svého vlastního zdraví, změn na těle, jakýchkoliv příznaků značících možné propuknutí jakékoliv nemoci? Děsí se ...