zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Maca peruánská: V čem je její přírodní síla?

Michaela Chylková
31.01.2022

Maca peruánská, jedna z nejstarších bylin na světě, přezdívána jako peruánská viagra. Již starověcí Inkové ji využívali jako významnou bylinu s mnoha blahodárnými účinky v posilování fyzické i psychické odolnosti, dodání energie a také afrodiziakálními účinky.

Maca roste v jihoamerických horách ve výšce 3000 - 4000 m.n.m.ve velmi drsných podmínkách, možná i proto má pro náš organismus tak silné a ojedinělé vlastnosti. V peruánských Andách nalézáme více druhů odlišující se barvou (Maca černá, Maca červená a Maca žlutá). Maca připomíná vzhledem řepu, nejdůležitější její částí je kořen o velikosti cca 5 cm. Kořen je bohatý na esenciální aminokyseliny, saponiny, třísloviny a steroly, vitamíny B1, B2, B6, vitamín C a E, obsahuje množství stopových prvků a minerálů jako železo, vápník, draslík a zinek. Ke konzumaci jsou určené také listy Macy, které jsou podobné listům řeřichy a často se používají k přípravě salátů.Jednotlivé druhy Macy se v účincích zásadně neliší, jen procentuální množství účinných složek, vitamínů, minerálů a antioxidantů je trochu odlišné, můžeme očekávat také jinou chuť jednotlivých druhů. 

Maca peruánská zvyšuje plodnost, odolnost i životní vitalitu

Maca je známa jako cenný podpůrný prostředek plodnosti, a to u žen i mužů, zvyšuje chuť na sex. Podporuje hormonální rovnováhu, posiluje psychickou odolnost a působí při duševní vyčerpanosti a stresu. Maca má i další účinky, které ocení zejména ženy - dokáže upravit menstruační cyklus a zmírnit projevy menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení a změny nálad. 

Věděli jste, že biologické hodiny tikají i mužům? 

Maca v prášku i tobolkách - jaké je ideální dávkování?

Maca je u nás běžné k dostání ve formě sušeného prášku či v podobě tablet. Samotný Maca prášek lze uchovávat dlouhá léta, aniž by přišel o své blahodárné vlastnosti. Denně se doporučuje konzumovat  přibližně 5 - 7 g Maca prášku. Prášek lze rozmíchat ve vodě, fresh šťávě, jogurtu či mléce. Konzumujeme jej ideálně hned ráno při snídani. Maca se používá také k vaření - při přípravě pudinků, kaší a džemů. Přimíchává se do smoothies i koktejlů, bývá součástí ranních misek s ovocem. 

Maca jako skvělý doplněk stravy nejen pro sportovce

Maca peruánská je velmi oblíbená u sportovců, díky obsahu sterolů totiž zvyšuje vytrvalost, výkonnost a regeneraci, je bohatá na látky podporující správný růst svalové hmoty. Po výkonu pomáhá navrátit organismu sílu a vitalitu. 

Výhody a správné užívání adaptogenů při sportu

Autor: Michaela Chylková

Pustili jste se do cvičení? Pozor na tyto chyby začátečníků
Únorové tipy pro zdraví a pohodu těla i duše

Další články