zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Nebezpečná perniciózní anémie: Kam až může zajít nedostatek vitaminu B12?

Kateřina Hájková
05.08.2021

Nedostatečný příjem vitaminu B12 může vyústit ve vznik vážné autoimunitní poruchy známé jako perniciózní anémie. Říká se jí také „zhoubná“, protože než se zjistilo, že lékem je právě doplňování vitaminu B12, většina lidí, u nichž se rozvinula, na ni zemřela.

Když tělo nedokáže z gastrointestinálního traktu vstřebat vitamin B12, vznikají ideální podmínky pro rozvoj perniciózní anémie. Zrádné je, že nemoc se může vyvíjet celé roky, protože právě tak se vyvíjí i její přímá příčina – nedostatek vitaminu B12. Ten lidé získávají z živočišných produktů, případně z doplňků stravy, a tělo s ním dokáže velmi moudře hospodařit a ukládat jej do zásoby. To je důvod, proč se často nedostatek neprojeví celé roky.

Proč choroba vzniká

Vitamin B12 pomáhá tělu vytvářet červené krvinky a pracuje na udržení zdravých nervových buněk. Jeho zdrojem jsou živočišné potraviny jako je maso, vejce, mléko a další mléčné výrobky, dodají jej ale také kvasnice, lahůdkové droždí nebo doplňky stravy. Když ho tělo nemá dost, nemůže vytvářet zdravé červené krvinky a problém je na světě. Porucha ale může být i vrozená a v takových případech je deficit vitaminu B12 dán nedostatkem látky známé jako vnitřní faktor (IF) produkované žaludeční výstelkou. Vitamin B12 se na tuto látku běžně váže, což usnadňuje jeho absorpci tenkým střevem, je-li ale IF nedostatek, nemá se B12 na co navázat a tělo ho nedokáže efektivně vstřebat, tím vzniká jeho deficit. V tomto stavu pak imunitní systém v podstatě začíná ničit vlastní žaludeční buňky a perniciózní anémie se stává autoimunitní chorobou.

Komu hrozí zhoubná anémie

Osobami, které zhoubná anémie postihuje nejčastěji, jsou dospělí s průměrným věkem 60 let. Popsány však byly i vzácné případy, kdy byla perniciózní anémie vrozená. Nemoc, které se říká také Biermerova nebo Addisonova anémie, je ze všech rasových skupin nejčastější u bělochů severoevropského původu.

Vitamin B12 a veganství

Jak se zhoubná anémie projevuje

Její projevy jsou podobné jako u jiných typů anémie a zahrnují únavu a dušnost. Vedle nich se však objevují i neurologické příznaky, protože nedostatek vitaminu B12 narušuje funkci nervového systému. Mezi tyto symptomy patří brnění, slabost a necitlivost v rukou a nohou, jasně červený a hladký jazyk, ale i změny osobnosti.

Kam až může nemoc zajít a jak probíhá léčba

Pokud nemoc trvá dlouho a neléčí se, může vést k poškození nervů a vnitřních orgánů, zvyšuje rovněž riziko rakoviny žaludku. Zhoubná anémie se diagnostikuje pomocí rodinné anamnézy a anamnézy pacienta, fyzického vyšetření a diagnostických testů a postupů. Dobrá zpráva je, že ji lze snadno léčit užíváním vitaminu B12 a změnou stravovacích návyků, kdy je vedle vitaminu B12 důležité doplňovat také kyselinu listovou (vitamin B9). Léčbu je ovšem nutné řešit celoživotně. U vrozené zhoubné anémie, kdy organismus ničí vlastní žaludeční buňky, si zatím lékaři bohužel nevědí rady, jak tento ničivý proces zastavit.

Čočka na talíři jako bohatý zdroj rostlinných bílkovin

Zdroj: www.medicinenet.com, www.theconversation.com, www.realfoodwholelife.com

Autor: Kateřina Hájková

Cvičení, které podpoří krevní oběh: Proč je tolik důležité?
Testování a mimořádná hygienická opatření na dětských táborech

Další články