zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Péče o pokožku po permanentním make-upu

Klára Vojkůvková
11.04.2024

Kdo by nechtěl mít dokonalý vzhled každý den, aniž by musel trávit hodiny před zrcadlem? Permanentní make-up nebo také mikropigmentace je inovativní technika, která přináší možnost mít vždy perfektní obočí, oční linky nebo rtěnku, aniž by ženy musely každý den sáhnout po tužce nebo rtěnce. Probudit se každé ráno a nebát se nakouknout do zrcadla může dodat sebevědomí a připravit člověka na den plný sebevědomí a úspěchů.

Proces aplikace permanentního make-upu

Proces aplikace permanentního make-upu není provázen většími chirurgickými řezy nebo hlubokým pronikáním do těla. Anestetikum je obvykle použito lokálně a spíše k minimalizaci nepříjemných pocitů během procedury. Přesto může být zákrok považován za mírně invazivní, protože zahrnuje aplikaci pigmentu speciální jehlou do vrchních vrstev. Nicméně, ve srovnání s některými chirurgickými zákroky, jako je plastická chirurgie nebo liposukce, je permanentní make-up procházka růžovou zahradou.

Permanentní make-up krok za krokem

 1. Před samotnou procedurou se oblast, která má být ošetřena, dezinfikuje a aplikuje se zmiňované lokální anestetikum. Z toho důvodu je důležité předem hlásit veškeré alergie.  
 2. Aplikace: speciální jehly a zařízení vpravují pigment do kůže. Jeho barva je pečlivě vybrána tak, aby odpovídala přirozenému tónu pleti a požadovanému vzhledu. Procedura může trvat několik hodin, v závislosti na složitosti designu a velikosti ošetřované oblasti.
 3. Péče po proceduře: Po aplikaci permanentního make-upu je důležité pečlivě dodržovat pokyny ošetřovatele a péči o pokožku, aby se minimalizovaly rizika infekce a zajistilo se správné hojení.

Je důležité si uvědomit, že i přes relativní nenáročnost existují určité komplikace či vedlejší účinky. Ty však lze minimalizovat správnou post péčí.

Tipy pro péči o pokožku

Ihned po aplikaci permanentního make-upu je důležité dodržovat specifické pokyny, které poskytne konkrétní odborník z daného studia. Často se doporučuje použití speciálních přípravků a mastí, které pomáhají s hojením. Pravděpodobně bude potřeba se vyvarovat používání jakýchkoli kosmetických produktů nebo chemikálií na postiženou oblast, dokud se pokožka úplně nezahojí. To obvykle trvá několik dní až týdnů, v závislosti na konkrétní proceduře a individuální reakci pokožky. Pro ideální výsledek vybírejte kosmetiku s rozumem. 

Zde jsou některé ingredience, kterým je třeba se vyhnout:

 1. Retinol: vitamin A, který je často přítomen v anti-aging produktech, může urychlit odlupování pokožky a podpořit tak vyblednutí pigmentu.
 2. Kyselina askorbová a salicylová: často obsažené v produktech jako jsou séra nebo čisticí gely mohou podráždit pokožku a ovlivnit výdrž make-upu.
 3. Silně parfemované produkty: parfémy obsahují alkohol, který vysušuje pokožku a způsobuje podráždění. 
 4. Produkty určené k rozjasnění nebo k chemickému peelingu: Tyto produkty mohou obsahovat agresivní složky, které poškozují pigment.

Existuje však i několik ingrediencí a produktů, které jsou obzvláště vhodné a prospěšné.

Produkty vhodné pro péči o permanentní make-up:

 • Jemné hydratační krémy: Pomáhají udržovat pokožku hydratovanou bez podráždění.
 • Produkty s vysokým SPF: Ochrana před slunečním zářením je nezbytná pro zachování barvy make-upu. Aplikujme ochranný krém s faktorem 50 před jakýmkoli pobytem na slunci.

Zakázané procedury:

 • Mechanická exfoliace: používání hrubých exfoliačních produktů nebo procedur poškozují pigment.
 • Mikrodermabraze a chemický peeling: Tyto procedury mohou ovlivnit výdrž permanentního make-upu, zejména v prvních týdnech po aplikaci.

Péče o pokožku po permanentním make-upu vyžaduje jemné a šetrné přístupy. Pokud existují pochybnosti nebo otázky ohledně péče o pokožku po permanentním make-upu nabízí se konzultace se specialistou. 

Zdroje: permanentinstitut.cz, pigmentausa.com

Autor: Klára Vojkůvková

Moringa: exotický strom, který dává léčivé listy a obohatí jídelníček
Mensa – kdo se může stát jejím členem a jak probíhá IQ test?

Další články

Paliativní péče – co všechno má na starost?
Nemoci a léčba

Paliativní péče – co všechno má na starost?

19.03.2024

Onkologická a chronická onemocnění představují nejvýznamnější zdravotní hrozbu v Evropě. Onkologická onemocnění jsou každoročně nově diagnostikována u téměř čtyř milionů lidí a je ...