Křečové žíly

Jak vyzrát na křečové žíly

Michaela Chylková
16.06.2014

Pocit těžkých nohou, otoky kotníků, ztížená chůze a bolest v lýtkách, později již viditelné vystouplé žíly, které dokáží opravdu potrápit. Vliv na vznik křečových žil má styl života, životospráva, obezita a v neposlední řadě dědičnost. Jak zabránit jejich vzniku, případně je zmírnit ?

Jak vznikají křečové žíly

Oslabená žilní stěna, chybějící nebo nedomykavé chlopně a městnání krve v žilách. Křečové žíly souvisí s žilní nedostatečností, která je podporována dlouhým stáním, špatným sezením a zejména dědičností, zhoršení pak nastává v těhotenství. Zvýšený tlak na žilní stěnu dlouhodobě žíly poškozuje, dochází k jejich rozšiřování a vystupování nad povrch kůže. Křečové žíly se v současné době řadí mezi civilizační choroby a postihuje dvakrát více žen než mužů.

Dá se zabránit vzniku křečových žil?

Náběh na vznik křečových žil můžeme zmírnit, ne však zcela zastavit. Dědičné dispozice nelze ošálit. Můžeme si však začít dávat pozor na způsob sezení, vyhýbat se dlouhému stání, začít více sportovat, shodit pár kilo a dopřát si občas studenou koupel nohou, vynechat časté nošení podpatků. Na prevenci se podrobně podíváme v následujících řádcích.

Sport a pohyb všeobecně

Plavání, chůze, tanec, jóga, pilates a jízda na kole, tyto sporty patří k těm nejvhodnějším, protože bychom se při pohybu měli vyvarovat prudkým skokům a nárazům. Sportu bychom se měli věnovat alespoň třikrát týdně, ale i půlhodinka denně svižné chůze žílám jenom prospěje. Přiměřené stahy svalů totiž napomáhají proudění krve směrem k srdci a urychlují žilní návrat.

Masírování nohou

Velmi účinně působí masáže nohou ve směru žilní cirkulace (od kotníků směrem nahoru). Nohy masírujeme jemnými krouživými pohyby, stačí 5 - 10 minut denně a nohám se krásně uleví. Pro ještě lehčí pocit a větší efekt masáže použijeme chladivý masážní gel.

Pohodlná obuv i oblečení

Zatěžování nohou častým nošením vysokých podpatků, tím křečové žíly jen podporujeme, stejně tak nošením zcela plochých bot. Ideální výška podpatku jsou 3 - 4 cm (nejlépe na klínku). Podobné je to i s oblékáním, příliš upnuté spodní prádlo, těsné korzety a těsné džíny nejsou pro krevní oběh tím pravým.

Pravidelné cvičení před spánkem

Uvolnit nahromaděnou krev v dolních končetinách a trochu se rozhýbat, za to nám nohy poděkují. Jak na to? Zvedneme nohy do výšky a necháme je v této poloze odpočívat 10 minut. Nožky si můžeme opřít o stěnu nebo něčím podložit, aby byly výše než hlava. Poté pomalými krouživými pohyby rozhýbeme kotníky, chodidla i prsty a opatrně protáhneme do špiček a zaflexujeme. Opakujeme, dokud nám to je příjemné. Po takovémto cvičení pocítíme ihned úlevu.

Studená voda rozproudí krev

Nohy po celodenní námaze uvítají také studenou sprchu či koupel (pro odvážnější a otužilejší). Pro žíly je to velice prospěšné. Teplá voda žílám příliš neprospívá, dochází tak ke snížení elasticity kožní stěny. Proto je v případě křečových žil, otoků a křečí vhodně vyvarovat se horkým koupelím, sauně a soláriu.

Foto: Sxc.hu

Autor: Michaela Chylková

Žijete single? Nejste v tom sami!
Jak jste na tom s imunitou?

Další články

A zase ta klíšťata! Jak se chránit?
Klíště a nemoci

A zase ta klíšťata! Jak se chránit?

29.05.2014

Klíšťata jsou naším každoročním postrachem, bohužel ani letos pro nás odborníci nemají dobré zprávy. Vlivem teplé zimy jsou klíšťata už brzy z jara velmi aktivní a stoupající teplo ...