zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Co možná nevíte o medvědím česneku

Veronika Tůmová
30.04.2018

Díky extrémně teplému počasí je letošní sezóna medvědího česneku na vrcholu už nyní. Všichni víme o zdraví prospěšném česneku a jeho užití, medvědí česnek jako jedna z prvních časně jarních bylinek je však daleko silnějším pomocníkem v boji proti různým neduhům.

Medvědí česnek je silné přírodní antibiotikum, má antibakteriální a protiplísňové účinky, je močopudný a projímavý. Méně známo však je, že se používá k léčbě různých mykóz, při výskytu nežádoucích střevních bakterií a nadýmání. Dále pak je stoprocentně účinný pro likvidaci tzv. zlatého stafylokoka.

Sbíráme medvědí česnek - pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou!

Medvědí česnek je jakýmsi prvním poslem jara, můžeme jej vidět v lesích a na vlhkých březích potoků či řek už ke konci února. Tvar jeho krásně zelených listů rostoucích vždy v trsech připomíná listy konvalinky, na tuto záměnu si však dejme velký pozor! Konvalinka je totiž jedovatá a její konzumace by našemu organismu jistě neprospěla. Při sběru medvědího česneku nás však zcela určitě pošimrá v nose typická vůně česneku, která zůstane i v tašce nebo v pytlíčku, do které budeme listy sbírat, o to víc, že utržené listy budou uvolňovat vonné silice. Konvalinka takto nevoní, splést si tyto dvě rostlinky tak není zas až tak pravděpodobné.

Medvědí česnek v těhotenství a při kojení

O zázračných účincích medvědího česneku jsme vám tu již psali. Medvědí česnek je významným zdrojem vitamínu C, na 100 g ho obsahuje asi 150 mg a hojně obsahuje také železo, na jehož nedostatek je poukazováno především v těhotenství. Uvádí se, že doporučená denní dávka medvědího česneku je maximálně 100 gramů, při konzumaci medvědího česneku však může platit pravidlo, že méně znamená více, zvláště pak v případě těhotenství a následného kojení. Pár lístků denně do polévky nebo do pomazánky bude v tomto případě určitě prospěšnější než jednorázová větší dávka. Některé zdroje uvádějí, že medvědí česnek se může bez obav konzumovat během celého těhotenství a dále pak i při kojení, jiné zdroje však toto naopak nedoporučují. O tom, jaké dávky jsou vhodné ve vašem případě, se proto raději poraďte se svým lékařem, stejně tak i pokud proděláváte nějaké onemocnění.

Medvědí česnek nebo medvědí pažitka?

Medvědího česneku můžete najít i několik druhů. Pravý lesní medvědí česnek má širší listy než jeho poněkud úzkolistý kolega, kterému se říká spíše medvědí pažitka. Jinak však mezi nimi není na první pohled patrný rozdíl a oba druhy poznáte podle intenzivní česnekové vůně. Pokud však nemáte kde si čerstvé listy medvědího česneku sami natrhat, určitě ho v tuto dobu a možná během celé jarní sezóny najdete v nabídce supermarketů mezi bylinkami. Zkuste zpestřit svůj jarní jídelníček a vyzkoušejte medvědí česnek všude tam, kde běžně používáte pažitku. Skvělým obohacením vašeho jarně prostřeného stolu bude také výtečné pesto z medvědího česneku.

Zdroj: My3vtom.cz, Bezhladoveni.cz, Ekomarket.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Věděli jste, že biologické hodiny tikají i mužům?
Hypermangan a jeho využití

Další články

Věříte na hollywoodské diety?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Věříte na hollywoodské diety?

06.04.2018

Už jste někdy slyšeli o hollywoodské dietě? Hollywood je synonymem úspěchu, luxusu a celebrit, kterým mnozí z nás závidí nejen peníze a životní styl, ale především vzhled a postavu ...