zdroj: shutterstock.com
Zdravá výživa

Ženšen a jeho léčebné využití

Veronika Tůmová
26.07.2018

Existuje hned několik druhů této zázračné rostliny, která je velmi obdivována nejen v rámci čínské medicíny. Působení ženšenu na lidský organismus je podle odborníků velmi komplexní. Vědci prokázali blahodárné působení na oběhový systém, na centrální nervovou soustavu, na soustavu žláz s vnitřní sekrecí i na imunitní systém.

Ženšen (léčivá rostlina rodu Panax) je řazen mezi rostliny, které zvyšují odolnost organismu při velké fyzické či psychické zátěži. Ženšen je ve světě používán ke zvýšení celkové kondice, k odbourání stresu, při cukrovce a velmi oblíben je také jako afrodiziakum.

Současné využití ženšenu

Ženšen je starší než lidstvo samo, údajně pochází již z období třetihor. V dnešní době se tato rostlina široce používá ke zvýšení energie. Zlepšuje pocit tělesné i duševní pohody a má vliv i na zvýšení libida či samotnou sexuální výkonnost. Používá se také při potížích spojených s menopauzou, posiluje srdce a nervovou soustavu. Přispívá ke zvyšování celkové vitality organismu, posiluje žlázy s vnitřní sekrecí, jež stojí za základními fyziologickými procesy včetně metabolismu vitamínů a minerálních látek.

Látky obsažené v ženšenu a jejich léčivé působení

Kořen asijského ženšenu obsahuje látky podobné steroidům, tzv. ginsenosidy. Ty mají účinné adaptogenní vlastnosti a také stimulují aktivitu přirozených ochranných buněk, jež chrání nervovou tkáň. Ve všech částech rostliny najdeme mnoho aktivních látek včetně aminokyselin, alkaloidů, fenolů, proteinů, polypeptidů a vitamínů B1 a B2. Dále obsahuje vitamín A, B6 a zinek, které napomáhají tvorbě hormonů brzlíku, jež zajišťují správné fungování obranného systému. Kromě ženšenu pravého, který také známe pod názvy jako např. čínský, korejský, či americký, se využívají blahodárné účinky i ženšenu nepravého (sibiřského), pětilistého či divokého.

Léčivé účinky ženšenu pravého

Tato léčivá rostlina, která pomáhá zvyšovat odolnost organismu proti škodlivým vlivům, má žlutohnědě zbarvený kořen, svým tvarem připomínající lidskou postavu. Kromě této zajímavosti pak obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a dalších prospěšných látek. Možnosti jeho využití jsou velmi široké:

  1. Pomáhá při léčbě kožních onemocnění a urychluje hojení ran.
  2. Podporuje mozkovou činnost, zlepšuje paměť a soustředění.
  3. Má antioxidační účinky, působí proti stresu a únavě.
  4. Reguluje krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevního cukru.
  5. Pomáhá také při léčbě nádorů a zmírňuje tvorbu metastáz.
  6. Pozitivně působí na hormonální funkce, u mužů pomáhá při potížích s erekcí.
  7. Využívá se také při léčbě chudokrevnosti.

Ženšen pravý je nejsilnějším posilujícím prostředkem asijské medicíny, je hodnocen jako nejúčinnější adaptogen. Ženšen patří v současnosti k nejvyhledávanějším bylinným doplňkům stravy.

Zdroj: Zensen-ginseng.cz, Celostnimedicina.cz, Womanonly.cz, Adaptogeny.cz, Zdravi-nemoc.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Klimatizace přináší úlevu, ale i zdravotní komplikace
Nejčastější letní onemocnění - trápí i vás?

Další články

Jedlá soda pro zdraví i péči o domácnost
Zdravý život

Jedlá soda pro zdraví i péči o domácnost

10.07.2018

Jedlá soda je docela nenápadný bílý prášek, který je levným a velmi účinným pomocníkem v péči o zdraví, ale i o naši domácnost. Přinášíme vám pár tipů, jak jedlou sodu co nejlépe v ...