zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Mýty a rizika detoxikačních diet: stojí za to je vůbec zkoušet?

Klára Vojkůvková
05.04.2024

V dnešní době je trendem čistit tělo nejrůznějšími detoxikačními dietami. Ty slibují eliminaci toxinů, zlepšení trávení, ztrátu hmotnosti a celkové ozdravení těla. Často jsou spojovány s touhou po rychlém a viditelném účinku. Nicméně, za tímto zdánlivě zdravým a lákavým obrazem se skrývají i rizika, která stojí za zvážení.

Tělo se může setkávat s různými druhy toxinů, a to při každodenních aktivitách:

Ovzduší: Toxiny znečištěného ovzduší, jako jsou oxidy dusíku, oxidy síry, polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs) a těžké kovy (například olovo a rtuť), mohou být vdechnuty do plic a absorbovány do krevního oběhu, s negativním dopadem na zdraví.

Potraviny: Pesticidy, herbicidy, konzervanty, barviva a další chemikálie používané v zemědělství a potravinářském průmyslu zanechávají rezidua na potravinách, které jsou pak konzumovány. Také kontaminace potravin bakteriemi nebo plísněmi mívá toxické účinky.

Chemikálie v domácnosti: Produkty pro úklid, kosmetika, parfémy a další domácí produkty bývají plné toxických chemikálií, které se do těla dostávají skrz pokožku.

Voda: Chemické látky, jako jsou chlor, fluoridy, těžké kovy a pesticidy se vyskytují i v pitné vodě v důsledku znečištění životního prostředí nebo úpravy vody.

Alkohol a kouření: Konzumace alkoholu a kouření tabáku může zatěžovat játra a další orgány těla hromaděním toxických látek.

Stres: Chronický stres a následné uvolňování stresových hormonů má negativní dopad na imunitní systém a další tělesné funkce.

Všechny toxiny mohou být hromaděny v těle a přispívat k různým zdravotním problémům. V první řadě je důležité minimalizovat expozici všem toxickým látkám a následně podporovat přirozené detoxikační procesy těla pomocí zdravého životního stylu a stravovacích návyků. 

Co jsou detoxikační diety?

Detoxikační diety slibují eliminaci toxinů z těla. Obvykle zahrnují konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, omezení nebo úplné vynechání potravin s vysokým obsahem tuku, cukru a přísad obsahujících chemické látky, a často také podporují pití velkého množství vody nebo speciálních nápojů. 

Proč k nim lidé, zejména ženy, uchylují?

Důvody, proč lidé sáhnou po detoxikačních dietách, jsou různorodé. Často je cílem ztráta váhy, ozdravení pleti, zvýšení energie a podpora celkového zdraví. Média a sociální sítě často podporují tuto myšlenku prezentací atraktivních celebrit, které zdůrazňují úspěchy svých detoxikačních programů.

Jaká jsou rizika?

I přesto, že detoxikační diety mohou mít některé krátkodobé výhody, existuje řada rizik spojených s jejich dlouhodobým používáním. Patří sem:

  1. Nedostatečný příjem živin: Některé detoxikační diety mohou vést k nedostatečnému příjmu živin, včetně bílkovin, které jsou nezbytné pro správné fungování těla.
  2. Nedostatečný energetický příjem: Nízkokalorické detoxikační diety přinášejí slabost, únavu a pocity neustálého hladu. Hrozí pak následné přejídání. 
  3. Riziko návratu k původnímu stravovacímu režimu: Po skončení nevhodně zvolené a často striktní detoxikační diety může docházet k rychlému přibývání na váze, zvláště pokud se nezmění dlouhodobé stravovací návyky.

Fungují detoxikační diety?

Existuje málo vědeckých důkazů podporujících efektivitu detoxikačních diet. Tělo má vlastní mechanismy pro detoxikaci, k tomu účelu slouží hlavně játra a ledviny, které efektivně odstraňují zátěžové látky. Dopřát tělu vyváženou stravu s dostatkem živin, vlákniny a pitným režimem může být pro tělo prospěšnější než krátkodobé detoxikační programy.

Které mýty se s detoxikačními dietami pojí?

  1. Ztráta váhy: I když může dojít ke krátkodobé ztrátě váhy, většinou jde o ztrátu vody a svalů, ne o trvalou ztrátu tuku.
  2. Čistí tělo od toxinů: Tělo má přirozené mechanismy pro detoxikaci, a to prostřednictvím jater, ledvin, plic a kůže. Dietní omezení mohou tyto procesy spíše narušit než podpořit.
  3. Zlepšení pleti: I když může dojít k dočasnému zlepšení vzhledu pleti, dlouhodobé efekty mohou být nejisté. Skutečné zlepšení pleti často vyžaduje komplexní péči, včetně vyvážené stravy, hydratace a správné péče o pleť.

Diety jsou v dnešní době hojně diskutovaným tématem. I když mohou nabídnout krátkodobé výhody, je důležité být si vědom rizik spojených s jejich používáním a vyhnout se přílišnému spoléhání na ně jako na zázračný prostředek k dosažení zdravého životního stylu. Důležitější, než krátkodobá detoxikace, je dlouhodobá změna životního stylu směřující k vyvážené stravě a aktivnímu životnímu stylu.

 

Zdroje: BLOG benu.cz, healthline.com

Autor: Klára Vojkůvková

Rozprouděte na jaře lymfatický systém pomocí bylinek
Moringa: exotický strom, který dává léčivé listy a obohatí jídelníček

Další články

Srdeční arytmie u dětí – typy, projevy a léčba
Nemoci a léčba

Srdeční arytmie u dětí – typy, projevy a léčba

13.03.2024

Poruchy srdečního rytmu jsou v dětském věku většinou nezávažné, ale i tak se vyskytují a v některých případech mohou dítě i ohrozit na životě. Jde o onemocnění, kdy srdce pracuje b ...