Klíště a nemoci

A zase ta klíšťata! Jak se chránit?

Veronika Moreira Tůmová
29.05.2014

Klíšťata jsou naším každoročním postrachem, bohužel ani letos pro nás odborníci nemají dobré zprávy. Vlivem teplé zimy jsou klíšťata už brzy z jara velmi aktivní a stoupající teploty jim svědčí. Po loňském roce, kdy byl výskyt nakažených klíšťat u nás rekordní, jejich počet letos rozhodně klesat nebude.

Je proto nejvyšší čas se proti klíšťatům řádně vyzbrojit, před výlety do přírody dbát na preventivní opatření a věnovat pozornost nejen začervenalým kousancům a skvrnám, která na sobě třeba právě po takovém výletě objevíme.

Oblečení do přírody a ochranné postřiky

Než se vypravíte do lesa, nebo třeba jen s dětmi na louku do vysoké trávy, i v horkých dnech stále platí zásada správného oblečení. Vhodné oblečení je takové, které vás nenechá příliš odhalené, je hladké, prodyšné, pohodlné a pokud možno světlých barev - dlouhé rukávy, dlouhé nohavice, uzavřené boty a lehké pokrývky hlavy. Ani potom však nezapomeňte na ochranný repelent. Existují druhy na oblečení i na holé tělo, použít můžete oba najednou. Pokud jde o vaše nejmenší, nesázejte na tvrzení, že na batolata klíšťata nejdou. V lékárně si raději kupte ochranný sprej určený právě pro ně.

Jak správně vyjmout klíště

Nedávné deště a výrazné oteplení, to jsou pro klíšťata dokonalé klimatické podmínky. Pokud proto přes všechna preventivní opatření k přisátí klíštěte dojde, je třeba jednat rychle. Po návratu z přírody, nebo i ze zahrady, vždy důkladně prohlédněte sebe i děti. Klíště je nutné objevit co nejdříve a odstranit jej hned. Před manipulací s klíštětem postižené místo postříkejte jakoukoliv desinfekcí, kterou máte po ruce, a pokud možno pomocí pinzety je uchopte co nejblíže kůži. Kývavými nebo krouživými pohyby klíště vyjměte, na směru otáčení s ním nezáleží. Po odstranění klíštěte místo vkusu opět vydesinfikujte.

Lymská borelióza a klíšťová encefalitida

Odstraněné klíště můžete následně nechat vyšetřit na přítomnost nejnebezpečnějších patogenů způsobujících klíšťovou encefalitidu, lymeskou boreliózu a další onemocnění. Vyšetření nebude bránit ani předtím použitá desinfekce. Tyto testy se provádějí ve specializovaných laboratořích a pomáhají určit počet výskytu nakažených klíšťat v daných oblastech. Kousnutí infikovaným klíštětem se často projevuje zarudnutím v místě přisátí, není to však pravidlem. Kousnutí zarudnout nemusí a je-li klíště nakažené, onemocnění boreliózou může mít i těžší průběh.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

V současné době je dostupné očkování pouze proti klíšťové encefalitidě, nikoliv proti borelióze. Nejvhodnější dobou k očkování je podzim a zima, v tomto případě však určitě platí, lepší později než vůbec. Lékaři doporučují očkování i během letních měsíců, můžete se nechat očkovat třeba i několik týdnů před dovolenou, zvlášť budou-li vaším cílem letního odpočinku právě naše zalesněné oblasti a přírodní koupaliště.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Moreira Tůmová

Nepodceňujme deprese u dětí
Smrtelný virus Ebola

Další články

Evropský den melanomu
Rakovina kůže

Evropský den melanomu

Skvrny na kůži jsou zcela běžný jev a jsou součástí našeho vývoje, růstu a procesu stárnutí. Někdy však mohou být i varovným signálem. Každoroční akce Evropský den melanomu letos ...