zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Astigmatismus neboli cylindrická oční vada

Veronika Tůmová
16.03.2021

Cylindrická vada – astigmatismus - je oční vada, která se projevuje mlhavým a rozmazaným viděním. Často se objevuje v kombinaci s krátkozrakostí, ale i dalekozrakostí. Při astigmatismu je tvar rohovky podlouhlý, u zdravého oka je naopak kulovitý. Obraz se tak láme ve špatném úhlu a vidění se rozostřuje. Mluvíme tak o nestejnoměrném zakřivení rohovky, nebo i čočky, což může být vada jak vrozená, tak získaná.

Nesprávné zakřivení rohovky láme různě dopadající paprsky světla tak, že místo jednoho ohniska na sítnici se jich vytvoří několik, a to v různé vzdálenosti od sebe. Jinak řečeno, světlo se láme v různých směrech a v sítnici se tak nespojí do jednoho obrazu. Body se tak zobrazí jako čárky, čímž se omezuje možnost zaostření na detail. 

Příznaky astigmatismu

Hlavním příznakem astigmatismu je rozostřené a zkreslené vidění na dálku i na blízko. Při této vadě pak mohou být typické bolesti hlavy, migrény, slzení nebo častá a znatelná únava očí, přivírání očí, či dokonce naklánění hlavy. U dětí může zanedbání léčby vést i k rozvoji šilhání. Astigmatismus není vzácně se objevující problém, v jisté formě navíc postihuje téměř každého. Mírný astigmatismus je hůře rozpoznatelný, řada lidí ho na sobě ani nepozná. Těžší forma postižení může vést i ke zhoršení prostorového vnímání a orientace.

Astigmatismus a jeho korekce pomocí  cylindrických čoček

Rohovka v našem oku není téměř nikdy zakřivená zcela dokonale, proto se nízký stupeň astigmatismu vyskytuje u většiny lidí. Každý však tento fakt vnímá jinak a zatímco někdo jej na sobě ani nezpozoruje, jinému může dělat závažné problémy. Samotné oko si v tomto případě neporadí a neumí tuto vadu kompenzovat, proto přichází na řadu nutnost plné korekce pomocí cylindrických brýlových čoček, nebo speciálních kontaktních čoček určených pro astigmatismus. 

Astigmatismus u dětí a možnosti léčby - operace

Pokud se astigmatismus projeví v dětství, přistupuje se k úplné cylindrické korekci, na kterou si děti zvykají lépe a snadněji. U dospělých se pak postupuje individuálně. Pro korekci se používají cylindrická skla nebo tzv. torické kontaktní čočky, trvalým řešením však může být chirurgická nebo laserová operace. Pomocí laseru se dosáhne vyhlazení rohovky do správného tvaru, což přiměje optický systém oka k přesnějšímu zobrazování. 

Příčiny vzniku astigmatismu

Příčiny vzniku astigmatismu nejsou dosud zcela objasněny. Nejčastějším typem astigmatismu je astigmatismus vrozený. K vadnému zakřivení rohovky však může dojít i vlivem úrazu, operace, či vnějšími vlivy. Dalším rizikovým faktorem jsou časté a podceňované oční záněty. 

Zajímavosti o astigmatismu

  1. Astigmatismus poprvé zmínil Isaac Newton v roce 1727, za dalších sto let pak byla tato vada poprvé korigována.
  2. Téměř každé oko vykazuje určitou formu astigmatismu.
  3. Tzv. fyziologický astigmatismus je způsoben tlakem horního víčka, oční čočka však dokáže tento fyziologický astigmatismus alespoň částečně vykompenzovat.
  4. U více než poloviny lidí s astigmatismem nepřesáhne cylindrická hodnota 0,5 dioptrie.

Co možná o lidském oku nevíte?

  1. Oko je nejmenší orgán v lidském těle, a přesto díky němu získáváme až 80% všech informací.
  2. Až 25% vitamínů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno právě a pouze pro zrakový systém.
  3. Lidské oko se vyvíjí až do sedmi let věku.
  4. Krátce po narození duhovka neobsahuje téměř žádný pigment, a proto je většina dětí modrooká. Pigmentu časem přibývá a až kolem třetího roku věku by měla být barva očí definitivní.

Okluzor - k čemu slouží a z jakých druhů máme na výběr?

Co všechno nevíte o schopnostech lidského oka?

Autor: Veronika Tůmová

Trápí vás blednutí prstů? Může jít o Raynaudův syndrom
Cvičte s odporovou gumou – je to skvělý a univerzální pomocník!

Další články

Rovnátka : Nutnost, nebo módní trend?
Ostatní témata

Rovnátka : Nutnost, nebo módní trend?

22.02.2021

Rovnátka jsou stále více vnímána nejen jako pomůcka pro řešení vady chrupu, ale především jako módní doplněk. Stávají se dokonce jakousi vizitkou určité úrovně péče o děti. I děti ...