Oční vady

Jak zlepšit zrak

Petr Zimola
12.01.2009

Máte špatný a zhoršující se zrak? Štve vás neustále nošení brýlí o vysokém počtu dioptrií a rádi byste je vyměnili za tenčí či dokonce nadobro sundali? Máme pro vás skvělou zprávu. Existují cviky, které rozumně procvičují oblast oka, a tím podstatně zlepšují zrak!

Tyto cviky zatěžují okohybné a akomodační svaly. Ony akomodační svaly, jak je z jejich názvu patrné, provádějí přizpůsobování ohniskové vzdálenosti oka a umožňují tak zaostřování na různě vzdáleně objekty. Dále zlepšují vyživování tkání a v konečném důsledku je dosaženo významného poklesu počtu potřebných dioptrií.

Jak již bylo naznačeno, procvičováním očí lze snížit množství dioptrií potřebných k vidění jak na dálku, tak na blízko. Pomáhají zastavit či zpomalit oční degeneraci (progresivní krátkozrakost, vetchozrakost). Krom toho i snižují riziko vzniku šedého zákalu, zeleného zákalu a syndromu suchého oka.

Jedna z civilizačních chorob je i oční únava. Je způsobena dlouhodobějším zaostřováním na kratší vzdálenost, například při práci na počítači, sledováním televize a čtením. Příznaků může být mnoho, mezi nejčastější patří pálení očí, řezání, slzení nebo suchost, napětí ve víčkách a bolest hlavy. Odhady hovoří až o 75 % uživatelů počítačů, kteří tyto příznaky pociťují. Oční cviky jsou i zde účinnou a rychlou pomocí.

Cviky na zlepšení zraku

Masírování

Nejdříve třením o sebe rukama zahřejeme prsty. Pomalým kroužením jemně promasírujeme oblast okolo očí. Začneme nahoře, kousek od kořene nosu, levá ruka masíruje levé oko a pravá ruka pravé a pomalu postupujeme rukama od sebe, až obkroužíme postupně celé oko.

Mrkání

Uvolněte se, pomalu se nadechujte, přičemž 3krát až 5krát zamrkejte. Při výdechu mějte oči přivřené a uvolněné.

Střídavé zaostřování

Dejte si 15 až 20 centimetrů od obličeje prst a vyberte si nějaký vzdálenější objekt. Následně střídavě zaostřujte z prstu na objekt a z objektu na prst.

Koulení očí

Posaďte se na židli a provádějte kroužení očními bulvami. Nejdříve vlevo a pak vpravo. Přitom ale dbejte na to, aby jste oči nepřepínali. Jakmile začnete pociťovat bolest či nějaký nepříjemný pocit, tak přestaňte! Toto platí obecně u všech zmíněných cviků.

Kromě koulení můžete očima opisovat tvar písmene H či střídavě koukat nahoru a dolů.

Čtení při tlumeném světle

Zdá se to zvláštní, ale čtení při tlumeném světle také procvičuje oči. Důležité však je dodržet správnou čtecí vzdálenost. Ta by měla být minimálně 30 centimetrů. Naopak krátká čtecí vzdálenost, koukání na televizi a nadměrné osvětlení patří k hlavním faktorům, jež způsobují kažení zraku.

Je vhodné provádět tyto cviky alespoň deset minut denně. Pracujete-li delší dobu na počítači, čas od času se na chvíli od něj odtrhněte a třeba jen několikrát zaostřete na vzdálenější roh pokoje.

Pro maximální efektivitu svého snažení dbejte na dostatek ovoce a zeleniny. A to především s obsahem karotenoidů (mrkev, meruňky).

Budete-li věřit ve zlepšení a vytrváte, uvidíte brzy, jak se váš zrak znatelně zlepší. Nosíte-li brýle, snažte se jejich nošení omezit pouze na nezbytnou dobu a časem se vám možná povede se i bez nich obejít.

Autor: Petr Zimola

Spánek a práce na směny
Jak se nepřejídat na Vánoce?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...