Bradavice

Genitální bradavice - jak se jich zbavit?

Veronika Tůmová
05.06.2014

Citlivé, intimní a nepříjemné téma. Trápí genitální bradavice i vás? Znepříjemňují, nebo dokonce úplně ničí váš sexuální život? Dnešní článek vám přinese několik zajímavých a důležitých informací i odborných rad, jak s nimi konečně zatočit.

Problém genitálních bradavic je rozšířenější, než by se mohlo zdát. Protože jde o intimní a choulostivý problém, nikdo se jím zbytečně nechlubí. Někdy tak bohužel dochází i k podceňování problému a jeho zatajení, v mylné naději, že bradavice zmizí samy.

Co jsou to genitální bradavice?

Genitální bradavice (condylomata accuminata) jsou výrůstky tělové barvy, někdy bělavé, patrné na kůži a sliznicích vnějších pohlavních orgánů a u konečníku, u žen se mohou vyskytovat i uvnitř pochvy a na krčku dělohy. Jsou způsobené lidskými papilomaviry HPV, přenosnými zejména pohlavním stykem. Nakazit se mohou stejnou měrou muži i ženy a prakticky se s touto infekcí setká každý sexuálně aktivní člověk. Riziko tedy vzniká velmi brzy, hned po zahájení sexuálního života, neboť infekce genitálních bradavic je v současnosti nejrozšířenějším pohlavně přenosným onemocněním.

Genitální bradavice - jak dojde k nákaze?

K přenosu nákazy dochází v drtivé většině pohlavním stykem, a to při jakýchkoliv sexuálních praktikách (vaginální, anální i orální sex). Je možné nakazit se i jinou cestou, např. ze spodního prádla, použitím stejného ručníku jako nakažená osoba, společným pobytem v bazénu, kde ostatně dochází i k častému přenosu infekce klasických bradavic. Pokud jde o genitální bradavice, tento nesexuální způsob nákazy však zdaleka není tak častý.

Odborná léčba genitálních bradavic versus babské rady

Přestože můžete mít vyzkoušené nejrůznější domácí způsoby odstraňování obyčejných bradavic, u těch genitálních rozhodně raději upusťte od experimentů. Genitální bradavice je nutné odstranit odborným způsobem, zahoďte proto stud a obavy a navštivte svého gynekologa, urologa nebo dermatovenerologa. Jedině odborník vám doporučí vhodnou léčbu s cílem minimalizace jejich dalšího růstu a případně zařídí odstranění bradavic (masti, laser, kryoterapie, atd.) V opačném případě neodborným zásahem riskujete rozesev bradavic, poškození dosud zdravých okolních sliznic a kůže, vznik komplikací a třeba i bolestivé trvalé následky.

Genitální bradavice u těhotných žen

Genitální bradavice jsou v těhotenství velmi nepříjemnou záležitostí, mají tendenci se rychleji rozrůstat a zvyšují riziko, že porod bude muset být proveden císařským řezem. Pro plod v děloze nepředstavují sice prakticky žádné nebezpečí, při porodu, průchodem porodních cest, však vzniká riziko nákazy přenosu infekce, jejíž důsledek by pro novorozence mohl být fatální. Kromě vzniku kožních bradavic se totiž může také rozvinout závažné onemocnění dýchacích cest - respirační papilomatoza. Rostoucí papilomy (výrůstky) v dýchacích cestách pak stěžují dýchání novorozence a musí se opakovaně přistupovat k chirurgickému odstraňování. Císařský řez je proto v případě výskytu genitálních bradavic u matky plánovaným a nutným řešením.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Péče o nohy před obutím letních sandálků
Taping a tejpování nejsou cizí slova

Další články

Mrkev zlepšuje zrak - mýtus, nebo fakt?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Mrkev zlepšuje zrak - mýtus, nebo fakt?

19.05.2014

Všichni to známe z dětství, jíst mrkev znamená mít zdravé oči. I my to dnes říkáme svým dětem. Možná mnozí z nás přitom ani nepřemýšlí, je-li na tom vůbec něco pravdy. Skutečně obs ...