zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

Děti a energetické nápoje - znáte rizika a důsledky nadměrné konzumace?

Veronika Tůmová
30.03.2018

Přeslazené povzbuzující nápoje s obsahem kofeinu, v pestrobarevných plechovkách a s údernými nápisy, které mluví za vše. To je už několikaletý trend našich náctiletých, kteří mají pocit, že bez nich nepřežijí den ve škole. Nejde však přitom o žádné neškodné limonády, které by neměly na děti a dospívající pražádný vliv.

Energetické nápoje jsou často první pomocí pro řidiče, které čeká například náročnější a dlouhá cesta přes noc. Spoléhají na ně také někteří z nás, kteří to s pátečním flámem trochu přetáhli a zapomněli, že jdou i v sobotu do práce. Problémem je však spíš snadná dostupnost, návyk a frajeřina poměrně vysokého procenta dětí, a to i mladších deseti let. Ty po "energeťácích"sahají v obchodě docela automaticky a jen proto, aby nezaostávaly za těmi staršími.

Energy drinky - co vlastně obsahují?

Energetické nápoje obsahují mnoho složek, barviva, konzervační látky a podobně. Především však obsahují kofein a nezanedbatelný podíl cukru. To by samo o sobě mělo být varovným signálem pro rodiče, pokud zjistí, že jejich ratolest si za své kapesné kupuje právě tyto "dobroty" zcela pravidelně. Kombinace kofeinu a cukru obsažená v energy drincích má organismus nakopnout k vyšší fyzické i psychické výkonnosti, jenže po odeznění účinků nastává pravý opak. Tělo se dostává do útlumu a je třeba další stimulace. Statistiky z posledních let jsou navíc vcelku alarmující, počet dětí konzumujících kofeinové nápoje je velmi vysoký, a to jak ve věkových skupinách kolem 13 let, tak i u dětí ve věku pod deset let.

Odborníci varují - nejde o neškodný zlozvyk, kofein může u dětí zanechat následky na mozku i na srdci

Jistý výzkum švýcarských vědců dokázal, že zvýšená konzumace kofeinu vede k pomalejšímu vývoji mozku. Děti potřebují dostatek kvalitního a hlubokého spánku, ale právě zvýšená konzumace kofeinu, (cca 300 - 400 mg denně), což jsou buď 4 energetické nápoje, 4 šálky kávy, nebo velká láhev koly, zkracuje dobu, po kterou dospívající teenager poté spí opravdu hlubokým spánkem. Podle profesora Reta Hubera z Curychu v rozhovoru pro Daily Mail přitom během puberty mozek prochází delikátní vývojovou fází, kdy může dojít k rozvoji mnoha psychických nemocí. Kromě negativních účinků na mozek varují odborníci i před rizikem poškození srdce, pro které jsou vysoké a pravidelné dávky kofeinu velkou zátěží.

Kofein do dětské výživy nepatří, zvyšuje riziko budoucích závislostí

Podle pediatra P. Tláskala ze Společnosti pro výživu, kofein a kofeinové produkty rozhodně nemají v životosprávě dětí co dělat. Kofein dočasně stimuluje jejich nervový systém, ale bývá také příčinou nesoustředěnosti nebo nespavosti. Při dlouhodobé konzumaci nápojů s obsahem kofeinu může u dětí hrozit i rozvoj depresí, u starších dětí už pak zbývá jen málo k tomu, aby si vyzkoušely kombinaci energetických nápojů s alkoholem.

Míchání energetických nápojů s alkoholem

Koktejly energy drinků v kombinaci s alkoholem, většinou s vodkou, jsou doménou mladých, kteří se chtějí dlouho bavit. Často přitom netuší, jak může být kombinace energetického nápoje a alkoholu nebezpečná. Stimulanty obsažené v energetických nápojích urychlí vstřebávání alkoholu, tím nástup jeho účinku, ale také sníží schopnost vnímat intenzitu opilosti. Výsledek pak může být fatální. Mohou se dostavit mdloby, ztráta vědomí i poruchy srdečního rytmu. Největším rizikem je však pravděpodobnost zvýšené agresivity a ztráty sebekontroly.

Energy drinky - je jejich popíjení bezpečné?

Zdroj: Alkoholium.cz, Ona.idnes.cz, Ekonomika.idnes.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Sociopat versus psychopat - jak je rozpoznat?
Sigmund Freud a jeho studie sexuality

Další články

Zkuste pravý zimní detox!
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zkuste pravý zimní detox!

11.03.2018

I během zimy můžeme být plni energie, místo abychom propadali únavě a splínu, který přičítáme nedostatku slunce a věčnému vyčerpání. Zimní detoxikace nám umožní využít energii, zry ...