Nadváha a obezita

Stop přejídání!

Lucie Regenermelová
25.11.2009

Přejídání jde ruku v ruce s obezitou. Mnoho lidí nemá dostatečnou vůli a pocit hladu a "prázdného břicha" je nutí jíst a jíst do přeplnění již tak velkého žaludku. Se svou nekrocenou chutí a narůstající nadváhou tak jdou naproti cukrovce, infarktu nebo třeba rychlejšímu stárnutí.

Přejídat se člověk může z řady důvodů. Častá příčina je špatná kultura a stravovací zvyky. Jedná se o nestřídmost v jídle.

Co způsobuje přejídání

 • málokdo se přejídá zdravými potravinami, spíše těmi nezdravými a smaženými, v kombinaci se slazenými nápoji či alkoholem.
 • přejídání a nedostatek fyzické aktivity vedou ke vzniku obezity. Samotná obezita je pak velmi závažnou nemocí (hlavně zákeřnou).

Obezita je významný rizikový faktor, který se podílí na vzniku a rozvoji závažných somatických nemocí:

 1. Diabetes - cukrovka
 2. Cholesterol a prorůstání tuků do orgánů
 3. Kardiovaskulární onemocnění
 4. Metabolický syndrom
 5. Pohybové obtíže
 6. a mnoho dalších...

Nebezpeční nočního hladu

Neodbytný hlad útočící i v noci, bývá způsoben omezením jídla během dne. K tomu často dochází v počáteční fázi diety. Problémem je ale fakt, že přejídání se v pozdních hodinách způsobuje rychlé přibývání na váze. Velice často tímto neduhem trpí diabetici a lidé, kteří jsou dlouhodobě vystaveni stresu. Když pak večer napětí povolí, tělo si žádá náhradu za celý hektický den.

Jak vyzrát nad nočním hladem?

 • Jezte během dne

Jezte pravidelně v malých dávkách během dne a uvidíte, že tělo na vaše noční vycházky k lednici rychle zapomene. V žádném případě přes den nehladovte a nenechávejte si hlavní dávku jídla na večer.

 • Pořádně se napijte

Pokud vás v noci vzbudí hlad a vy nedokážete odolat, jezte alespoň zdravě. Dejte si salát či celozrnné suchary. Neprohloupíte ani v případě lehkých müsli tyčinek či cereálií namočených v pomerančové šťávě. Nejlepším řešením je ale pouhé pití vody. Ta krásně zaplní žaludek a vy můžete opět klidně usnout. Navíc vás nebude nic tlačit v břiše! Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň.

 • Fotka na lednici

Dalším osvědčeným trikem, i když se to nezdá, je pouhá fotografie. Nalepte na dveře lednice fotku, na které obzvláště vynikají vaše kila navíc – ta vám bude připomínat zničující dopady nočního přejídání. Velkou část jedlíků to velice rychle odradí. Jen si v noci rozsviťte, ať na ni dobře vidíte!

 • Nemějte nic v lednici

Tato rada funguje asi zdaleka nejvíce – nakupujte pravidelně, ale malé množství jídla, které sníte již během dne. Čím méně toho v lednici zůstane, tím méně vás to bude o půlnoci lákat. Nemluvě o tom, že pravidelné vycházky spojené s nákupem, vašemu zdraví jistě prospějí.

 • Poraďte se s lékařem

Pokud vaše obtíže s nočním hladem přetrvávají delší dobu, není od věci poradit se s lékařem. Někdy postačí pouhé duševní cvičení, jindy je třeba užívat léky na úpravu psychiky. Většinou ale postačí mít jen pevnou vůli a odhodlání.

Přejídání je nemocí, a to nejen nemocí těla, ale i duše. Když sníme některé ze svých oblíbených jídel, stoupnou nám v mozku hladiny látek, které tam vyvolávají pocity uspokojení a pohody.

prejidani2.jpg

A jak zatočit s nadbytečnými kilogramy?

Nejúčinnější recept, jak tato kila shodit, vypadá jednoduše:

 • jíst méně, racionálněji a víc se pohybovat

Ale zvládnout ho ve všedním životě není vůbec jednoduché. Vyžaduje to znalosti a praktický trénink. Zkuste najít někoho kdo do toho s vámi půjde společně.

 • stejně tak se nestačí přinutit jen k nějakému sportu

Měli bychom si zvolit takový aktivní pohyb, při kterém se odreagujeme a bude v nás vyvolávat stejně silné, ne-li silnější pocity uspokojení jako naše oblíbená jídla. Jinak pro nás bude výlet do ledničky nejen pohodlnější, ale hlavně tisíckrát lákavější než třeba výlet na kole.

Jaké jsou vaše metody proti přejídání a jak se zbavujete nadbytečných kilogramů?

Autor: Lucie Regenermelová

Speciál pro diabetiky
Opařila jsem své dítě

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Autosedačky pro batolata a větší děti
Péče o dítě

Autosedačky pro batolata a větší děti

Vybrat autosedačku není vůbec lehký úkol a navíc ho nelze v žádném případě podcenit. Co nejpevněji připoutaná autosedačka v automobilu je jediná účinná ochrana cestujících dětí v p ...