Oblečení a boty

Jakým botám se v létě raději vyhnout?

Michaela Holá
03.07.2010

Mnohdy se necháme ovlivnit aktuálními módními trendy a pak se může stát, že pro všechnu snahu být „in“ zapomínáme na své zdraví. Může to být nebezpečné například při výběru obuvi pro letní sezónu. Jaké boty tedy našemu zdraví vyloženě neprospívají?

Boty na podpatku

Boty na vysokém podpatku mohou skýtat mnoho výhod. Ženy jsou v nich vyšší, jejich nohy i celá postava vypadá lépe a působí velmi elegantně. Tedy za předpokladu, že se v nich my ženy dokážeme bez obtíží a pádů pohybovat ladným krokem. Vydržet na vysokých podpatcích celý den ale není vždy nejpříjemnějším zážitkem. Při chůzi spočívá váha zejména na přední části chodidla, dochází k přetěžování kolen, kotníků i kyčelních kloubů. Dlouhodobější chůze na vysokých podpatcích může také způsobit bolesti zad nebo hlavy, které pramení ze špatného držení těla. Ženy také častěji trpívají deformací palce na noze a jeho kloubu, což může být právě nevhodnou obuví podpořeno. Špičaté lodičky navíc zatěžují prsty, na které je kladen neúměrný nápor, a bříška prstů pak otékají, deformují se.

Boty zvané žabky

Boty, které jsou vytvořeny se zcela placatým základem, mohou také přivodit zdravotní potíže. Zákeřné mohou být oblíbené žabky či placaté baleríny. Noha v těchto botách totiž nemá pevnou oporu a klouby kotníku se mohou velmi snadno zvrtnout. Po delším nošení žabek můžete mít puchýře či otlačeniny od řemínků. Nošení této obuvi může ovšem i jinak působit na zdraví. Žabky ničí přirozenou klenbu nohy a namáhají prsty. Zároveň nedostatečně tlumí nárazy např. při chůzi po dlažebních kostkách, což ovlivňuje celé pohybové ústrojí. Tyto boty tedy rozhodně nelze doporučit pro celodenní nošení.

Jak vybrat správnou obuv

Je důležité vybrat si boty takové, jaké vám budou co nejlépe vyhovovat - bez ohledu na současné módní trendy. Měli byste se vyhnout botám, které jsou příliš úzké a uzavřené, a také vysokým podpatkům. Doporučovaná výška podpatku dle České obuvnické a kožedělné asociace je u pánské obuvi do 25 mm. Dámská obuv pro celodenní nošení by neměla mít podpatky vyšší než 30 - 40 mm. Délka boty by měla být až o jeden centimetr větší než je délka nohy.

Když vybíráte boty, zkontrolujte také, zda mají dobře tvarovanou oporu pro chodidlo, vhodný je mírný podpatek. Pokud chcete boty páskové, měly by mít pásek přes nárt i zadní část nohy. Pokud nemají vaši velikost, boty si nekupujte. Nesnažte se namluvit si, že to v menších botách vydržíte či se znatelně vytáhnou. Obuv si vždy důkladně vyzkoušejte, projděte se v obou botách po prodejně a všímejte si toho, zda vás boty někde příliš nesvírají či netlačí.

Nejvyšší opatrnost je třeba v případě, že máte nějaké problémy s nožní klenbou, neurologické obtíže nebo diabetes. Zde je třeba na kvalitní a zdravou obuv myslet dvojnásobně.

 

Co je pro Vás důležité při výběru obuvi? Nosíte často dlouhodobě podpatky či žabky?

Autor: Michaela Holá

Soutěž o krokoměry a pomůcky k masáži hlavy
Sluneční paprsky - nebezpečí pro kůži i pro oči

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...