Péče o dítě

Klaun v nemocnici aneb Smích léčí

Jitka Suchánková
05.10.2011

Nemoc si nevybírá, proto i děti někdy potřebují nemocniční péči. Někdy bohužel i mnohem déle, než kdo jiný. Lékaři, zdravotní sestry i další odborní zdravotničtí i nezdravotničtí pracovníci již odpradávna přemýšleli nad tím, jak dětem jejich pobyt v nemocnici zpříjemnit, jak to udělat, aby tam neplakaly a zbytečně moc nesmutnily.

Psychická pohoda - důležitý krok k uzdravení

Jistě - bolest odstranit neumíme jako mávnutím kouzelného proutku, vše chce svůj čas. Ale psychická pohoda pacientů je velice důležitá pro nelehký proces uzdravení. Máme dnes nejrůznější možnosti, jak této pohody u dětských pacientů dosáhnout.

Dnes již je běžný a samozřejmý pobyt rodiče s dítětem v nemocnici. Jenže co dělat v případě, že je dítě třeba hospitalizovat dlouhodobě, třeba při onkologických onemocněních nebo po vážných úrazech? Ne vždy je rodič schopen zajistit neustálou společnost, protože musí chodit do zaměstnání nebo má doma další závazky.

Zdravotní klaun pro děti

A právě tady nastupuje do popředí význam zdravotního klauna. Ani ten sice není v nemocnici permanentně, ale dochází v pravidelných intervalech a má důležitý úkol – potěšit malé pacienty a vykouzlit na jejich rtech úsměv, zahřát je na duši, když už jim tělo churaví.

Zdravotní klaun pro seniory

Ještě pro jednu sociální či jinde postavenou věkovou skupinu jsou zdravotní klauni významní – jsou to senioři v domovech důchodců, v léčebnách dlouhodobě nemocných či v jiných nemocničních nebo sociálních zařízeních. Nesmíme totiž zapomínat na to, že tito lidé jsou mnohdy podobně bezbranní jako děti. A že potřebují naši péči a pozornost.

Historie zdravotních klaunů

Historie myšlenky zdravotních klaunů se datuje od roku 1976, kdy Američan Gary Edwards, student hudební a klaunské školy, poprvé jako klaun navštívil nemocnici.

O deset let později vznikl ucelený koncept práce zdravotních klaunů, který vytvořil Michael Christensen, ředitel organizace Big Apple Clown Cirkus sdružující profesionální klauny.

V roce 1998 založil Gary Edwards sdružení Zdravotní klaun v České republice. Od té doby u nás žije, shání finance na projekt, vyhledává a školí nové klauny. V současnosti navštěvuje v České republice nemocnice a domy pro seniory sedmdesát sedm zdravotních klaunů.

O činnosti sdružení Zdravotní klaun, o formách pomoci, případně možnosti stát se jedním z klaunů, se více dozvíte na webových stránkách sdružení.

Radost pro srdce i duši

Podstatou celého programu zdravotních klaunů je nebýt lhostejní a snažit se něco změnit, udělat radost ostatním, byť cizím lidem, kteří to mají momentálně v životě hodně složité. Jsou nemocní, jsou sami a jsou smutní. Ale my přece dobře víme, že úsměv je štěstí srdíčka. A srdce je jeden z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, bez něj by nic nemohlo fungovat.

Autor: Jitka Suchánková

Den lékařů, seniorů a kávy
Obezita u dětí – strašák současnosti

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

POEX Mini – veselé mlsání nejen pro děti
Výživa dětí

POEX Mini – veselé mlsání nejen pro děti

Všechny děti milují sladkosti, je tedy přirozené, že každá máma nebo babička nějakou tu sladkost dítěti občas koupí. Proč tedy nenabídnout našim nejmenším něco sladkého, netradiční ...