Malárie

Světový den boje proti malárii

Dominika Škamlová
25.04.2012

Dnešní den je již po páté označen jako Světový den boje proti malárii. 25. dubna v roce 2008 zahájila OSN aktivní kroky proti této zákeřené infekční chorobě.

Malárie, nazývaná také zimnice, je velmi nebezpečná tropická infekční nemoc. Ročně jí onemocní 300 až 500 milionů lidí, milion nemocných ročně umírá, z toho většina dětí mladších 5 let. Malárii způsobují paraziti, které přenášejí komáři vyskytující se především v tropické a subtropické Africe.

Podle druhu parazita se rozlišují tři druhy nemoci:

  • tropická malárie - nejnebezpečnější forma
  • třídenní malárie
  • čtyřdenní malárie (čtvrtodenní zimnice)

Příznaky malárie

Hlavním příznakem je malarický záchvat, který má tři fáze: první projevy jsou mrazení a třesavka, ty po 10 až 15 minutách vystřídá vysoká horečka (2-6 hodin), po jejím překonání přichází velmi vydatné pocení. Malarické záchvaty se pravidelně vrací po dobu týdnů až měsíců. Vždy po odeznění záchvatu se pacient cítí zdráv.

Další projevy malárie:

  • anémie
  • bolest hlavy
  • světloplachost
  • svalové bolesti
  • nevolnost
  • zvracení

Přestože tyto projevy nejsou nijak specifické, pokud se objeví po pobytu v kritické oblasti, měl by se mít nemocný okamžitě na pozoru.

Boj proti malárii

Světový den boje proti malárii byl vyhlášen na 60. zasedání Světového zdravotnického shromáždění v květnu roku 2007. Předešlé snahy bojovat s malárií byly vždy úspěšné pouze částečně.

Boj proti malárii přitom není až tak složitý. Podstatou je dostupnost moskytiér, léků a účinných repelentních sprejů. Například v Etiopii a Rwandě poté, co se začaly distribuovat miliony kvalitních moskytiér a léků, se počet zemřelých dětí v Etiopii snížil o polovinu, ve Rwandě dokonce o dvě třetiny. Nákup a distribuce jedné moskytiéry, která vydrží více než pět let, stojí deset amerických dolarů.

Ti, co se zabývají touto problematikou, se dále snaží, aby všechna zdravotnická zařízení v daných zemích měla k dispozici efektivní metody prevence a léčby, posílit a rozšířit distribuční kanály a zajistit opatření pro možnost dlouhodobé kontroly a pokud možno úplně eliminovat tuto nebezpečnou nemoc.

Autor: Dominika Škamlová

Rizika tetování
Zácpa a jak s ní bojovat

Související články

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Děti a puberta
Puberta

Děti a puberta

23.04.2012

Puberta neboli období dospívání je proces, který prověří diplomatické schopnosti výchovy všech rodičů a přidělá jim mnoho hlubokých vrásek. Obvykle příliš nepomůže ani fakt, že jsm ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...