Mozkové krvácení
Mozkové krvácení patří mezi onemocnění nervového systému, léčí jej lékařský obor neurologie. Dalšími názvy tohoto onemocnění jsou např. nitrolebeční krvácení, mozková mrtvice, cévní mozková příhoda apod.
Zdrojem mozkového krvácení bývají mozkové tepny a žíly, což se stává u některých druhů mozkových krvácení a ve specifických lokalitách mozku.
Mozkové krvácení může mít mnoho různých příčin, např. prasknutí cévy vlivem vysokého krevního tlaku nebo v důsledku vážného poranění hlavy.
Mozek a jeho krevní zásobení
Mozek je zásoben velkým množstvím cév a dvěma hlavními tepnami, jež vystupují přímo z cévy vedoucí do srdce – aorty. Cévy přivádí do mozku nejvíce okysličenou krev, mozek potřebuje pro správné plnění své řídící funkce vysoký příjem kyslíku i živin.
Mozek je obalen třemi vrstvami mozkové tkáně, která chrání mozek a míchu. Mezi těmito mozkovými obaly je prostor, ve kterém se může hromadit krev. Krvácení může propuknout i v samotné tkáni. Tomu se říká tříštivé krvácení.
Příznaky a diagnostika mozkového krvácení
Příznaky se liší podle toho, kde v mozku ke krvácení došlo, jak dlouho trvá a jak velká je ztráta krve. Pro ověření diagnózy je nutné vyšetření CT nebo magnetickou rezonancí. Může se jednat o cévní mozkovou příhodu v důsledku mozkové mrtvice, tedy stavu, kdy se ucpe přívodná céva a vytvoří se ložisko nezásobené kyslíkem.
Nitrolebeční krvácení se dělí do několika specifických skupin, podle lokalizace vylité krve. Vlivem těžkého úrazu může vznikat tzv. epidurální krvácení, kdy krev protéká mezi kostmi a tvrdou mozkovou plenou. V důsledku krvácení obvykle vzniká hematom – krevní sraženina, která se může formovat několik dní a postupně utlačuje mozkovou tkáň.
Hematomy se mohou samy zahojit nebo naopak přejít v chronické hematomy, které způsobí poruchy mozkových funkcí. Může docházet k závratím, pocitu zmatenosti, poruchám hybnosti, bolestem hlavy i k poruchám srdečního rytmu.
Léčba krvácení do mozku
Po vyšetření CT nebo magnetickou rezonancí a po upřesnění diagnózy dochází obvykle k okamžitému chirurgickému zákroku, kdy je nutné včasné odstranění hematomu. Jeho nárůst by způsobil nitrolebeční tlak a útlak mozku v takové míře, že by mohl způsobit smrt.
U jiných druhů mozkových krvácení je nutný klid na lůžku, podpora dýchání a srdeční činnosti a čeká se na samovolný ústup krvácení či vytvoření hematomu, který se pak vstřebá, nebo je předmětem další léčby. V těžších případech dochází ke komplikacím, dostavuje se koma, částečná či úplná obrna v obličeji nebo končetin, ztráta hybnosti apod.
Prevence vzniku mozkových krvácení
Je důležité dodržovat ochranná opatření při sportu nebo na rizikových pracovištích. Nepodceňovat úrazy hlavy, pády a údery do hlavy a zvláště úrazy spojené s náhlou ztrátou vědomí. Každé mozkové krvácení může ohrozit pacienta na životě a přehlížení příznaků může vést k velmi vážným následkům až smrti.
Autor: Veronika Tůmová