zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Věříte na hollywoodské diety?

Veronika Tůmová
06.04.2018

Už jste někdy slyšeli o hollywoodské dietě? Hollywood je synonymem úspěchu, luxusu a celebrit, kterým mnozí z nás závidí nejen peníze a životní styl, ale především vzhled a postavu. K dokonalým tělům však ani tito lidé nepřišli zadarmo, nemáme však nyní na mysli umění světových plastických chirurgů.

Hollywoodská dieta je trend, který se mezi "obyčejnými smrtelníky" rozšířil docela rychle. Jde o velmi přísnou dietu, která se specializuje na co nejnižší energetický příjem po dobu několika dní.

Hollywoodská dieta - nebezpečně rychlý váhový úbytek?

Každý odborník na výživu vám řekne, že rozumné hubnutí je pomalé a dlouhodobé. Jen takové hubnutí je pro naše tělo vhodné, šetrné a také eliminuje riziko obávaného jo-jo efektu. Slavné krásky jsou přitom často známé svými šílenými dietami hraničícími s vysokým rizikem kolapsu a trvalého poškození zdraví. Je i tento druh diety nebezpečný? Cílem této tzv. hollywoodské diety je velmi rychlá redukce kilogramů a nadbytečného tuku v těle. Hollywoodská dieta je v Americe velmi oblíbená, k nám se však dostala teprve nedávno.

V čem spočívá podstata hollywoodské diety - je zdravá, neškodná, funguje?

Princip je snadný. Základem je celodenní konzumace ovoce a zeleniny, toto množství by však nemělo překročit hranici 1500 kJ až 2000 kJ za den. Ovoce a zelenina by se měly jíst zásadně v syrovém stavu, dále se doporučují mořské plody, vhodné jsou krevety nebo humr. Dieta se specializuje také na minimum sacharidů, v tom však tkví její nebezpečí a největší riziko. Organismus sacharidy potřebuje, aby správně fungoval. Jsou pro nás hlavním zdrojem energie. Jejich úplné vyřazení z jídelníčku znamená riziko velkých nepříjemností, bolestí hlavy, nevolností, zažívacích potíží a třeba i kolapsu. Díky náročnosti diety a drastickému hladovění, které představuje, je tato metoda hubnutí krátkodobá a díky vysokému riziku jo-jo efektu také ne zcela efektivní.

Klady a zápory hollywoodské diety

K nesporným výhodám tzv. hollywoodské diety patří rychlý úbytek na váze i účinná detoxikace díky vysokému příjmu čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud jde o nevýhody, tou největší je zdravotní riziko díky nedostatku sacharidů. Dále pak téměř zaručený jo-jo efekt a fakt, že dietu nelze držet dlouhodobě.

Tento způsob hubnutí však není zdaleka jediný, který se považuje za úžasný a zaručeně fungující, a přitom objevený kráskami a krasavci Hollywoodu. K dalším patří například metoda: 5 dní jezte cokoliv, 2 dny potom nic. Podle dietoložky Jany Divoké je rychlé hubnutí nevhodné také pro psychiku a pro člověka je stresem. Lze pochopit, pokud VIP osobnosti hubnou kvůli roli. O tom ví své například Bridget Jonesová alias Renée Zellweger nebo sympaťák Christian Bale. Je však třeba myslet na to, aby nevznikla některá z poruch příjmu potravy. Proto měňte svůj životní styl pomalu, aby se změny dobře ujaly a měly šanci se udržet. Jen tak lze předejít jo-jo efektu, tedy návratu ztracených kil a často i nesprávného stravování.

Jak se ubránit přejídání?

Zdroj: Prozeny.blesk.cz (J.Divoká, Katarína Krajčiová), Krasna.nova.cz, Siluetadoleta.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Sigmund Freud a jeho studie sexuality
Zásadovost ve vztazích i jinde - škodí, nebo naopak prospívá?

Další články

Pocení je zdravé a přirozené, nebraňme se mu!
Pocení

Pocení je zdravé a přirozené, nebraňme se mu!

16.03.2018

Pocení znamená obvykle nepříjemnost, zápach, estetický problém, zkrátka něco, co vnímáme spíše negativně, přestože jde o zcela přirozenou a navíc zdraví prospěšnou funkci lidského ...