Nehty

5 věcí, které prozradí vaše nehty

Petr Zimola
21.05.2010

Pečlivá starost o nehty je především doménou žen, muži se většinou spokojí s občasným zastřihnutím. Se stříháním nehtů si ale rozhodně neláme hlavu Američanka Lee Redmondová ze Salt Lake City. Nehty si přestala stříhat v roce 1979 a dnes její nejdelší nehet na palci levé ruky měří přes osm a půl metru.

Většině z nás by nejspíš nehty zápis do knihy rekordů nepřinesly, přesto jsou pro nás v mnohém důležité. Můžeme se s nimi poškrábat, chrání poslední články prstů, podstatně ovlivňují citlivost hmatu, a také jsou jako takové okno do našeho zdraví.

Nedostatky ve stravě

Jste to co jíte - krása uvnitř se zákonitě projeví i navenek. Zdravá strava s obsahem omega-3 mastných kyselin, bílkovin a železa by měla příznivě přispět zdravým vlasům, pokožce a nehtům.

Na nehtech se mohou odrážet některé nutriční nedostatky, jako je nízká hladina železa, některých vitamínů a bílkovin. Přesto většina problémů s nehty nebývá spojena s výživou, ale například nedostatek železa se na nehtech projeví. Světlá, bělavá nehtová lůžka jsou běžnými příznaky anémie (pokles červených krvinek - na jejich tvorbu je potřeba železo). Pokud je nedostatek železa závažnější, nehty začnou měnit tvar a může dojít ke stavu nazývanému koilonychia, při kterém jsou nehty výrazně tenčí a miskovitě prohnuté.

Úzkost a stres

Pokud patříte k těm, co si koušou nehty, věřte, že nejste sami. Okolo 50 procent dětí ve věku od 10 do 18 let si kouše nehty a mnohým z nich to vydrží i v dospělosti. Tento zvyk se těžko odnaučuje, ale do 30 let to většinu lidí přejde.

Kousání nehtů společně s ošíváním a cucáním palce patří k projevům nervozity nebo znudění. Pokud není okusování nehtů příliš časté, nemůže zanechat výrazné škody. Přesto dává nehtům zanedbaný vzhled a jejich okolí je náchylnější k infekci. Vzdát se tohoto nepříjemného zvyku vám mohou pomoci metody pro zvládání stresu či si nehty nějak „dochutit", třeba lakem na nehty.

Z pohledu psychologa může kousání nehtů indikovat úzkosti a obsedantně kompulzivní poruchu, které už vyžadují přístup odborníka. Každopádně pokud je kousání nehtů spojené s vytrháváním si vlasů nebo jinými sebemrzačícími sklony, je to důvod navštívit lékaře.

98462844.jpg

Zranění

Nehody se stávají - kdo si nikdy nepřivřel prst ve dveřích či nepustil něco těžkého na  palec u nohy? Mírné trauma nehtového lůžka může způsobit malé bílé skvrnky na nehtové ploténce (leukonychia), které jsou neškodné, a jak nehet roste, zbavíte se jich při manikúře. Vážnější zranění nehtového lůžka může způsobit tmavé skvrny nebo pruhy pod nehty, odloučení nehtu od nehtové lůžka (onycholýza) a krvácení pod nehty.

Tyto změny mohou ovšem být projevem i vážných nemocí jako je melanom, lupénka, chronické srdeční selhání, cirhóza jater, různé infekce, spalničky aj. Takže pokud jste se v nedávné době na postiženém nehtu neporanili, je lepší navštívit lékaře.

Infekce

Bolestivá, svědící zarudlá kůže okolo nehtů celkem jasně naznačuje, že něco není v pořádku. Stejně jako ostatní části těla, jsou nehty náchylné k infekcím. Ty se většinou vyskytují u dospělých a způsobovat je mohou  bakterie (např. Staphylococcus), viry a plísně. Nehtové infekce většinou neznamenají větší systémové zdravotní problémy, přesto ale vyžadují péči lékaře.

Nediagnostikované nemoci

Změny na nehtech nemusí nutně znamenat rozvoj vážné choroby a naopak ne u každého se rozvíjející onemocnění projeví změnami nehtů. Mezi změny nehtů, které by mohly naznačovat závažnější zdravotní problém, patří změna barvy, prohnutí, linky a odtržení. Například žluté, silné, pomalu rostoucí nehty, které se mohou oddělit od nehtového lůžka, jsou ukazatelem onemocnění plic. Tmavé linky pod nehty mohou značit melanom.

 

Věděli jste, co všechno nám nehty o nás mohou prozradit?

Autor: Petr Zimola

Proč užívat rakytník
Výherce soutěže o elektrický gril Tefal

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...