Opalování

Sluneční paprsky - nebezpečí pro kůži i pro oči

Petr Zimola
04.07.2010

Léto je v plném proudu a zatím to podle všeho vypadá, že letošní prázdniny budou na množství slunečních paprsků opravdu nadprůměrné. Proto je důležité zejména v tuto dobu myslet na ochranu před sluncem a na rizika spojená s nadměrným slunečním zářením.

Ochrana kůže při opalování je pro většinu lidí samozřejmostí. Neměli bychom ale zapomínat chránit také  své oči, které jsou intenzivními slunečními paprsky ohroženy.

Sluneční záření

Sluneční svit je jeden z nejdůležitějších zdrojů energie pro život na naší planetě. Vzniká jadernými přeměnami uvnitř slunce a jeho spektrum můžeme dělit na:

  • Ultrafialové záření
  • Viditelné záření
  • Infračervené záření

Právě ultrafialové záření (UV), které má z těchto tří nejkratší vlnovou délku, způsobuje zdravotní problémy. UV záření se opět podle vlnové délky dělí na UVA, UVB a UVC. UVC záření, které má vlnovou délku nejkratší a je nejpronikavější, je naštěstí inhibováno vzdušným kyslíkem (reaguje s dvojatomovou molekulou kyslíku a následně způsobuje vznik ozónu), tudíž se ho k našemu oku, pokud nejsme zrovna v na vrcholu Everestu, příliš nedostane. Většinu problémů tedy způsobují spíše zbylá dvě záření. Jejich nadměrné množství může vést k poškození rohovky, sítnice a oční čočky.

Důsledkem odrazu od okolního prostředí je sluneční záření nejintenzivnější na písčitých plážích, zasněženém prostranství a vodních hladinách.

Ochrana očí

Mezi základní prostředky při ochraně očí proti slunci patří sluneční brýle. Při výběru slunečních brýlí je nutno dbát na kvalitu a nenechat se zlákat nízkou cenou. I když mohou mít některé z brýlí za pár desetikorun prodávaných na různých tržištích označení o splnění všech evropských norem, nemusí být vše nutně pravda. Proto je vždy lepší sluneční brýle kupovat v optice nebo jiném důvěryhodném obchodě.

Zornice oka, která je jakýmsi regulátorem množství světla vstupujícího oka, se důsledkem tmavých světel pohlcujících viditelné světlo rozšiřuje. Tím do oka vstupuje více škodlivého UV záření, což následně může vést k poškození čočky a sítnice. Z těchto důvodů opravdu záleží na kvalitě brýlí a jejich UV filtru.

Sluneční paprsky mohou proniknout i z boku brýlí. Ochranu navíc může poskytnout čepice s kšiltem nebo klobouk. Ty nejenže brání přímému dopadu paprsků na oči, ale také chrání před úpalem a spálením pokožky.

Výhodu mohou mít lidé s kontaktními čočkami, neboť mnoho kontaktních čoček již v sobě má zabudovaný UV filtr. UV filtr mají dokonce i některé umělé čočky implantované při různých operacích namísto poškozené nebo špatně fungující oční čočky.

Péče o brýle

Při péči o brýle dbáme na to, abychom k jejich čištění nepoužívali drsné tkaniny ani papírové kapesníky. Brýle ošetřujeme doporučenými čistícími prostředky. Použít můžeme i vlažnou vodu s trochou saponátu. Brýle neponecháváme na místě vystaveném působení přímého vlivu slunečních paprsků, například za oknem auta.

 

Nosíte sluneční brýle? Podle jakých parametrů si brýle vybíráte?

Autor: Petr Zimola

Jakým botám se v létě raději vyhnout?
Je grilování nebezpečné?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...