Nadváha a obezita

Obezita u dětí – strašák současnosti

Jitka Suchánková
03.10.2011

Obezita je velice časté civilizační metabolické onemocnění, se kterým jdou ruku v ruce další choroby jako vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka, a dokonce i dna. Tyto nemoci se bohužel nevyhýbají ani dětem. Může za to současný styl života s malým množstvím pohybu, s přemírou jídla, sladkostí a sladkých nápojů.

Bludný kruh

Obezita dítěte, samozřejmě pokud není důsledkem nějaké nemoci, je plně v rukou rodičů. Dítě nemá možnost nakupovat potraviny, ani si samo nevaří. Je závislé na tom, co k obědu, k večeři či svačině dostane od rodičů.

Přitom dítě svojí obezitou velmi trpí – ostatní vrstevníci se mu vysmívají, samo cítí, že je málo pohyblivé, že v běhu nestačí ostatním atd. Svléknout se do plavek je pro mnohé pak skutečné trauma. Vzniká tak nebezpečný nedostatek sebedůvěry, který brání chovat se jako ostatní děti, a tak se obézní jedinec vyčleňuje z kolektivu stále víc a víc.

Jiné nebezpečí přichází v pubertě, především u dívek. Jejich tloušťka pro ně začne být nesnesitelná, potřebují se líbit, být středem pozornosti, nikoli terčem posměchu. Dívky se ze dne na den rozhodnou, že tento stav změní, a nemají trpělivost čekat měsíce, než zhubnou pomocí diet, jiného způsobu stravování nebo pohybu. A tady přichází riziko mentální anorexie.

Omyly a chyby

„Oni z toho vyrostou“ – to je velice častá omluva dospělých. Ale dětská obezita zásadně zkracuje dětství, způsobuje psychické problémy a metabolické změny. Je nutné, aby správné stravovací návyky přijala za své celá rodina – nemůžeme chtít po dítěti, aby drželo dietu, aby se omezovalo, aby se nepřejídalo, aby cvičilo, když sami jíme velmi nezdravě a téměř se nehýbeme.

Obezita dětí v ČR

Podle nedávných průzkumů je v České republice asi 14 % dětí s nadváhou a zhruba 7 % dětí s obezitou. To rozhodně nejsou potěšující čísla. Navíc se za posledních asi 25 let počet obézních dětí ztrojnásobil. Pouze 1 % dětí si uvědomuje, co to je zdravá strava – tedy jíst 5x denně různorodou jídlo.

Nejoblíbenější dětské jídlo

Nejoblíbenějším jídlem českých dětí jsou hranolky, pizza, hamburger a další fast foodové pokrmy, které děti nejraději zapíjí coca-colou či jinými přeslazenými nápoji. Že nemáte v blízkosti žádné fast foody? Tak se podívejte, co vaše děti jedí. Možná ani tradiční poctivá česká strava jako vepřo-knedlo-zelo nebo knedlíky či buchty se švestkami neprospívají vašim dětem tak, jak by bylo záhodno.

Snídej jako král

Staré přísloví je stále stejně platné. Naše babičky na snídani také nezapomínali. Že na snídani nemáte čas? Tak si ho udělejte!

Na britské univerzitě proběhl výzkum 15 tisíc dětí narozených po roce 2000. Vědci dospěli k závěru, že jedinci, kteří nesnídali, byli obézní dvakrát častěji, než děti, které pravidelně dostávají snídani. Snídaně a zdravá svačina je prostě pro děti dobrý základ pro celý den.

Autor: Jitka Suchánková

Klaun v nemocnici aneb Smích léčí
Vyrovnaný rozpočet potřebuje i vaše tělo!

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

POEX Mini – veselé mlsání nejen pro děti
Výživa dětí

POEX Mini – veselé mlsání nejen pro děti

Všechny děti milují sladkosti, je tedy přirozené, že každá máma nebo babička nějakou tu sladkost dítěti občas koupí. Proč tedy nenabídnout našim nejmenším něco sladkého, netradiční ...