Imunita

Podpora imunity pomocí reflexních bodů

Klára Thomasová
27.12.2010

Akupresura patří k nejstarším léčebným metodám a v poslední době nachází místo i v naší medicíně díky své nenáročnosti a účinnosti. Jednoduchou metodou si můžeme pomoci od bolesti, stresu a dalších obtíží.

Reflexní body se nacházejí po celém těle a zastupují jednotlivé orgány. Nejčastěji ale využíváme plosku nohy, která se může považovat za „obrazovku“ celého našeho těla. Velmi dobře se dá také pracovat s dlaněmi.

Reflexologie

Reflexologie je metoda, která tlakem či hlazením konkretních míst – reflexních bodů ovlivňuje zdraví odpovídajících částí těla. Tato terapie léčí, podněcuje uvolnění, dokáže zkvalitnit náš život. Díky ní můžeme předcházet různým onemocněním. Reflexní body na rukou a chodidlech jsou spojeny s různými částmi těla a tím, že reflexologie tato čidla stimuluje, se po těle šíří vlny uvolnění.

Ošetření mikrosystému plosky nohy je vždy velmi osvěžující, má tlumivý a tonizační efekt. Velký význam má preventivní ošetřování nohou. Patří sem pravidelná péče – masáž celé plosky, kterou provádíme prsty, pěstí, masážními pomůckami, kartáčováním či chůzí po kamíncích.

Imunitní systém - základ zdraví

Imunitní systém je snad jediný, který se nedá přesně definovat, nejedná se o konkrétní orgán, ale o stav celého organismu, bez přesného místa určení. Pokud dojde v našem těle k narušení, je naším hlavním cílem narušenou rovnováhu obnovit, a tak objektivně posílit imunitu.

Zlepšení naší imunity chceme dosáhnout co nejrychleji, a tak zvolíme ty nejrychlejší a nejúčinnější prostředky. Když víme, co se v nás děje a jak máme zasáhnout, můžeme předejít mnoha nemocem. Důležité je i stravování – omezíme konzumaci nezdravých potravin (živočišné tuky, cukry, bílá mouka), přijímáme maximum vitamínů z ovoce a zeleniny.

Organismus můžeme podpořit bylinami a tinkturami. Pro imunitu je důležité doplnit hladinu zinku a vitaminu A, tyto prvky zajišťují prevenci proti všem onemocněním včetně rakoviny. Taktéž se zaměříme na stav jódu a podle potřeby ho tělu dodáme. Velice pomůže i tinktura střapatky nachové, užíváme jednu lžičku každé tři hodiny. Hodí se i česneková tinktura nebo aloe vera.

Reflexní terapií k posílení obranyschopnosti

Mezi nejdůležitější body obranyschopnosti těla patří reflexní bod nazvaný Br – je reflexním bodem brzlíku, který je vedoucí orgán imunity a podporuje její obnovu. Tento bod nalezneme jak na plosce nohy, tak dlaně. Najde se velmi snadno – osa ukazováčku (na obou chodidlech i dlaních) těsně pod hlavním kloubem. Jemně na nej tlačíme směrem k prstu a tím bod podporujeme. Když tělo prožívá psychický stres, je tento bod „vypnutý“, jeho činnost totiž stojí tělo příliš mnoho energie, a my tak ztrácíme imunitní schopnosti.

Reflexní body první pomoci jsou například ledviny, které jsou přirozeným detoxikátorem organismu a nachází se zhruba uprostřed plosky nohy. Dalším důležítým orgánem ovlivňujícím naši kondici je žlučník. Když je v nepohodě, projeví se to například bolestmi hlavy, špatně fungujícím trávením. Reflexní bod žlučníku najdeme na pravé noze mezi malíčkem a prsteníčkem.

Na lidském těle je mnoho bodů. Nejlepší je však navštívit reflexní terapeuty a zažít na vlastní kůži masáž chodidel a její příznivé účinky. Též existuje mnoho literatury a příruček, kde jsou zobrazeny jednotlivé reflexní body.

Autor: Klára Thomasová

Vánoční zvyky
Užijte si Vánoce ve zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Hydronefróza
Onemocnění ledvin a močových cest

Hydronefróza

03.01.2011

Lékařské přístroje se zdokonalují, pravidelné preventivní kontroly se provádějí už na plodu a sleduje se jakákoliv odchylka od normálu. Společně s dokonalejší prenatální diagnosti ...

Vyhřezlá ploténka
Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka

29.12.2010

Vyhřezlá ploténka je jednou z komplikací dlouhodobého selhávání páteře jako celku. Prakticky každý člověk, zejména po padesátce, trpí určitým stupněm bolesti zad. Vyhřezlá ploténka ...