Klíště a nemoci

A zase ta klíšťata! Jak se chránit?

Veronika Tůmová
29.05.2014

Klíšťata jsou naším každoročním postrachem, bohužel ani letos pro nás odborníci nemají dobré zprávy. Vlivem teplé zimy jsou klíšťata už brzy z jara velmi aktivní a stoupající teploty jim svědčí. Po loňském roce, kdy byl výskyt nakažených klíšťat u nás rekordní, jejich počet letos rozhodně klesat nebude.

Je proto nejvyšší čas se proti klíšťatům řádně vyzbrojit, před výlety do přírody dbát na preventivní opatření a věnovat pozornost nejen začervenalým kousancům a skvrnám, která na sobě třeba právě po takovém výletě objevíme.

Oblečení do přírody a ochranné postřiky

Než se vypravíte do lesa, nebo třeba jen s dětmi na louku do vysoké trávy, i v horkých dnech stále platí zásada správného oblečení. Vhodné oblečení je takové, které vás nenechá příliš odhalené, je hladké, prodyšné, pohodlné a pokud možno světlých barev - dlouhé rukávy, dlouhé nohavice, uzavřené boty a lehké pokrývky hlavy. Ani potom však nezapomeňte na ochranný repelent. Existují druhy na oblečení i na holé tělo, použít můžete oba najednou. Pokud jde o vaše nejmenší, nesázejte na tvrzení, že na batolata klíšťata nejdou. V lékárně si raději kupte ochranný sprej určený právě pro ně.

Jak správně vyjmout klíště

Nedávné deště a výrazné oteplení, to jsou pro klíšťata dokonalé klimatické podmínky. Pokud proto přes všechna preventivní opatření k přisátí klíštěte dojde, je třeba jednat rychle. Po návratu z přírody, nebo i ze zahrady, vždy důkladně prohlédněte sebe i děti. Klíště je nutné objevit co nejdříve a odstranit jej hned. Před manipulací s klíštětem postižené místo postříkejte jakoukoliv desinfekcí, kterou máte po ruce, a pokud možno pomocí pinzety je uchopte co nejblíže kůži. Kývavými nebo krouživými pohyby klíště vyjměte, na směru otáčení s ním nezáleží. Po odstranění klíštěte místo vkusu opět vydesinfikujte.

Lymská borelióza a klíšťová encefalitida

Odstraněné klíště můžete následně nechat vyšetřit na přítomnost nejnebezpečnějších patogenů způsobujících klíšťovou encefalitidu, lymeskou boreliózu a další onemocnění. Vyšetření nebude bránit ani předtím použitá desinfekce. Tyto testy se provádějí ve specializovaných laboratořích a pomáhají určit počet výskytu nakažených klíšťat v daných oblastech. Kousnutí infikovaným klíštětem se často projevuje zarudnutím v místě přisátí, není to však pravidlem. Kousnutí zarudnout nemusí a je-li klíště nakažené, onemocnění boreliózou může mít i těžší průběh.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

V současné době je dostupné očkování pouze proti klíšťové encefalitidě, nikoliv proti borelióze. Nejvhodnější dobou k očkování je podzim a zima, v tomto případě však určitě platí, lepší později než vůbec. Lékaři doporučují očkování i během letních měsíců, můžete se nechat očkovat třeba i několik týdnů před dovolenou, zvlášť budou-li vaším cílem letního odpočinku právě naše zalesněné oblasti a přírodní koupaliště.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Nepodceňujme deprese u dětí
Smrtelný virus Ebola

Další články

Evropský den melanomu
Rakovina kůže

Evropský den melanomu

10.05.2014

Skvrny na kůži jsou zcela běžný jev a jsou součástí našeho vývoje, růstu a procesu stárnutí. Někdy však mohou být i varovným signálem. Každoroční akce Evropský den melanomu letos ...