zdroj: shutterstock.com
Nemoci a léčba

Co všechno mohou u žen znamenat bolesti v podbřišku?

Veronika Tůmová
07.12.2018

Bolesti v podbřišku jsou známým průvodním příznakem blížící se menstruace, někdy se objevují znovu, když menstruace odeznívá. V tomto článku však chceme upozornit i na jiné možné příčiny těchto nepříjemných bolestí. Příčiny, které mohou znamenat vážnější potíže.

Bolesti v podbřišku, které mohou připomínat typickou předzvěst menstruačního cyklu, mohou být stejně dobře způsobeny zánětlivou infekcí, myomem či křečovými žílami. Jak tedy rozpoznat příznaky vážnějšího stavu a kdy vyhledat lékaře?

Bolestivá menstruace, nebo příznaky nemoci?

Zdá se nám, že bolest, která pravidelně každý měsíc provází menstruační cyklus dobře známe, a vždy spolehlivě rozpoznáme. Ale podobné bolesti mohou přijít i mimo obvyklou dobu, v neobvyklých intervalech a s nezvyklou intenzitou. Pokud se tyto bolesti objevují častěji a v nás tak narůstá znepokojení, je dobré zpozornět a objednat se pro jistotu na gynekologické vyšetření. Bolesti v podbřišku mohou mít nejrůznější příčiny, i když právě bolestivá menstruace patří k těm nejčastějším. Běžně se však za zdánlivě obvyklou gynekologickou bolestí skrývají infekce močového měchýře a močových cest. Dále to pak mohou být infekce poševní, méně často pak zánět děložního hrdla či záněty dělohy nebo vaječníků.

Menstruace - bezproblémová záležitost?

Cysty na vaječníku, myom nebo křečové žíly?

Bolesti mohou být také důsledkem cyst na vaječníku, překvapivě dokonce i křečové žíly. O těch obvykle víme, pokud se vyskytují viditelně na nohou, ale zejména u žen po porodu se mohou objevit i v bezprostředním okolí dělohy. Další příčinou může být také myom - nezhoubný nádor, který může díky své poloze v těle působit značné bolesti, ačkoliv nemusí být velký. Žena by měla věnovat svým bolestem zvýšenou pozornost, pokud se objeví i další nepříjemné příznaky, například velmi intenzivní a netypická bolest, závratě, zvracení či mdloby.

Křečové žíly a jejich riziko

Problém může být skrytý i uvnitř střev

Další příčiny bolesti v podbřišku mohou souviset se střevními záněty. Bolest okolo pupku či v pravém podbřišku je obvyklým neduhem pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou - zanícení výchlipky tlustého střeva. Bolest se nejčastěji soustředí do levého podbřišku, kde se nachází zakončení tlustého střeva a je zde nejvíc střevních výchlipek. Je nutné v tomto případě myslet i na onemocnění konečníku a zvažovat možnosti vyšetření, které odhalí i výskyt nádoru. Na gynekologii by pak mělo být provedeno ultrazvukové vaginální vyšetření, dále pak vyšetření přes břišní stěnu a vyšetření krve a moči.

Bolesti v podbřišku a jakékoliv jejich netypické projevy bychom my ženy rozhodně neměly podceňovat. Tato část ženského těla si žádá velkou pozornost, proto se nebojte jít se svým podezřením k lékaři. Může odstranit příčinu problému včas a může také potvrdit, že nejde o nic znepokojivého. Důležitá je však jistota!

Zdroj: Blesk.cz, Zena.aktualne.cz, gynekolog Mudr. Pavel Turčan

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Existuje spolehlivý zdroj vitamínu D v zimě?
Vánoce a člen rodiny v hospici - jak se s tím vyrovnat?

Další články

Jak si užít vánoční mlsání zdravěji?
Zdravý život

Jak si užít vánoční mlsání zdravěji?

22.11.2018

Většina lidí vnímá Vánoce jako období, kdy je normální se přejídat a příliš se nezatěžovat tím, co jíme a kolik toho sníme. Samozřejmě nemusíte zrovna o Vánocích začínat přímo s di ...