Zácpa

Zácpa a jak s ní bojovat

Milena Mocková
26.04.2012

Pocit nafouklého břicha všichni známe a víme, že to není nic příjemného. Při hubnutí omezí lidé často nejen přísun potravin, ale i tekutin, a tělo pak na snížený přísun živin a vody reaguje zpomalením střevní pasáže, která může vyústit až v zácpu. Prodloužená doba kontaktu některých látek ve stolici se střevní stěnou může být navíc být příčinou vzniku rakoviny tlustého střeva.

Zácpa, kterou trpí lidé držící dietu, se nazývá akutní a trápí nás také při cestování nebo nadměrném stresu. Lehce se jí můžeme zbavit změnou životního stylu.

Jezte vlákninu

Vláknina urychluje pohyb střev, což usnadňuje vyprazdňování. Zároveň na sebe váže tuky obsažené v potravě, a částečně tak zamezí jejich ukládání. Vyvolává pocit plnosti a díky tomu nemáme pocit hladu a nesníme toho tolik.

Vlákninu lze získat z ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva nebo můžete zvolit sušenou vlákninu – psyllium.

Pijte vodu

Pokud zvýšíte příjem vlákniny, ale nebudete dostatečně pít, zácpa se zhorší. Přísun vhodných tekutin je základem každé úspěšné diety.

Nejlepší je pít čistou vodu, vynechat kávu, černé čaje a alkohol. Při zácpě je pak dobré obohatit pitný režim o mírně projímavé minerálky.

Pohyb je velmi důležitý

Pravidelný pohyb urychluje pohyb střeb. I krátká procházka po jídle je pro trávení velmi prospěšná.

Pokud tedy můžete, vyražte po obědě nebo večeři na procházku. Náročnějším pohybem, třeba jízdou na kole nebo během, nejen podpoříte střeva, ale hlavně spálíte spoustu tuků a zpevníte postavu.

Pozor na ranní kávu

Máte hned po probuzení nebo po příchodu do práce nutnou potřebu uvařit si kávu? Úplně cítíte vůni a představujete si, jak začínáte pít svůj první ranní šálek? Jste přesvědčeni, že vám tento ranní rituál rozproudí energii, ze které potom čerpáte celý den. Máte pocit, že byste se bez něj nevyprázdnili? Možná je to pro vás dokonce jediný způsob, jak se zbavit zácpy, kterou jinak trpíte. Podle odborníků to ale není správně.

Je pravda, že horké nápoje po ránu mohou vyvolat reflex, který usnadňuje odchod stolice. Šálek kávy je ale málo. Spíše než defekaci navozuje přípravu pro jídlo, zvýší sekreci kyseliny solné a okamžitou produkci moči. Pro pravidelné vyprazdňování je dobrý rituál.

Rituál proti zácpě

  • Co nejdříve po probuzení vypijte sklenici vody nebo minerální vody Šaratica (tato voda má mírně projímavé účinky)
  • Věnujte se pravidelné ranní hygieně a jiným činnostem, na které jste ráno zvyklí
  • Přibližně 20 minut až půl hodiny po probuzení si běžte sednout na toaletu. I když se vám ze začátku nebude chtít, tak to nevadí. Při pravidelném opakování se výsledek dostaví

Autor: Milena Mocková

Světový den boje proti malárii
Alzheimerova choroba

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Děti a puberta
Puberta

Děti a puberta

23.04.2012

Puberta neboli období dospívání je proces, který prověří diplomatické schopnosti výchovy všech rodičů a přidělá jim mnoho hlubokých vrásek. Obvykle příliš nepomůže ani fakt, že jsm ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.