zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Vliv různých potravin na ekzém – kterým potravinám se vyhýbat a které naopak zařadit?

Pavlína Klaudová
09.03.2024

Ekzém je zánětlivé onemocnění kůže. Vyznačuje se zejména kožními lézemi, svěděním a nepříjemnou suchostí. Jeho rozvoj podporuje několik faktorů, do kterých patří také stravovací návyky. Proto je potřeba při jeho výskytu eliminovat některé druhy potravin a dalším naopak dávat přednost.

Kde se bere ekzém?

Ekzém se vyskytuje převážně u malých dětí a kojenců, ale potýká se s ním také mnoho dospělých. Vzniká v závislosti na genetických faktorech a prostředí. Lidé trpící takzvaným atopickým ekzémem mají k jeho výskytu genetickou dispozici. Jedná se o výskyt abnormalit v genu kódujícím filagrin a další molekuly důležité pro celistvost kožní vrstvy stratum corneum. Narušení přirozeného genomu vede k nedostatečné produkci kožního mazu, lipidů a molekul buněčné adheze. 

V návaznosti na tento vzniklý stav nastává dysfunkce kožní bariéry. Atopický ekzém a kontaktní ekzém je potřeba od sebe rozlišovat, protože kontaktní forma se objevuje jako obranná reakce na alergenní látku (například některé druhy potravin nebo kosmetickou ingredienci) a s genetikou nesouvisí. Kromě kontaktního a atopického ekzému existují také méně časté formy (numulární, dyshidrotický atd.).

Které potraviny nejsou vhodné pro ekzematiky?

V případě proběhlých studií, které se zaobíraly vlivem potravy na vznik a vývoj ekzému panuje shoda v druzích potenciálních rizikových složek. Je ale pravdou, že ne všichni, kteří mají potíže s ekzémem trpí potravinovou přecitlivělostí. Ti, u nichž se ale projevuje návaznost vzniklé kožní reakce na určité druhy potravy, by měli dávat pozor na to, aby při jejím vyřazené nevznikl nějaký deficit. V tomto případě se doporučuje sáhnout po vhodných doplňcích stravy.

Kterým potravinám se vyhnout:

 • Rafinovaný cukr ve všech formách (sušenky, průmyslové pečivo, limonády, cukrovinky atd.)
 • Průmyslově zpracovaná jídla, která jsou obecně bohatá na nekvalitní tuky (polotovary, v nich je rovněž mnoho skrytých cukrů).
 • Kravské mléko může vyvolat projevy ekzému v návaznosti na netoleranci laktózy a bílkovin, které mohou být spouštěčem alergické reakce. Je proto lepší upřednostňovat kozí nebo ovčí mléko.
 • Pšenice a další potraviny s obsahem lepku mohou rovněž spustit ekzematickou reakci. 
 • Ořechy a olejnatá semena jsou sice zdrojem prospěšných omega-3 mastných kyselin, ale bohužel dalšími na seznamu potravin s alergenním potenciálem, které mohou zhoršit kožní potíže u jedinců, trpících potravinovou přecitlivělostí. Dalším příkladem může být i sója.
 • Mořské plody a korýši jsou uváděny jako potraviny, které mohou za časté alergické reakce u dětí, na ně je navázán také vznik dětského ekzému. 
 • Potraviny s histaminem (např. čokoláda). Ten může u některých citlivých jedinců vyvolat kožní projevy podobné alergické reakci. 

Potraviny, které upřednostňovat v případě ekzému

V současné době existuje velmi málo vědeckých důkazů, které by naznačovaly, že by ti, u nichž se vyskytuje ekzém, měli držet nějakou speciální dietu. Doporučuje se dodržovat pitný režim a pestrou, vyváženou stravu středomořského typu, která je bohatá na omega-3 mastné kyseliny a antioxidační látky. Typickými potravinami, které pomohou snížit projevy infekce v těle jsou potraviny bohaté na flavonoidy (hlavně zelenina a ovoce).

V případě ekzému se doporučuje také konzumace:

 • fermentovaných potravin a potravin bohatých na prebiotika,
 • luštěnin jako čočka, fazole, cizrna,
 • obecně stravy, bohaté na omega-3 mastné kyseliny,
 • zelený čaj,
 • zeleninu: červená řepa, lilek, cuketa, špenát, tuřín, pórek, fenykl, hrášek, zelené fazolky, okurky, mangold, květák, mrkev, cibule, česnek.
 • Ovoce, bohaté na antioxidanty (např. bobuloviny)

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govpediatriepropraxi.czncbi.nlm.nih.gov/books

Autor: Pavlína Klaudová

Zdravotní screeningy v rámci prevence – kdy a na jaké máme nárok?
Srdeční arytmie u dětí – typy, projevy a léčba

Další články

Doporučená očkování do zahraničí a exotických destinací
Zdravý život

Doporučená očkování do zahraničí a exotických destinací

16.02.2024

Ještě si trochu počkáme, než bude jaro skutečně za dveřmi, ale přesto už mnozí z nás aktivně plánují zahraniční dovolenou a nemusí jít jen o tu letní. Ohřát se u moře ve stínu pale ...