Mononukleóza

Pozor na mononukleózu!

Petr Zimola
02.03.2009

Mononukleóza je infekční onemocnění vyvolané EB virem (Epstein-Barrové). U většiny lidí se neprojeví hned, nemoc propukne až pokud je imunitní sytém nějak výrazněji oslaben. Mezi její příznaky patří horečka, zimnice, bolesti krku a bolest hlavy, tvorba zarudlých pupínků, zduřelé lymfatické uzliny, pocit únavy a nechutenství.

Jak se mononukleóza šíří?

Mononukleóza se naštěstí nešíří tak snadno jako některé jiné viry, způsobující například nachlazení. Virus mononukleózy se nachází ve slinách hlenu. Nejčastěji se přenáší z osoby na osobu líbáním, někdy se jí také říká nemoc z líbání, ale stejně dobře i jinými způsoby, jako například kašlem. První příznaky mononukleózy se projeví obvykle po čtyřech až šesti týdnech od nákazy. Nejčastěji se vyskytuje u lidí ve věku od 15 do 35 let a obecně platí, že lidé kteří mononukleózu už jednou prodělali, ji již znovu nedostanou. Není to však pravidlem.

Diagnostika

Pokud symptomy ukazují na mononukleózu, lze pro přesné určení provést krevní testy. Při tomto onemocnění je typická zvýšené hodnota monocytů. Další součástí určení diagnózy jsou jaterní testy a dále ještě testy na specifické protilátky.

Komplikace

Při průběhu tohoto onemocnění může někdy docházet ke komplikacím jako je zápal plic, zánět mozkových blan a srdečního svalu, onemocnění jater (žloutenka) a ve zvláštních případech k protržení sleziny.

Protržení sleziny je sice vzácné, ale je důležité aby si ho každý nemocný mononukleózou byl vědom a rozpoznal jeho příznaky. Při protržení sleziny dochází k bolesti v levé horní části břicha (pod levou častí hrudníku), zrychlený srdeční rytmus, potíže s dýcháním a zvýšená krvácivost.

Léčba

Konkrétní lék na mononukleózu neexistuje. Jelikož se jedná o virové onemocnění, nezabírají na ni ani antibiotika. Ty se používají pouze k odstranění nebo zmírnění průvodních příznaků (zánět krku, atd.).

Po čtyřech až šesti týdnech mononukleóza sama pozvolně odezní. Nejdůležitější pro její zdárnou léčbu je klid a specifická dieta. Zcela zakázané jsou alkoholické nápoje. Dále je nutno omezit jídla obsahují konzervační činidla (zavařeniny, paštiky, kečupy,...), vysoké množství tuků a uzené a silně kořeněné potraviny. Naopak je doporučováno konzumovat vyšší množství ovoce a zeleniny. Dietu je v závislosti na jaterních testech nutno dodržovat 3 až 6 měsíců.

Vzhledem k možným komplikacím, je důležité se přitom to onemocnění vyhnout zvýšené fyzické aktivitě. U vrcholových sportovců se obvykle povoluje návrat k maximální tréninkové zátěži až 3 měsíce po normalizaci jaterních testů.

Máte nějaké zkušenosti?

Autor: Petr Zimola

Co s agresivitou u dětí?
Masáž chodidel zmírňuje stres!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...