Obezita

Když obezita zabíjí

Veronika Tůmová
26.03.2012

Obezita je celosvětový problém, potýkají se s ní ve všech vyspělých zemích a co hůř, lidí jí trpících neustále přibývá. Obezita přitom zdaleka není jen estetický problém, jde o velmi vážnou, život ohrožující záležitost.

Obezita zvyšuje riziko srdečních onemocnění, diabetu, rakoviny, zatěžuje klouby a zároveň komplikuje léčbu a rekonvalescenci. Nedá se to říct jinak, obezita pomalu, ale jistě zabíjí.

Navíc se stále častěji vyskytuje u dětí a v počtu lidí trpících obezitou v Evropě jsme na jednom z předních míst. Co bychom měli udělat? Je ještě vůbec možné změnit statistiky, ze kterých běhá mráz po zádech?

Příčiny nadváhy a obezity

Obezitu je nutné začít chápat jako chronické onemocnění, které v sobě nese dlouhou řadu dalších potíží a rizik, je velkou zátěží pro celý organismus, který tak ztrácí schopnost správně fungovat. Bývá důsledkem kombinace genetických dispozic a dalších vnějších faktorů.

U žen nastává během života několik rizikových období, která jsou příznivá pro vznik nadváhy a obezity – dospívání, těhotenství a mateřská dovolená, menopauza, všeobecně jsou to pak sedavá zaměstnání, dlouhotrvající stres, ukončení sportovní činnosti nebo odchod do penze.

Naše životospráva se také stále vyznačuje tzv. nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie. Moderní doba nás zahlcuje nadbytkem čehokoliv, zejména obrovským množstvím nabízených potravin a pochutin. Např. enormní konzumace tuků je onen příjem energie, který bohužel nejde ruku v ruce s optimálním výdejem energie, ale obvykle s naprostou neaktivitou a nedostatkem pohybu. Tak začne lidské tělo reagovat ochabnutím svalů a vytvářením tukové tkáně, snížením výkonnosti, únavou, zhoršením celkové fyzické kondice, bolestmi v zádech apod.

Obezita prokazatelně zkrátí váš život

Obezita je příčinou mnoha dalších zdravotních problémů a jak už bylo řečeno, může značně komplikovat jejich léčbu. Kombinace obezity a dalších nemocí pak prokazatelně zkracuje život a na samotnou kvalitu života má samozřejmě negativní vliv. Podle Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou kolem 2 miliard lidí starších 15 let, asi půl miliardy lidí trpí obezitou. Jejich léčba je přitom podle odborníků stále dražší a náročnější, nemocných však neubývá, spíš naopak.

Kromě srdečních onemocnění nebo cukrovky je prokázáno, že obezita má úzkou spojitost i se vznikem rakoviny, u žen převážně rakoviny prsu nebo dělohy. Vysoký tlak, cukrovka a vysoký cholesterol - průvodní nemoci typické při obezitě, pak zvyšují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Obezita a děti

Mnozí rodiče si nechtějí přiznat prostou skutečnost, že jejich děti jsou obézní. Přitom se s nimi setkáváme všude, a často jde o děti ještě v batolecím věku. Starší děti pak trpí nedostatkem pohybu, jejich celodenní činnost se soustřeďuje na sezení u počítače nebo u televize, navíc konzumují velké množství sladkostí a tučných jídel.

Dětem samozřejmě chybí pocit zodpovědnosti k vlastnímu zdraví, nepřemýšlejí o důsledcích v pozdějším věku. Od toho jsou tu rodiče. Neberme proto na lehkou váhu stravovací návyky a životosprávu svých dětí. Jde o jejich zdraví a budoucnost. Snažme se jako jednotlivci předejít smutné prognóze dnešních nejmladších generací, kterým v dospělosti hrozí obezita a další vážná onemocnění, jež dříve hrozila jen lidem vysokého věku.

Autor: Veronika Tůmová

Gynekologické výtoky
Očkování proti tetanu

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.