Partnerské vztahy

Žijete single? Nejste v tom sami!

Jitka Suchánková
13.06.2014

Život single, tedy bez partnera, dnes není nic neobvyklého, dokonce se dá říct, že se jedná o jakýsi současný trend. Jsou to lidé většinou ve věku mezi 20 až 40 lety, jsou ekonomicky nezávislí a vesměs spokojeni se svým stylem života. Partner jim nechybí a nemají na něj ani čas. Tito lidé upřednostňují svoji nezávislost a svobodu.

Budeme dnes hovořit o single lidech, kteří tento stav vyhledávají dobrovolně, jsou to atraktivní a úspěšní lidé, jsou takto spokojeni. Nikoliv o těch, kteří přijdou o partnera, nebo nemohou najít toho pravého, a proto jsou sami.

Podívejme se na statistiku počtu uzavřených manželství, v grafu jasně vidíme, že manželství není tzv. v kurzu:

snatky.png

A nyní statistika rozvodovosti, nejsou to příliš lichotivá čísla:

rozvody.png

Podle studie, která byla provedena v roce 2012 a byla publikována v Journal of Marriage and Family, jsou sezdané páry šťastnější než ti, co jsou sami. Ale pozor, toto období trvá poměrně krátce, zhruba do tří let po sňatku. Poté už nastupuje stereotyp a starosti běžného dne přebíjí tyto pocity. U osob ve vztazích, kde jsou časté konflikty a neporozumění, se objevuje až třikrát více kardiovaskulární onemocnění než v populaci, která žije sama.

Výhody single

Lidé žijící single mají mnohem více sociálních kontaktů ve srovnání s těmi, kteřé žijí ve společné domácnosti. Single lidé udržují kontakty nejen se svojí rodinou, ale i s mnoha přáteli, jsou sebevědomější a hlavně flexibilnější, protože se nemusejí na nikoho ohlížet a ani se nikomu přizpůsobovat a podřizovat.

Jak se člověk stane single

Málokdy se tak člověk narodí, že by věděl, že nikoho do svého soukromého života nechce vpustit. Většinou se rozhodneme žít si svůj život single po nevydařených vztazích. Po odchodu tohoto nesprávného partnera si oddychneme a začneme žít naplno, dělat to, co sami chceme, a najednou zjistíme, že je to velice příjemné a zvolíme si tento způsob života i nadále. Porozchodová deprese tak pomalu přejde v euforii, ve které chceme zůstat.

Žije single bez sexu?

To vůbec ne. Většina singles totiž udržuje partnerské vztahy založené právě na erotice. Mohou to být víkendové vztahy, vztahy na dálku, také vztahy se ženatým nebo vdaným protějškem, s člověkem stejně smýšlejícím a nechtějícím se vzdát své nezávislosti. Nežijí spolu a neplánují společnou budoucnost, berou si pro sebe jen to opravdu nejlepší, co chtějí. Jejich sexuální život je mnohdy kvalitnější než život v klasickém manželském svazku.

Co si o způsobu života single myslíte Vy? Máte s ním osobní zkušenost?

Zdroj: www.czso.cz, www.sciencedaily.com

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Jak rozeznat sebevražedné sklony
Jak vyzrát na křečové žíly

Další články

Nepodceňujme deprese u dětí
Duševní zdraví a psychologie

Nepodceňujme deprese u dětí

27.05.2014

Děti a deprese - je to možné? Rozhodně ano, i když dítě prožívá depresi jinak než dospělý člověk. Jak se může projevit a jak ji poznáme? Proč vzniká a jak s ní bojovat? Dítě to sa ...