zdroj: pixabay.com
Nadváha a obezita

Bariatrická chirurgie aneb operační léčba obezity

Veronika Tůmová
24.09.2015

Máte problémy s nadváhou a dlouhodobě nepomáhají diety, cílená cvičení a dokonce ani léky? Máte strach ze zdravotních potíží, které jsou s obezitou spojené? Přesahuje váš index tělesné hmotnosti (BMI) hodnotu 30? Pak možná uvažujete o možnostech chirurgické léčby vašeho problému, které vám nastíníme v dnešním článku.

Bariatrická chirurgie nabízí několik typů operačních výkonů, které mohou pomoci pacientům trpícím obezitou a s ní spojenými problémy. Každá takováto operace je však podle odborníků teprve začátkem jejich boje s obezitou. Pokud nebudou nadále dodržovat doporučení lékařů a přísný režim, nadměrná kila a zdravotní rizika se dříve nebo později vrátí.

Obezita je nemoc!

K obezitě je nutné přistupovat nejen jako k estetickému problému, který může mít za následek zhoršující se společenské uplatnění, ale především jako k nemoci, která může vést k vážným zdravotním komplikacím. Toto vedou nyní v patrnosti i zdravotní pojišťovny, které hradí bariatrické výkony rizikovým pacientům obvykle v plné výši. Průvodní nemocí obezity je například cukrovka, kterou se však právě bariatrickým výkonem rovněž daří odstranit.

Chirurgické výkony zaměřené na snížení hmotnosti a zmenšení rizik spojených s obezitou

Po selhání metod konzervativní léčby a po zvážení všech možností vám specialisté mohou k vyřešení vašeho problému nabídnout např. některý z těchto chirurgických výkonů:

  • bandáž žaludku - zmenšení objemu žaludku tzv. přepásáním v jeho horní části
  • bypass žaludku - mění napojení tenkého střeva na žaludek, čímž omezí vstřebávání živin. Jde o složitější a efektivnější zákrok určený pacientům s těžkou obezitou.
  • "sleeve" resekce žaludku (tubulizace) - odstranění části velkého zakřivení žaludku, čímž dochází k jeho zmenšení i ke snížení produkce některých hormonálních látek, dochází tak k úbytku na váze, ale i k poklesu krevního tlaku či k úpravě diabetu
  • plikace žaludku - novější způsob operace, který spočívá ve zmenšení objemu žaludku tzv. zahrnutím jeho stěny dovnitř a prošitím stehy, nebo uzavřením svorkami, výhodou operace je i možnost návratnosti do původního stavu, neboť celý žaludek zůstává tímto zákrokem zachován

Operace jsou prováděny laparoskopicky, jejich nezbytnou součástí je však nadále trvající zdravá životospráva, úprava jídelníčku a pohyb.

Výpočet BMI

Pro výpočet vašeho BMI (Body Mass Index) vám poslouží například online kalkulačky, kterých najdete na internetu víc než dost. Stačí zadat údaje o vaší výšce a tělesné hmotnosti a hned budete vědět, jak jste na tom s nadváhou. Uvedené tabulky vás dále obeznámí se zdravotními riziky, která se vás mohou začít týkat a také se způsoby, jak se jim vyvarovat. Pro přesnější výpočet hodnoty vašeho BMI, který bude založen i na dalších informacích o vaší osobě, stejně jako ohledně dalších informací a případné pomoci s vaším konkrétním problémem ve věcech nadváhy a obezity, navštivte lékaře či výživového poradce.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Migrace uprchlíků a s ní spojená zdravotní rizika
Mezinárodní den seniorů - slavte s námi!

Další články

Nosní polypy
Nemoci a léčba

Nosní polypy

16.09.2015

Nosní polypy nejsou kosmetickou vadou, jak by se mohlo zdát, ale znamenají celkem nepříjemnou záležitost. Jde o výrůstky zbytnělé sliznice nosní dutiny nebo nosních sinusů. Jejich ...

Kojenecká kolika aneb aby bříško nebolelo
Těhotenství

Kojenecká kolika aneb aby bříško nebolelo

30.08.2015

Bolesti bříška spojené s kojeneckou kolikou jsou jedním z nejčastějších problémů malých miminek. Nejedna maminka neví, jak utišit své plačící dítě a pomoci mu od potíží. Jaké jsou ...