zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Živočišné uhlí – co to vlastně je a kdy je vhodné po něm sáhnout?

Veronika Tůmová
29.07.2023

Živočišné uhlí je lidově zažitý název pro medicinální nebo také aktivní uhlí, tedy léčivo, které by mělo být první volbou při akutních průjmech způsobených dietní chybou, jako je například konzumace mastného jídla při potížích se žlučníkem, nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi. Živočišné uhlí znaly už naše babičky a bylo obvyklou první pomocí při akutních průjmech. Mít v domácí lékárničce alespoň jedno balení tohoto léčivého přípravku se i dnes určitě vyplatí.

Co se skrývá za názvem živočišné uhlí?

Název živočišné uhlí se dnes už odborně nepoužívá, i když obecně toto označení stále platí. Živočišné uhlí se dříve vyrábělo spalováním zvířecích kostí za vysokých teplot bez přítomnosti kyslíku, odtud tedy původ názvu. V současnosti je výrobní postup zcela jiný, léčivo se vyrábí zuhelnatěním rostlinného materiálu a je označováno jako aktivované dřevěné (adsorpční) uhlí.

Jak funguje živočišné uhlí a kdy se používá?

Živočišné uhlí je povrchově aktivní látka, která se v trávicím ústrojí nevstřebává a váže (adsorbuje) na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny, léčiva a jiné chemické sloučeniny. Navázané problematické látky a adsorpční uhlí tak vytváří komplex, který je bezpečně vyloučen z těla ven. Díky tomu nedochází ke zpětnému uvolnění jedů, toxinů či jiných škodlivých látek zpět do těla. Kromě léčby průjmů se uhlí může používat i při léčbě zánětu zažívacího traktu, při nadýmání, nadměrném střevním kvašení či vzniku vředů v trávicím traktu.

Užívání živočišného uhlí

Živočišné uhlí není vhodné pro děti do tří let. Dospělým a dětem od tří let věku se obvykle podává 600 až 1500 mg živočišného uhlí 3 až 4krát denně, což odpovídá dvěma až pěti tabletám za den. Tablety živočišného uhlí se mají rozkousat a zapít sklenicí vody, u dětí je vhodné živočišné uhlí rozdrtit a zamíchat je například do jogurtu. Při podání ve vodě je nutné vzniklou suspenzi ještě zapít sklenicí vody nebo hořkého čaje. Živočišné uhlí způsobuje dočasné černé zbarvení stolice.

Živočišné uhlí a jiná léčiva

Při užívání živočišného uhlí s ostatními léčivy je nutné vždy dodržovat interval mezi podáními, a to alespoň dvě hodiny. Živočišné uhlí může totiž snížit absorpci jiných léčiv, mimo jiné také například hormonální antikoncepce.

Živočišné uhlí při akutní otravě

Živočišné může být první pomocí i při tak akutním stavu, jako je otrava. Akutní otravy hrozí zejména u malých dětí a mohou být velmi nebezpečné. Pokud dojde k otravě, je nutné ihned kontaktovat lékaře. Živočišné uhlí sice nezaručí vždy maximální účinek, například vysoce ionizované soli železa, lithia, thalia, kyanidy, alkoholy či rozpouštědla obsahující ropné produkty na sebe váže jen minimálně a v takovém případě pomůže spíš okamžitý výplach žaludku. Jindy však zamezí podání několika tablet živočišného uhlí rozvoji nežádoucích příznaků otravy, nebo alespoň průběh otravy zmírní.

Zdroj: celostnimedicina.czlekarnickekapky.cz

Autor: Veronika Tůmová

Pravdy a mýty o klimatizaci. Jak teplotní šoky ovlivňují naše zdraví?
Ovocné pecky: jaké můžeme kombinovat bez obav a jakým se raději vyhnout?

Další články