Exotické nemoci

Smrtelný virus Ebola

Jitka Suchánková
31.05.2014

Ebola je virové onemocnění vyznačující se horečkou s krvácením. Napadá lidi a některé další primáty. Je to jedna z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se můžeme setkat. Virus Ebola byl zařazen Americkým úřadem CDC (Center for Disease Control and Prevention) mezi nejnebezpečnější mikroorganismy. Vědci zatím nevynalezli lék a ani vakcínu proti nakažení.

Historie viru Ebola

Virus Ebola se poprvé objevil v sedmdesátých letech 20. století. První doložené úmrtí bylo v roce 1972. Od té doby jsme svědky různých typů tohoto viru s úmrtností 50 - 90 %. Nejvíce se tento virus vyskytuje v afrických zemích jako je Kongo, Uganda, Súdán a Gabon.

Virus Ebola a průběh nemoci

První příznaky se podobají chřipce a v afrických zemích časté malárii - je to bolest hlavy, únava, bolest břicha, bolest svalů a vysoká horečka. Právě pro tyto všeobecné příznaky je velké nebezpečí nákazy, a to i zdravotnického personálu. Ve druhé fázi už je jasné, že se nejedná o tyto nemoci. Postižený začíná zvracet krev, krev může také vytékat z nosu a uší. Právě tělesné tekutiny a sekrety postižených jsou vysoce infekční, je třeba, aby se zdravotníci chránili speciálními obleky, rukavicemi a brýlemi. Inkubační doba nemoci jsou 2 až 4 týdny, ale obvykle se projeví mnohem dříve (během několika dnů).

Jak se můžeme nakazit virem Ebola?

Jak již bylo řečeno výše, nakazit se můžeme kontaktem s již nemocným pacientem, zejména s jeho tělními tekutinami nebo sekretem. Dalším a neméně nebezpečným způsobem je při exotické návštěvě afrických zemí a pralesů dotýkání se mrtvých zvířat, případně ochutnávání pokrmů ze zvířat jako jsou opice, netopýři, antilopy nebo dikobrazi. Tato zvířata totiž nemoc nejčastěji šíří. V afrických zemích, zejména jsme-li jako samostatní soběstační turisté, bychom měli odpustit svým chuťovým buňkám tento gastronomický zážitek.

Současná epidemie Eboly

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že epidemie Eboly v západní Africe je dosud nejhorší, jaká kdy byla. Od února podle dostupných informací podlehlo této nákaze 111 lidí.

Virus Ebola v číslech

tabulka.jpg

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

A zase ta klíšťata! Jak se chránit?
Péče o nohy před obutím letních sandálků

Další články

Plastická chirurgie pro krásu i zdraví
Plastická chirurgie

Plastická chirurgie pro krásu i zdraví

14.05.2014

Žijeme v době, kdy má české zdravotnictví a lázeňství až existenční problémy, přesto i u nás narůstá zájem o plastickou chirurgii. Plastická chirurgie je medicínský obor, který lid ...